Fujifilm GFX 50S – první dojmy ze středoformátu

1. listopadu 2017
TWEET SDÍLET
Na týdenní testování jsme měli vlajkovou loď od Fujifilmu se čtyřmi objektivy a příslušenstvím. Už samotný zapůjčený GFX kufřík s vybavením předjímal skutečnost, že se jedná o vážný pokus o vstup na trh mezi plnoformáty a středoformáty.

Při testování jsem se zaměřil mimo jiné na porovnání s šest let starým Nikonem D800, se kterým stále denně fotím. Pro vhodné srovnání jsem fotil tak, jak jsem zvyklý a mám to nejradši, tedy venku s pevnými skly – nejvíce jsem využíval padesátku a pětadevadesátku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Základní specifikace

 • Snímač: CMOS 44 × 33 mm, 51 Mpx, max. rozlišení 8 256 × 6 192 px
 • Obrazový procesor: X Processor Pro
 • Formát obrazu: RAW, TIFF, JPEG (super fine, fine, normal)
 • Citlivost: ISO 100 – 12 800, rozšiřitelná na ISO 102 400
 • Autofokus: 117 ostřicích bodů
 • Displej: výklopný a dotykový, 3,2“, 2 360 000 bodů
 • Hledáček: elektronický, 100% pokrytí, zvětšení 0,85×, 3 690 000 bodů
 • Závěrka: 360 až 1/4000 s (mechanická), 1/16 000 s (elektronická)
 • Sériové snímání: 3 sn./s
 • Korekce expozice: +/- 5EV (nastavení po 1/3 EV)
 • Video: Full HD, 1920×1080 30 sn./s, MPEG-4, H.264
 • Úložiště: SD/SDHC/SDXC, duální slot, podpora UHS-II
 • Konektivita: USB 3.0, micro HDMI, mikrofon, sluchátka, Wi-Fi (802.11 b/g/n)
 • Vzdálen ovládání: kabel nebo smartphon (obslužná aplikace)
 • Rozměry: 148 × 94 × 91 mm
 • Váha: 740 gramů (tělo s baterií)
 • Výdrž baterie: 400 snímků (standard CIPA)
 • Cena: 189 990 Kč (tělo)
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Není středoformát jako středoformát

Současný GFX, konkurenční Hasselblad X1D i Pentax 645Z mají shodně snímače o velikosti 4,4 × 3,3 cm. Původní středoformáty měly od 6×4,5 cm (645) po 6×9cm, což už je dvakrát víc než současné označení.

Situace připomíná dobu nástupu digitálních zrcadlovek kolem roku 2000. Tehdejší zrcadlovky měly ještě dlouho čip ve velikosti, kterou označujeme jako APS-C, až později přišli výrobci s rozměry shodnými s původními filmovými zrcadlovkami – fullframe (u Nikonu značený jako FX).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Je velmi pravděpodobné, že větších snímačů se jen tak nedočkáme, respektive jejich použití však bude zřejmě omezeno pouze na fotoaparáty určené pro profesionální práci ve studiích v podobě digitální stěny.

Ergonomie

Přístroj se velmi dobře drží, zvláště pak s bateriovým gripem, je vyrobený z hořčíku, má více vykrojený grip pro pravou ruku, než je tomu u mnou používaného Nikonu D800.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Stejně jako u starších Fujifilmů se mi moc líbí samostatné voliče pro ISO, čas a na objektivech také samostatný volič pro clonu – pokud některou z těchto hodnot chcete počítat automaticky, tak jen navolíte červené A a můžete vše nechat na fotoaparátu. Přijde mi to logičtější než režimy P/S/A/M u Nikonu, které se mění samostatným tlačítkem nebo u levnějších modelů otočným voličem expozičních režimů.

Škoda jen, že nezůstalo místo i pro volič korekce expozice, jak je tomu u některých modelů Fujifilm řady X. Nějakou dobu jsem si nemohl zvyknout na to, že se ostří malým joystickem místo kruhového voliče. Prohlížení a mazání fotek se palcem dělá poněkud obtížně – tlačítka jsou navrchu vystouplého displeje.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Na těle je spousta nepopsaných nastavitelných tlačítek – ke každému je možné nastavit některou z přibližně 20 funkcí, opět nic neobvyklého u této značky. Praktická je aktivace podsvícení stavového displeje, respektive jeho inverzní zobrazení (displej je monochromatický).

Ostření

K dispozici jsou podobné režimy jako u jiných fotoaparátů (Single/Continuous/Manual), lze volit až mezi 425 ostřícími body. Samotné ostření je řešeno detekcí kontrastu, tudíž dle očekávání mírně pomalé, ovšem dost přesné.

Klepněte pro větší obrázek

Přepínání režimů ostření je zajištěno páčkou nad hlavním displejem vlevo – stejné řešení (pouze jinde umístěné) najdete také na bezzrcadlovkách řady X, které jsou v portfoliu Fujifilmu. Pro výběr ostřícího bodu je k dispozici jak joystick, tak dotyková vrstva hlavního displeje.

Displej

V této cenové relaci očekávám to nejlepší, co mohu v danou chvíli dostat – proto mě rozčilovalo zpoždění displeje v hledáčku i LiveView. Pokusně můj čtyři roky starý telefon na tom byl lépe. Nedávno jsem si osahal také poslední verzi Sony Alpha A7 II, ze které by si pánové mohli vzít příklad.

Klepněte pro větší obrázek

Nicméně obraz uvnitř hledáčku byl pěkný, s velkým přiblížením a velmi detailní (3,69 Mpx). A když na to přijde, hledáček je možno demontovat a nahradit jiným příslušenstvím, které bude pasovat do sáněk. S mezikusem, který byl součástí zapůjčeného setu je možné hledáček vyklopit směrem nahoru.

Displej na zadní straně je dotykový a má rozlišení 2,36 Mpx. Vyklápění je velmi praktické, využíval jsem ho často a má zajímavé řešení, kdy není displej uchycen na kloubu na levé straně těla. Klasické vyklápění směrem nahoru/dolů zajišťuje jeden kovový kloub, vyklápění do boku pak druhý kloub.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Objektivy

S novým fotoaparátem přichází také nový bajonet G, navzdory tomu, že se jedná o zcela nové řešení, stihl výrobce připravit pěknou řádku objektivů. V současné době jsou k dispozici tyto:

 • 23 mm F4 (EQ 18 mm)
 • 32–64 mm F4 (EQ 25–50 mm)
 • 45 mm F2,8 (EQ 35 mm)
 • 63 mm F2,8 (EQ 50 mm) – ideální objektiv do začátku, výborný bokeh a malá hloubka ostrosti
 • 110 mm F2 (EQ 87 mm)
 • 120 mm F4 Makro (EQ 95 mm)

Poznatky z používání

S GFX se pracuje dobře, rychle jsem byl v menu schopen dohledávat nastavení či prohlížení fotek na displeji. Menu fotoaparátu je velmi podobné řadě X, včetně specifického výběru a změny parametru.

Při focení přes hledáček je docela nepříjemný chvilkový blackout, ani po týdnu focení jsem si na něj nedokázal zvyknout. Avizované tři snímky za sekundu je možné pořídit jen v kombinaci živého náhledu a sledování scény.

Několikrát se mi nepovedlo snadno otevřít dvířka ukrývající dvojici slotů pro paměťové karty, Těsně nad nimi je totiž kovový výstupek, ke kterému se upevňuje originální popruh s kovovými koncovkami a pojistkou proti vyvlečení.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Samotná práce s fotoaparátem je dost podobná práci s Nikonem D800 (ve smyslu ergonomie a držení) – oba dva přístroje jsou přibližně stejně velké 148 × 94 × 91 mm (Fuji GFX) vs 146 × 123 × 82 mm (Nikon D800).

Obrazový výstup

Fotky, které Fuji GFX produkuje jsou bohaté na data, v řeči rozlišení mají přes 50 Mpx (8 256 × 6 192), obrovský dynamický rozsah a barevnou hloubku – není proto divu, že se komprimované RAWy pohybují okolo 45 MB (nekomprimované pak mají velikost až 110 MB).

Chybí mi možnost focení menších RAWů jako má třeba aktuální D850. V dnešní době už to není takové překvapení, ale je nutné počítat s dalšími náklady na větší karty, vhodné datové úložiště, zálohování, rychlý počítač a v neposlední řadě také kvalitní monitor. Použitelné jsou samozřejmě i JPEGy, zvláště když se použije některý z přednastavených filtrů, které simulují staré filmové materiály Fujifilmu, osobně se mi líbil režim Chrome.

Při vyšších citlivostech (ISO 6400 a více) se mi v detailu moc nelíbil šum ve stínech, nicméně barevné podání má Fuji GFX výrazně lepší než Nikon D800. Citlivost lze nastavit až na hodnotu ISO 102 400, která je samozřejmě výrazně zašuměná a ztrácí se jak detaily, tak hranová ostrost objektů na fotografii.

Výdrž na baterie

S nadsázkou bych řekl, že se svými třemi baterkami u D800 vydržím celé léto. To u Fuji GFX nehrozí. Výrobce udává na jedno nabití 400 snímků, což víceméně sedí, ale je pravda, že kdybych více omezil prohlížení fotografií na hlavním displeji a používání funkce LiveView, tak se dostanu na lepší hodnoty.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Tohle mi zatím přijde jako největší minus současných bezzrcadlovek, na jednu stranu mají kompaktnější rozměry, ovšem spotřeba energie je výrazně vyšší, než je tomu v případě klasické zrcadlovkové konstrukce. Bez náhledu zkrátka komponovat nemůžete a alternativní způsob kontroly scény není k dispozici prakticky u žádného modelu na trhu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Verdikt

Dlouho jsem přemýšlel, komu by tento foťák měl být jednoznačně určen – vysoké rozlišení, velký snímač, relativně kompaktní rozměry na svoji kategorii. Když pominu cenu, která je vlastně na svou kategorii velmi dobrá – Hasselblad X1D cca 258 890 Kč, Pentax 645Z cca 157 990 Kč – nemohu opomenout drobné dětské nemoci a nedostatky.

Mezi ně patří především kvalita a rychlost překreslování scény v hledáčku či pomalejší ostření (aktuální modely bezzrcadlovek již ostří srovnatelně rychle jako profesionální zrcadlovky).

Věřím ale, že si své příznivce najde mezi těmi, kdo se zaměřují na krajinou, produktovou či portrétní fotografii – ti ocení zejména velký snímač, který dodává fotkám hloubku a má použitelnější výstup i při vyšší citlivosti. Zároveň je ale může odradit příliš dlouhá doba synchronizace s bleskem, která je jen 1/125 s.

Demosnímky

Nikon D800

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Fujifilm GFX 50S

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Témata článku: Technika, Bezzrcadlovky, Objektivy, Fotoaparáty, Testy, Fujifilm, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

Před 30 lety byla odeslána první SMS. I když jsou textovky vynález z mobilního pravěku, rychlý konec je nečeká

** Už tři desítky let datlujeme do mobilu písmenka a posíláme jako SMS ** Češi ve své době SMS milovali, byla to totiž nejméně drahá služba ** I přes obstarožnost této služby se s ní jen tak loučit nebudeme

Jan Láska
VýročíSMS
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na LEGO hry a nástroje na tvorbu vlastního RPG zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

Google vdechne starým brýlím Glass Enterprise 2 nový život. Jen díky tomu, že je propojí s nejnovějšími Pixely

** Od první generace Google Glass uplynulo už 10 let ** Druhá generace pro firmy je s námi tři roky ** Jaký smysl má nově uvedená párovací aplikace pro brýle a Pixely?

Martin Chroust
Chytré brýleMobilní aplikace
Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme 16 špičkových televizorů. Na Vánoce ty nejlepší z nejlepších

I když ceny televizorů klesají a ani velké úhlopříčky už nejsou drahé, stále má smysl připlatit si za prémiové televizory. Vybrali jsme ty nejlepší, které vás překvapí kvalitním podáním obrazu i pokročilými funkcemi.

Jaromír Puk
Televizory
To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

To si už předem říkalo o malér. Krátce po půlnoci koupil 300 iPhonů, hned za rohem ho přepadli a přišel o miliony

** Půlnoční nákup iPhonů není dobrý nápad ** Kupujícího v New Yorku po cestě z Apple Storu přepadli ** Odcizili mu pytel s iPhony v hodnotě 95 tisíc dolarů!

Martin Chroust
USAiPhone
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Čištění mezipaměti, profi focení a Hra o trůny

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview