Fujifilm si patentoval dva teleobjektivy a aktualizuje dvě bezzrcadlovky

30. března 2020
TWEET SDÍLET
Fujifilm si patentoval dva teleobjektivy a aktualizuje dvě bezzrcadlovky

Společnost Fujifilm si podala na japonském patentovém úřadu hned dva patenty na optickou stavbu a konstrukci objektivů. Konkrétně se jedná o model s ohniskem 300 mm a světelností F4 a také superteleobjektiv 500 mm se světelností F5,6.

V obou případech jsou objektivy určeny pro fotoaparáty řady X, které využívají APS-C snímač, takže jejich efektivní ohnisko bude 450, respektive 750 mm. Podobně, jako u všech ostatních patentů, ani v tomto případě není jasné, kdy a zda vůbec se tato dvojice objektivů objeví na trhu.

Na druhou stranu je pravdou, že dlouhá ohniska u Fujifilmu chybí, a aktuálně nejdelší ohnisko v nabídce firmy je 200 mm.

Aktualizace pro X-T3 a X-T30

Jako jedna z mála společností pracuje Fujifilm kontinuálně na vylepšování funkcí a vlastností svých fotoaparátů, a to i v případě starších modelů. Aktuálně vydaný firmware je určen pro bezzrcadlovky X-T3 a X-T30 a také pro objektiv 16–80 mm F4 R OIS WR, nejvíce změn se týká modelu X-T30.

Klepněte pro větší obrázek

Pro fotoaparát X-T3 připravil výrobce aktualizaci ve verzi 3.21, pro objektiv XF 16–80 mm F4 R OIS WR pak aktualizaci ve verzi 1.03 – v obou případech je zmíněna pouze oprava malých chyb bez jejich konkretizace.

Pro X-T30 byla vydána aktualizace s označením 1.20, která přináší vylepšení v oblasti automatického ostření – konkrétně lepší detekce oka a tváře společně s jejich sledováním a také lepší detekce jednotlivých objektů na scéně.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšena také byla spolupráce se stabilizátorem (gimbal), když je fotoaparát připojen ke kompatibilnímu držáku (rig) prostřednictvím USB konektoru. Konkrétně se jedná o možnost spuštění a ukončení záznamu videa, úpravu expozice pro video a úpravu manuálního ostření pro video. Poslední změnou je možnost ukládat na paměťové karty až 9 999 do jedné složky, u předchozí verze firmwaru je limit 999 snímků na složku.

Všechny tři aktuální verze firmwaru pro digitál X-T3 (verze 3.21), objektiv 16–80 mm F4 R OIS WR (verze 1.03) i menší bezzrcadlovku X-T30 (verze 1.20) jsou dostupné na webu Fujifilmu.

Témata článku: Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Technika, Objektivy, Fujifilm, Firmware


Nejnovější expedice v No Man

Nejnovější expedice v No Man's Sky vás uvězní na písečné planetě

No Man's Sky přidává další obsah a další poutavé dobrodružství.

Michal Maliarov
No Man's SkyVideo
Sestaveno jest. Raketa SLS je hotová, odstartuje nejdříve v únoru

Sestaveno jest. Raketa SLS je hotová, odstartuje nejdříve v únoru

** NASA dokončila sestavování rakety SLS pro misi Artemis 1 ** K prvnímu startu rakety by mohlo dojít v polovině února ** Raketa vynese loď Orion na dráhu kolem Měsíce

Petr Kubala
SLSArtemisMěsícRaketa