Fujifilm Instax SQ6 – nový přírůstek do rodiny instantních fotoaparátů

18. května 2018
TWEET SDÍLET
Novinka od Fujifilmu na první pohled vypadá, jako kdyby vypadla z oka starému logu služby Instagram. Inspirace je zde tedy více než jasná a ostatně i název celé řady instantních fotoaparátů tomu odpovídá. Co je nového uvnitř?

Fujifilm uvedl první model a film řady Instax už v roce 1998, tehdy se však nesetkal s příliš velkým úspěchem. Postupem času se však začala koncepce prosazovat a přibližně od roku 2014 se stal velmi oblíbeným především u mladé generace uživatelů.

Fujifilm Instax – novodobý polaroid? (test)

Fujifilm Instax – novodobý polaroid? (test)

Instantní fotografie se po letech odmlky opět dostává ke slovu, a to hned několikerou měrou. Krom fotoaparátů jsou na trhu také kapesní tiskárny, které vyrobí snímek stejně rychle a navíc z jakéhokoliv zdroje.

Fujifilm představil celkem dvě velikosti filmů, na něž je možné fotit, a to wide (snímky velikosti 62×99 mm) a mini (snímky velikosti 62×46 mm). V roce 2017 pak přibyla velikost třetí, označovaná jako square (velikost snímku je 62 × 62 mm).

Klepněte pro větší obrázek

A právě řada fotoaparátů formátu Square se nyní rozšířila o model SQ6, který doplňuje dříve uvedený model SQ10. Ten byl prvním hybridním Instaxem od Fujifilmu, jelikož umožňoval ještě před tiskem fotografie pořízený snímek upravit a aplikovat na něj požadované filtry pro lepší retrovzhled.

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Fujifilm Instax SQ10 – instantní fotka, která dává smysl

Instantní fotografie zažívá v posledních letech opětovný boom, především mezi mladšími uživateli. Dnes však převzala žezlo společnost Fujifilm se svojí řadou Instax. Poslední model Square SQ10 nově nabízí i možnost uložení digitální podoby snímku.

Aktuální novinka s označením SQ6 taktéž využívá nového čtvercového formátu instatního filmu, avšak jedná se o plně analogový fotoaparát, který není osazen snímačem a tudíž není možné snímek před tiskem upravovat.

Klepněte pro větší obrázek

Technické parametry instax SQ6

 • objektiv: ohnisko 65,75 mm, F12,6
 • hledáček: obrácený Galileův , zvětšení 0,4×
 • zaostření: 0,3 m až nekonečno podle expozičního režimu
 • závěrka: 1,6 až 1/400 s
 • vyvolání filmu: cca 90 s v závislosti na okolní teplotě
 • blesk: nabíjení 0,2–7 s, dosah 0,3–2,7 m
 • napájení: 2× CR2/DL CR2 baterie, výdrž cca 30 snímků s bleskem
 • rozměry: 118,7 × 128,1 × 58,1 m
 • hmotnost: 393 g

Společně s fotoaparátem uvádí Fujifilm na trh také nový typ filmu instax Square Film Black, který je shodný jako běžný film formátu square, avšak s tím rozdílem, že má černé okraje kolem fotografie, namísto tradičních okrajů v bílé barvě.

Klepněte pro větší obrázek

Samotný fotoaparát je typu namiř a stiskni s plně automatickým nastavením expozice včetně spuštění blesku. Vedle trojice přednastavených režimů:

 • Double Exposure Mode umožňuje zkombinovat dva snímky na jedné fotce, a to při zmáčknutí spouště dvakrát za sebou. 
 • Macro Mode vám pomůže zachytit detailní fotografie, a to ze vzdálenosti minimálně 30 cm. 
 • Landscape Mode je ideální pro široké záběry krajiny

Je k dispozici také Selfie mode, který je přizpůsoben fotografování na krátkou vzdálenost, přímo na těle fotoaparátu je pak malé zrcátko, které má pomoci při kompozici selfie fotografie. Při práci s bleskem mohou uživatelé navíc volit mezi neutrálním světlem anebo si mohou vybrat jeden ze tří dodávaných filtrů (oranžový, fialový, zelený) pro ozvláštnění scény.

Fotoaparát bude dostupný od 31. května 2018 za doporučenou maloobchodní cenu 3 490 Kč

Témata článku: Technika, Instantní fotografie, Fujifilm

Určitě si přečtěte

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

Podzimní Zoner Photo Studio X: vyzkoušeli jsme nové funkce

15 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Zoner Photo StudioSoftware
Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

Petr Březina
Fotomobily
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

15 časopis Computer

časopis Computer
SoftwareFotoškola