Fujifilm si patentoval dva teleobjektivy a aktualizuje dvě bezzrcadlovky

Fujifilm si patentoval dva teleobjektivy a aktualizuje dvě bezzrcadlovky

Společnost Fujifilm si podala na japonském patentovém úřadu hned dva patenty na optickou stavbu a konstrukci objektivů. Konkrétně se jedná o model s ohniskem 300 mm a světelností F4 a také superteleobjektiv 500 mm se světelností F5,6.

V obou případech jsou objektivy určeny pro fotoaparáty řady X, které využívají APS-C snímač, takže jejich efektivní ohnisko bude 450, respektive 750 mm. Podobně, jako u všech ostatních patentů, ani v tomto případě není jasné, kdy a zda vůbec se tato dvojice objektivů objeví na trhu.

Na druhou stranu je pravdou, že dlouhá ohniska u Fujifilmu chybí, a aktuálně nejdelší ohnisko v nabídce firmy je 200 mm.

Aktualizace pro X-T3 a X-T30

Jako jedna z mála společností pracuje Fujifilm kontinuálně na vylepšování funkcí a vlastností svých fotoaparátů, a to i v případě starších modelů. Aktuálně vydaný firmware je určen pro bezzrcadlovky X-T3 a X-T30 a také pro objektiv 16–80 mm F4 R OIS WR, nejvíce změn se týká modelu X-T30.

FujifilmXT3-01.jpeg

Pro fotoaparát X-T3 připravil výrobce aktualizaci ve verzi 3.21, pro objektiv XF 16–80 mm F4 R OIS WR pak aktualizaci ve verzi 1.03 – v obou případech je zmíněna pouze oprava malých chyb bez jejich konkretizace.

Pro X-T30 byla vydána aktualizace s označením 1.20, která přináší vylepšení v oblasti automatického ostření – konkrétně lepší detekce oka a tváře společně s jejich sledováním a také lepší detekce jednotlivých objektů na scéně.

6553732987.jpeg

Vylepšena také byla spolupráce se stabilizátorem (gimbal), když je fotoaparát připojen ke kompatibilnímu držáku (rig) prostřednictvím USB konektoru. Konkrétně se jedná o možnost spuštění a ukončení záznamu videa, úpravu expozice pro video a úpravu manuálního ostření pro video. Poslední změnou je možnost ukládat na paměťové karty až 9 999 do jedné složky, u předchozí verze firmwaru je limit 999 snímků na složku.

Všechny tři aktuální verze firmwaru pro digitál X-T3 (verze 3.21), objektiv 16–80 mm F4 R OIS WR (verze 1.03) i menší bezzrcadlovku X-T30 (verze 1.20) jsou dostupné na webu Fujifilmu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud