Fujifilm uvádí dosud nejlevnější středoformát GFX 50S II, společně se setovým zoomem. Nových objektivů se dočkal i bajonet X

7. září 2021
TWEET SDÍLET

​Fujifilm představil pětici nových produktů. Řadu středoformátových fotoaparátů rozšířil o cenově dostupný model Fujifilm GFX 50S II, který disponuje mechanickou stabilizací v těle a je osazen novým procesorem zajišťujícím výkonnější automatické ostření. K novince „přibalil“ kompaktní základní zoom.

Aktualizace se dočkal i systém X. Fujifilm X-T30 II je jen mírným upgradem svého předchůdce – je vybaven displejem s vyšším rozlišením a robustnější vyrovnávací pamětí. Zajímavější jsou optické novinky v podobě dvojice pevných objektivů s ohnisky 23 a 33 mm (ekv. 35 a 50 mm) a vysokou světelností F1,4.

Fujifilm GFX 50S II: nejlevnější středoformát 

Fujifilm 50S II je nejlevnější středoformátový fotoaparát, který byl k dnešnímu dni představen, jeho cena (4000 USD) je dokonce nižší než cena „dálkoměrné“ varianty GFX 50R, která byla představena před třemi lety. Ve srovnání s předchůdcem novinka přináší řadu vylepšení, z nichž nejdůležitější je mechanická stabilizace snímače, ale též jeden podstatný downgrade – hledáček s menším zvětšením.

Klepněte pro větší obrázek

Fujifilm 50S II je osazen původním, tedy pět let starým CMOS snímačem o rozměrech 44 × 33 mm a rozlišení 8256 × 6192 px. Naopak nový je procesor a 5osá mechanická stabilizace senzoru s účinností až 6,5 expozičních stupňů. Podporována je tedy i funkce pixel-shift, kdy fotoaparát pomocí posunu snímače pořídí několik snímků a složí je do jednoho s rozlišením 200 Mpx.

Autofokus i nadále využívá k ostření pouze detekci kontrastu, přičemž k dispozici je 425 ostřicích bodů. Výrobce tvrdí, že díky novému procesoru, stabilizaci a pokročilým algoritmům by ostření mělo být rychlejší a přesnější, a to zejména v režimu detekce tváře/oka.  Je však nabíledni, že kontrastní ostření nedosáhne výkonu hybridních ostřicích systémů, jimž disponuje varianta s vyšším rozlišením GFX 100S.

Klepněte pro větší obrázek

Naopak tradičně široká je nabídka fotografických a obrazových módů. Fujifilm 50S II dostal do vínku nový režim se širokým dynamickým rozsahem DR Priority a ke stávajícím 17 simulacím filmu přibyly dva obrazové profily Nostalgic Neg a Eterna Bleach Bypass.

Neměnné zůstávají též možnosti natáčení videa. Maximem je Full HD (1080p) rozlišení při 30 sn./s. 4K video a 10bitový záznam tak zůstávají doménou modelu GFX 100S. K bezdrátové komunikaci slouží Wi-Fi a Bluetooth.

Na robustním těle fotoaparátu nově najdeme uživatelsky přizpůsobitelný stavový displej, zadní stěna je osazena detailní 3,2" dotykovou obrazovkou, která je výklopná ve dvou směrech. Elektronický hledáček má stále rozlišení 3 690 000 bodů, oproti předchůdci má však menší zvětšení 0,77× (ekv. 35 mm film) a je zabudovaný přímo do těla fotoaparátu, nikoli odnímatelný.

Klepněte pro větší obrázek

Design aparátu je postaven na modelu GFX 100S, je tedy o něco menší než u předchozí generace (150 × 104,2 ×87,2 mm) a lehčí (900 g). Otočný volič pro volbu rychlosti závěrky nahradil již zmíněný stavový displej, na zadní stěně se bohužel nenašlo místo pro původní AF joystick.

Na těle se nachází konektor USB 3.2 (přes který lze fotoaparát nabíjet), HDMI a vstupy pro externí mikrofon, sluchátka a dálkovou spoušť. Nechybí ani duální slot pro paměťové karty typu SD (s podporou UHS-II). K napájení GFX 50S II využívá nový typ akumulátoru, který nabídne vyšší výdrž – na jedno nabití s ním nafotíte až 440 snímků.

Klepněte pro větší obrázek

Fujifilm GFX 50S II se začne prodávat na konci října za předpokládanou cenu 4000 USD; v setu s novým základním zoomem GF 35–70 mm F4,5–5,6 WR by měl stát 4500 USD.

Fujinon GF 35–70 mm F4,5–5,6: seťák se zatahovací konstrukcí

Společně s novým středoformátem Fujifilm představil nový setový objektiv Fujinon GF 35–70 mm F4,5–5,6 WR (po přepočtu dostaneme ohniskový rozsah 28–55 mm), jehož devizou je skladná, zatahovací a lehká konstrukce.

Klepněte pro větší obrázek

Optická stavba zoomu zahrnuje 11 členů uspořádaných v 9 skupinách, jedna čočka je asférické a dvě ze skla s nízkou disperzí (ED). Clona čítá devět lamel, závit na filtry má průměr 62 mm. Ostřit lze od 35 cm. Objektiv bude k dostání na konci října samostatně za 1000 USD, v kitu s GFX 50S II za zvýhodněnou cenu 500 USD.

Témata článku: Fotoaparáty, Bezzrcadlovky, Technika, Objektivy, Fujifilm


Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Vyšlo podzimní ZPS X 2021: Až 6× rychlejší a s podporou nového formátu AVIF

Jakub Čížek
Zoner Photo StudioFotografický software
Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Nikon Z 14–30 mm F4 S – předražený seťák? (test objektivu)

Kompaktní širokoúhlý objektiv Nikon má trochu problémy s identitou – je seťákem nebo nástrojem pro profesionály? Nebo je určený pro dovolenkáře?

Jan Pánek
Širokoúhlé objektivyNikon
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne