Fujifilm: kompaktní středoformát GFX 50R a jeden 100Mpx příslib

29. září 2018
TWEET SDÍLET
Japonský Fujifilm na kolínské Photokině rozšířil své portfolio středoformátových bezzrcadlovek o kompaktnější variantu Fujifilm GFX R. Do budoucna se také můžeme těšit na 100Mpx středoformát.

​Letošní babí léto lze označit za začátek nové éry bezzrcadlovek. Zatímco Canon, Nikon a Panasonic se s vervou pustili do vývoje CSC s fullframe snímačem, Fujifilm si upevňuje svou pozici unikátního výrobce středoformátových přístrojů, které sám s nadsázkou označuje jako „super full-frame“.

Klepněte pro větší obrázek

Zvenku jiný…

Po dvou letech od oznámení modelu GFX 50S doplňuje Fujifilm svou nabídku o odlehčenou – co do tělesných proporcí, nikoli výkonu – variantu s přídomkem „R“. Rozdíly mezi oběma přístroji jsou patrné již na první pohled. Novinka mnohem více staví na designu analogových dálkoměrů, podobně jako např. Fujifilm X-E3.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní roli v tomto směru hraje elektronický hledáček, který je u Fujifilmu GFX 50R zabudovaný v těle, nikoli přídavný jako u staršího modelu. Hledáček má úhlopříčku 0,5", vysoké rozlišení 3 690 000 bodů a výborné přepočtené zvětšení 0,77×.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Rozdílný a kompaktnější je taktéž způsob uchycení zadního displeje. Místo prostorově náročného třísměrného mechanismu tu máme tradiční dvousměrný vyklápěcí systém. Parametry monitoru zůstávají totožné: opět se jedná o 3,2" dotykovou obrazovku s rozlišením 2 360 000 bodů. Z přední stěny zmizel robustní grip, do něhož je u GFX 50S zapuštěna spoušť. Takovýto zásah si logicky vyžádal přeskupení jednotlivých ovládacích prvků a odstranění stavového displeje z horní hrany.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Všechny tyto změny se promítly do rozměrů a váhy fotoaparátu: Fujifilm GFX 50R měří 160,7 × 96,5 × 66,4 mm a váží 775 gramů (včetně baterie a paměťové karty). Je tedy o 145 gramů lehčí než GFX 50S s připojeným externím hledáčkem a o cca 2,5 cm hubenější.

…v jádru stejný

Interní výbavu podědil Fujifilm GFX 50R kompletně od svého předchůdce. Srdcem snímací soustavy je CMOS snímač o velikosti 43,8 × 32,9 mm s efektivním rozlišením 51,4 Mpx. Nativní citlivost čipu je ISO 100–12 800, v rozšířeném módu ji lze snížit na ISO 50 a zvýšit na ISO 102 400. Závěrka pracuje v rozsahu rychlostí 60 min. až 1/4 000 s, s elektronickou se dostanete až na 1/16 000 s.

Klepněte pro větší obrázek

Zpracování obrazových dat je vzhledem k jejich vysokému objemu – soubory RAW mají více než 100 MB – logicky pomalejší než u fotoaparátů s menšími snímači. Maximální rychlost sekvenčního snímání tak činí 3 sn./s, přičemž vyrovnávací paměť pojme nekonečné množství JPEGů a 8 nekomprimovaných RAWů. Tyto hodnoty ovšem platí pouze při focení na první elektronickou lamelu, při použití mechanické závěrky rychlost klesne na 1,8 sn./s. Fujifilm GFX 50R ostří na základě detekce kontrastu se 425 ostřicími body.

Jak je u Fujifilmu zvykem, uživatelé si mohou pohrát s filtry simulujícími filmové materiály nebo se širokou nabídkou nejrůznějších druhů bracketingu – expozice, vyvážení bílé, dynamického rozsahu, citlivosti, ostření či simulace filmu.

Klepněte pro větší obrázek

Nechybí ani možnost natáčení videa jakožto jakási doplňková, nezbytná moderní funkce. Tak jako o dva roky starší kolega zvládne Fujifilm GFX 50R pořizovat pouze Full HD videosekvence s maximální snímkovou frekvencí 30 sn./s. I přesto jsou k dispozici vstupy pro sluchátka, externí mikrofon a také konektor HDMI. Rozšířena ovšem byla bezdrátová konektivita – kromě WiFi je k dispozici také technologie Bluetooth.

Tělo fotoaparátu je na 64 místech utěsněné proti vniknutí prachu a vody a je taktéž mrazuvzdorné do -10 °C. O napájení se stará totožná baterie jako u GFX, s akumulátorem NP-T125 tak na jedno nabití pořídíte okolo 400 snímků. Přídavný bateriový grip použít nelze. Soubory se ukládají na paměťové karty typu SD/SDHC/SDXC, přičemž k dispozici jsou dva sloty. Fujifilm GFX 50R by měl stát 4 500 USD, což je o 2 000 USD méně, než byla původní cena modelu GFX 50S.

Budoucnost ve stomilionech pixelů

Systém vybudovaný kolem bajonetu G zahrnuje tohoto času sedm GF objektivů pokrývajících přepočtené ohniskové vzdálenosti od 18 mm do 198 mm. Ve vývoji jsou další tři objektivy, které mají přijít na trh do konce roku 2020. Jako první by měl být představen telezoom GF 100–200 mm F5,6 LM OIS (po přepočtu na kinofilm 79–158 mm), který posléze doplní pevný objektiv GF 50 mm F3,5 R LM WR (ekv. 40 mm) a standardní zoom GF 45–100 mm F4 R LM OIS WR (ekv. 36–79 mm).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Všechny dosavadní objektivy i plánované novinky jsou navrženy tak, aby zvládly vykreslit až 100Mpx snímač. A právě tímto směrem se má odvíjet budoucnost středoformátového systému „GFX“. Fujifilm oznámil, že pracuje na novém modelu se snímačem středního formátu o rozlišení 102 Mpx.

Klepněte pro větší obrázek

Aby toho nebylo málo, čip fotoaparátu má být osazen fázovými pixely pokrývajícími 100 % plochy, a navíc má být mechanicky stabilizovaný. O zpracování objemných obrazových se postará nový, výkonnější X Processor 4, díky němuž bude možné natáčet 4K video při 30 sn./s. Unikátní přístroj si samozřejmě žádá unikátní cenu. Její předpokládaná výše odpovídá 10 000 USD.

Příjemnou novinkou pro stávající i nové potencionální uživatele je oznámení spolupráce s výrobcem fotoeditačního softwaru Capture One, který nyní získá veškerou podporu pro vyvolávání RAWů, včetně filtrů pro simulaci filmů.

Témata článku: Technika, Fotografický software, Objektivy, Bezzrcadlovky, Fotoaparáty, Fujifilm, Dálkoměr

Určitě si přečtěte

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

10 knih o fotografii, které by neměly chybět ve vaší knihovničce

Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
FotografovéKultura
6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

6 alternativ Fotek Google, které můžete použít k ukládání a zálohování fotografií

30 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Fotky GoogleFotografický software
Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

Nejlepší objektivy a příslušenství pro fotografy, které určitě chcete mít ve fotobrašně

správné fotografické příslušenství může v mnoha situacích značně ulehčit práci. S objektivy je to velmi podobné, proto přinášíme několik tipů, po čem sáhnout.

2 Petr Březina

Petr Březina
Objektivy
Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Fotografie týdne o kovářích, kteří již nejsou všeumělové

Michal Černý

Michal Černý
Fotografie týdne
Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Naučte se fotografovat portrét ve 4 jednoduchých krocích

Portrétní fotografie je jedním z nejrozšířenějších témat především mezi amatérskými fotografy. V našem okolí je spousta zajímavých osob, které by stály za vyfocení. Vyfotit je ale tak, aby byla fotka dobrá a aby měla atmosféru, nemusí být úplně jednoduché.

3 Petr Březina

Petr Březina
Fotoškola
20 nejlepších snímků roku 2020

20 nejlepších snímků roku 2020

11 Petr Březina

Petr Březina
Kultura