Fujifilm rozšiřuje řadu objektivů GF a XF o malou padesátku a univerzální zoom se stálou světelností

22. července 2019
TWEET SDÍLET

Fujifilm oznámil rozšíření hned dvou řad objektivů – konkrétně se jedná o model Fujinon XF16–80 mm F4 R OIS WR pro bezzrcadlovky řady X a model Fujinon GF 50 mm F3,5 R LM WR pro středoformátové modely GFX. Oba dva objektivy by se měly objevit na trhu v průběhu září letošního roku, cena zatím nebyla oznámena.

Fujinon GF 50 mm F3,5 R LM WR 

Hned na první pohled zaujme představená středoformátová novinka svými kompaktními rozměry. Podle výrobce se jedná o nejmenší a nejlehčí objektiv řady GF, jeho váha je 335 gramů a při průměru 84 mm má délku 48 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Efektivní ohnisková vzdálenost objektivu činí 40 mm, optická skladba pak čítá 9 čoček v 6 skupinách, přičemž je použit i jeden asférický člen. Objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti na deseti nejkritičtějších místech a plná funkčnost je zajištěna do teploty -10°C. Ostření je v režii lineárního motoru a mělo by být dostatečně přesné a rychlé, aniž by objektiv viditelně „dýchal“.

Fujinon XF16–80 mm F4 R OIS WR

Druhá novinka od Fujifilmu, která je určena pro APS-C bezzrcadlovky řady X má univerzální rozsah ohnisek 24–120 mm (efektivně) se stálou světelností F4.

Z pohledu konstrukce je zde použito celkem 16 čoček, uspořádaných do 12 skupin, součástí jsou tři asférická čočka a jedna čočka z ED skal s nízkým rozptylem světla pro minimalizaci aberací. Minimální zaostřovací vzdálenost je 35 cm, což znamená zvětšení 0,25×.

Klepněte pro větší obrázek

Pohon auto fokusu zajišťuje tichý krokový motor a navíc je objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu s účinností až 6 EV. Veškeré ovládací prvky byly navrženy s důrazem na výdrž a odolnost, ta je u objektivu zvýšená i díky utěsnění proti povětrnostním vlivům.

Témata článku: Objektivy, Technika, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Příslušenství, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz