Fujifilm rozšiřuje řadu objektivů GF a XF o malou padesátku a univerzální zoom se stálou světelností

22. července 2019
TWEET SDÍLET

Fujifilm oznámil rozšíření hned dvou řad objektivů – konkrétně se jedná o model Fujinon XF16–80 mm F4 R OIS WR pro bezzrcadlovky řady X a model Fujinon GF 50 mm F3,5 R LM WR pro středoformátové modely GFX. Oba dva objektivy by se měly objevit na trhu v průběhu září letošního roku, cena zatím nebyla oznámena.

Fujinon GF 50 mm F3,5 R LM WR 

Hned na první pohled zaujme představená středoformátová novinka svými kompaktními rozměry. Podle výrobce se jedná o nejmenší a nejlehčí objektiv řady GF, jeho váha je 335 gramů a při průměru 84 mm má délku 48 mm.

Klepněte pro větší obrázek

Efektivní ohnisková vzdálenost objektivu činí 40 mm, optická skladba pak čítá 9 čoček v 6 skupinách, přičemž je použit i jeden asférický člen. Objektiv je utěsněn proti prachu a vlhkosti na deseti nejkritičtějších místech a plná funkčnost je zajištěna do teploty -10°C. Ostření je v režii lineárního motoru a mělo by být dostatečně přesné a rychlé, aniž by objektiv viditelně „dýchal“.

Fujinon XF16–80 mm F4 R OIS WR

Druhá novinka od Fujifilmu, která je určena pro APS-C bezzrcadlovky řady X má univerzální rozsah ohnisek 24–120 mm (efektivně) se stálou světelností F4.

Z pohledu konstrukce je zde použito celkem 16 čoček, uspořádaných do 12 skupin, součástí jsou tři asférická čočka a jedna čočka z ED skal s nízkým rozptylem světla pro minimalizaci aberací. Minimální zaostřovací vzdálenost je 35 cm, což znamená zvětšení 0,25×.

Klepněte pro větší obrázek

Pohon auto fokusu zajišťuje tichý krokový motor a navíc je objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu s účinností až 6 EV. Veškeré ovládací prvky byly navrženy s důrazem na výdrž a odolnost, ta je u objektivu zvýšená i díky utěsnění proti povětrnostním vlivům.

Témata článku: Technika, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fujifilm

Určitě si přečtěte

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

1 Adam Kos

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

9 Helena Vyplelová