Fujifilm si patentoval dva teleobjektivy a aktualizuje dvě bezzrcadlovky

30. března 2020
TWEET SDÍLET

Společnost Fujifilm si podala na japonském patentovém úřadu hned dva patenty na optickou stavbu a konstrukci objektivů. Konkrétně se jedná o model s ohniskem 300 mm a světelností F4 a také superteleobjektiv 500 mm se světelností F5,6.

V obou případech jsou objektivy určeny pro fotoaparáty řady X, které využívají APS-C snímač, takže jejich efektivní ohnisko bude 450, respektive 750 mm. Podobně, jako u všech ostatních patentů, ani v tomto případě není jasné, kdy a zda vůbec se tato dvojice objektivů objeví na trhu.

Na druhou stranu je pravdou, že dlouhá ohniska u Fujifilmu chybí, a aktuálně nejdelší ohnisko v nabídce firmy je 200 mm.

Aktualizace pro X-T3 a X-T30

Jako jedna z mála společností pracuje Fujifilm kontinuálně na vylepšování funkcí a vlastností svých fotoaparátů, a to i v případě starších modelů. Aktuálně vydaný firmware je určen pro bezzrcadlovky X-T3 a X-T30 a také pro objektiv 16–80 mm F4 R OIS WR, nejvíce změn se týká modelu X-T30.

Klepněte pro větší obrázek

Pro fotoaparát X-T3 připravil výrobce aktualizaci ve verzi 3.21, pro objektiv XF 16–80 mm F4 R OIS WR pak aktualizaci ve verzi 1.03 – v obou případech je zmíněna pouze oprava malých chyb bez jejich konkretizace.

Pro X-T30 byla vydána aktualizace s označením 1.20, která přináší vylepšení v oblasti automatického ostření – konkrétně lepší detekce oka a tváře společně s jejich sledováním a také lepší detekce jednotlivých objektů na scéně.

Klepněte pro větší obrázek

Vylepšena také byla spolupráce se stabilizátorem (gimbal), když je fotoaparát připojen ke kompatibilnímu držáku (rig) prostřednictvím USB konektoru. Konkrétně se jedná o možnost spuštění a ukončení záznamu videa, úpravu expozice pro video a úpravu manuálního ostření pro video. Poslední změnou je možnost ukládat na paměťové karty až 9 999 do jedné složky, u předchozí verze firmwaru je limit 999 snímků na složku.

Všechny tři aktuální verze firmwaru pro digitál X-T3 (verze 3.21), objektiv 16–80 mm F4 R OIS WR (verze 1.03) i menší bezzrcadlovku X-T30 (verze 1.20) jsou dostupné na webu Fujifilmu.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fujifilm, Firmware, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

Jak fungují pravidelné updaty Androidů a proč je vhodné instalovat záplaty co nejdříve

** Na updaty systému Android jsme si už zvyklí ** Aktualizace zabezpečení však uživatelé stále dost často ignorují ** K čemu slouží, a proč na nás v liště vyskakují každý měsíc?

Martin Chroust
AktualizaceZabezpečeníAndroid
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače