76
Fotogalerie

Fujifilm FinePix S6500fd s citem pro portrét (test)

Nový ultrazoom S6500fd se na první pohled blíží podobě digitální zrcadlovky. Je bohatě obdařen funkcemi a pracuje s citlivostí až 3 200 ISO.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: CCD 1/1,7", 6,3 Mpx
  • max. výst. rozlišení: 2 848 × 2 136 bodů
  • paměťové médium: xD-Picture Card, interní paměť 10 MB
  • objektiv: Fujinon 28–300 mm, F2,8–4,9
  • LCD displej: úhlopříčka 2,5 palce (64 mm), 235 000 obrazových bodů
  • citlivost snímače: ISO Auto, 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200
  • videosekvence: 640 × 480 px, při frekvenci 30 sn./s, zoom lze použít, délka omezena velikostí paměťové karty, formát AVI
  • možnosti napájení: 4 × AA baterie, síťový zdroj
  • rozměry a hmotnost: 131 × 97 × 120 mm, 660 gramů s bateriemi a kartou (570 g bez nich)
  • doporučená cena: 12 460 Kč vč. DPH (přes internet už od 10 100 Kč)
01.jpg
Fujifilm FinePix S6500fd působí bytelně a příjemně se drží. S bateriemi a kartou dosahuje jeho váha 660 gramů


Fujifilm FinePix S6500fd, EVF digitál s velkým rozsahem ohnisek, svými rozměry a designem připomíná amatérské digitální zrcadlovky. Co se týče držení a ergonomie, má k nim opravdu blízko, stejně jako nedávno recenzovaný FinePix S5600. Grip je tvarován pro lepší uchopení, pogumovaný neklouzavý povrch zasahuje až na zadní část těla.

02.jpg
Nalevo od objektivu vidíte velkou krytou a výkonnou přisvětlovací diodu. Těsně nad objektivem je umístěn mikrofon
03.jpg
Pravá část přístroje je vepředu i vzadu dostatečně opatřena pogumovaním. Ovládací tlačítka zadní strany jsou snadno dostupná.

Stisk tlačítek je bezproblémový a uspořádání ovládacích prvků nečiní potíže. Mnohé funkce mají přiřazena tlačítka a není nutné zdlouhavě hledat v menu (až např. na formát RAW). Na zadní straně vpravo od displeje nechybí klasický křížový ovladač. Pozice levé šipky je obsazena volbou Makro, pravou šipkou vstupujete do seznamu režimů blesku, horní šipkou zvětšujete vyfocený snímek. Kromě něj mají vedle displeje místo další tlačítka, například tlačítko F pro rychlou volbu velikosti snímku, barevnosti, citlivosti snímače či spouštění slideshow. U pravého horního rohu displeje najdete samostatné tlačítko pro Face detection – detekci tváře na snímku.

F menu.gif
Submenu pod tlačítkem F

Zoomování je přesné, posun je zajištěn manuálně širokým prstencem objektivu, manuální ostření pak druhým tenčím prstencem blíže tělu. Ovládání je tedy celkově příjemné a rychlé, nedomyšlené je podle mne jen ovládání korekce expozice. Nutnost tisknout tlačítko korekce na horní straně a přitom současně šipku křížového ovladače vám příliš příjemná nebude.

Snímat můžete buď s pohledem do hledáčku či na displej. Ovladač dioptrické korekce je přístupný na levé straně hledáčku. Očnice hledáčku vyrobená z plastu a gumy je poměrně malá a tuhá, očnicím zrcadlovek se nevyrovná. Samotný hledáček také není důvodem k radosti, je stejný jako u nedávno recenzovaného modelu S5600, přitom je nový S6500 model pokročilejší.

Velikost úhlopříčky 0,33" a rozlišení 115 000 obrazových bodů není dostačující pro příjemnou práci (u vyspělejších modelů S9500 a S9600 už naštěstí výrobce použil 0,44" hledáčky s 235 000 body). Na druhou stranu LCD displej je veliký, s úhlopříčkou 2,5 palce. Použit byl dostatek obrazových bodů (235 000), díky nimž je obraz pěkně čitelný.

04.jpg
Provedení těla je ergonomické i pěkné na pohled
05.jpg
Na levé straně těla jsou přístupné ovladače ostření, reproduktor, konektory USB, video výstup a konektor napájení
06.jpg
Nevysunutý objektiv měří 6,3 cm, na nejdelší ohnisko se délka prodlouží na 9,4 cm
07.jpg
Grip je vytvarován pro příjemnější držení
08.jpg
Prostor pro čtyři tužkové baterie je přístupný zespodu. Dvířkům chybí zámek, ale při pečlivém zavření se nám samovolně neotevřela
09.jpg
Přístroj disponuje slotem pro xD karty. Pro každý případ je připravena i interní paměť velikosti 10 MB

Kompletní technické parametry najdete zde.

Pokračování 2 / 5

Funkce a vybavení

Přístroj FinePix S6500fd je jakýmsi mezistupněm mezi S5600 a vyspělými modely S9500 a S9600. Od vyššího modelu například převzal velkorozsahový objektiv Fujinon, jenž pracuje již od 28 mm do téměř jedenáctinásobku, a to 300 mm (ekvivalent kinofilmu) a manuální ovládání zoomu společně s ostřením pomocí prstenců. Snímací prvek je použit stejný jako u modelu FinePix F30 (taktéž tedy i F11).

CCD snímač má úhlopříčku 1/1,7" a je osazen 6,3 Mpx, snímky mají maximální rozlišení 2 848 × 2 136 bodů. Plocha je vzhledem k počtu pixelů dosti velká, výrobce se oprávněně nebál možnosti používat ISO až do hodnoty 3 200, při plné velikosti snímků.

Fotoaparát je standardně vybaven všemi expozičními režimy. Tedy od plné automatiky po manuální nastavení, přičemž tyto volby (Auto, P, S, A, M) na kruhovém voliči doplňuje video a tvůrčí režimy. Samostatně na kruhovém voliči najdete ikonky režimů Krajina, Portrét, Přirozené osvětlení-N (zakázaný blesk), Stabilizace (ne optická, pouze navýšení citlivosti snímače), pod označením SP je řada ostatních tvůrčích režimů (např. Makro, Museum, Párty, Západ slunce, Sníh, Pláž, Text).

10.jpg
Scénické režimy se nachází na kruhovém voliči samostatně či pod označením SP
11.jpg12.jpg
max. velikost | max. velikost
Režim Přirozeného osvětlení (N) obsahuje pro nerozhodné i další volbu pro zachycení dvou snímků, kdy druhý je pořízen i s bleskem
13.jpg14.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka jednoho ze scénických režimů. Vlevo automatika, vpravo Západ slunce

Objektiv, jak již bylo řečeno, má rozsah 28–300 mm. Nejkratší ohnisko oceníte jistě při focení v interiérech, skupinových portrétech, při fotografování v krajině apod., široký začátek tedy můžeme jen pochválit. Rozsah ohnisek měníte pomocí zoomovacího prstence přímo na objektivu, podobně jako u výměnných objektivů zrcadlovek. Světelnost objektivu je v rozsahu F2,8–4,9. Ačkoliv je světelnost na nejdelším konci nižší, nemá naštěstí vliv na zaostření. Autofokusu napomáhá v šeru velmi silně svítivá zelená dioda, na rozdíl od některých kompaktů s dosahem paprsku cca jeden metr, pomůže i na vzdálenost tří metrů.

main menu.gif
Struktura hlavního menu

Přepínač režimů ostření najdete na levé straně těla přístroje. Můžete zvolit automatické ostření jednoduché či kontinuální nebo manuální ostření. V manuálním napomůže nejen v podstatě nutná lupa, ale navíc středové tlačítko jednorázového autofokusu, jenž vás přiblíží do sledované roviny ostrosti. Automatické ostření může sledovat středový bod (center) nebo vybírá oblast automaticky (volba multi), další možností je vybrat oblast autofokusu manuálně z matice 7×7 bodů.

Běžně zaostříte na nejkratší vzdálenost 40 cm, s vyzoomovaným objektivem na 200 cm. Aktivací makro režimu se můžete přiblížit na 10 cm, super makro tuto vzdálenost zkrátí až na 1 cm, s vyzoomováním přibližně pod 100 cm. S tímto přístrojem pořídíte pěkné snímky malých objektů, vzdálenost 1 cm však není na nejkratší ohnisko příliš reálná, fotoaparátem si totiž samozřejmě stíníte. Nejlepších výsledků jsem dosáhla většinou při ohnisku kolem 100 mm, ale samozřejmě záleží na charakteru objektu, nutnosti potlačit pozadí apod.

15.jpg
Tlačítko DISP slouží k výběru jedné ze 4 podob zobrazení displeje. Tlačítko F slouží pro rychlou změnu hlavních parametrů snímku

Ve fotoaparátu je možné nastavovat množství parametrů. Nejčastěji asi užijete tlačítko F. Zavede nás do nabídky pro změnu velikosti a komprese snímků (pouze JPEG), změnu citlivosti, změnu barevného režimu (normální, Chroma, černobílý) či spuštění slideshow. Tlačítko DISP umístěné vedle něj mění formu zobrazování displeje. Displej zobrazuje zcela bez informací či s nimi, doplní i mřížku nebo zobrazuje tři poslední nafocené snímky pod sebou.

preview disp.gif shooting disp.gif
Jednotlivé režimy zobrazení displeje při prohlížení a při snímání (vpravo)

Při přehrávání snímků tlačítkem DISP. přepnete do zobrazení devíti snímků v mřížce, snímky lze také zobrazit dle data. Kontrolovat expozici je možné reálným histogramem, který se zobrazuje při stisku tlačítka korekce expozice. Pro kontrolu expozice snímku po nafocení stisknete opět tlačítko korekce expozice a zobrazí se náhledový histogram a případně se zvýrazní také přeexponované oblasti. Tímto způsobem zjistíte podrobné parametry snímku při prohlížení.

histogram.gif
Zobrazení histogramu – ukázka posunu při použití korekce expozice

Nafocené snímky je možno dále upravit otočením, oříznutím, uzamknutím nebo přidat zvukovou poznámku o délce až 30 s. Pokud je na snímku obličej zaměřený funkcí Face Detection, ořezová funkce automaticky tento obličej vybere.

16.jpg
Tlačítkem uprostřed kroužku pro volbu ostřícího režimu jste schopni nechat fotoaparát jednorázově automaticky zaostřit. Funguje při aktivovaném manuálním ostření. Velmi šikovná pomůcka

Práce s bleskem může potěšit i ty náročnější. Vyklápí se automaticky, na svou velikost má výborný dosah. Lze zvolit běžné režimy včetně synchronizace s delšími časy či režim se záblesky pro redukci červených očí. Těm se však bohužel často nevyhnete, jak můžete vidět na demosnímcích.

playback menu.gif
Možnosti úprav exponovaného snímku ve fotoaparátu

Nyní se podívejme na funkci Face detection. Tuto funkci dostal pod značkou Fujifilm jako první právě tento testovaný přístroj. K dnešnímu datu byl ohlášen ještě kompakt FinePix F31fd a ultrakompaktní FinePix Z5fd. Funkce rozpoznání tváře je známá již z digitálů Nikon, byli jsme zvědavi, jak bude v obdobné formě fungovat u Fujifilmu.

Novou funkci aktivujete speciálním tlačítkem nad displejem. Již bez namáčknutí spouště fotoaparát rozpoznává tváře, může jich být až 10. Procesor údajně rozpozná trojici dvě oči a ústa a rozpoznání nesmí být znemožněno brýlemi či například kloboukem. Vybrané tváře zohledňuje i při měření expozice. Funguje pouze při čelním pohledu osob (s určitou menší výchylkou).

Při testech zvládal aranžované fotografie opravdu výborně. Bez problémů rychle zaměřil a zaostřil všechny obličeje i na okrajích snímku. Expozice byla vždy ideální, i pleťové barvy jsou podávány reálně. U nearanžovaných fotografií je problém, že musíte počkat, až se osoba natočí čelně aby ji fotoaparát mohl rozpoznat, takže je spíše lepší funkci vypnout. U nearanžovaných skupinových snímků snad můžete jako já spoléhat na to, že se vždycky někdo správně natočený najde.

Mé sympatie si funkce získala díky tomu, že využití nekončí po naexponování snímku. Zaměřené oblasti si fotoaparát pamatuje při následném prohlížení a rámečky kolem obličejů nejen zobrazí, ale automaticky je umí tlačítkem funkce přiblížit, přestože nejsou ve středu snímku, a případně vytvořit ořez. Při slideshow, s řadou způsobů prolnutí, je tu možnost automatického zazoomování na tváře.

17.jpg
Ukázka funkce Face Detection. Fotoaparát rozpoznání obličeje indikuje zeleným rámečkem. Pokud je rozpoznaných obličejů více, ukáže se u nich rámeček bílý
18.jpg
Jedno z nastavení slideshow umožní procházet i výřezy rozpoznaných tváří z vašich vyfocených snímků v různých uspořádáních

Snímat je možno i do surového formátu RAW. Zvolit jej můžete bohužel pouze v jedné z položek menu. Nelze tak žádnou rychlou volbou snímat najednou do JPEG, musíte v takovém případě opět do menu a RAW vypnout. Konverzi RAWu umí software dodávaný na CD. (další inforamce pod ukázkami)

19.jpg
max. velikost
Obrazovka dodávaného softwaru FinePix Viewer. Pro úpravu souborů RAW aktivujte v záložce Nástroje (Tools) nabídku Improve image
20.jpg
max. velikost
Z dané složky jsou zobrazeny všechny RAW soubory, z nichž můžete vybírat
21.jpg
max. velikost
Dále se dostanete do okna FinePix studio. Pravý sloupec obsahuje okna pro úpravy některých parametrů RAWu, který lze následně uložit v několika formátech, jak můžete vidět v zobrazném okně Uložit jako
22.jpg
max. velikost
JPEG (nejnižší komprese) vzniklý konverzí ze souboru RAW v dodávaném softwaru FinePix Studio při standardním nastavení. Získali jsme snímek o rozlišení 4 048 × 3 036 px
23.jpg
max. velikost
JPEG z fotoaparátu. Nejnižší komprese. Rozlišení 2 848 × 2 136 px
24.jpg
max. velikost
Ukázka výřezu dvou horních snímků
25.jpg
max. velikost
Ukázka výřezu dvou horních snímků. ISO 100
26.jpg
max. velikost
Ukázka výřezu dvou horních snímků. ISO 3200

Pokračování 3 / 5

Obrazová kvalita, testy

Již první snímky ukazovaly na výbornou obrazovou kvalitu, nyní nám ji testy jen potvrdily. Testovací obrazce prozradily určitou míru sférického zkreslení pouze při nejkratším ohnisku, která je však překvapivě nízká, na to, že nejkratším ohniskem je 28 mm.

Rohy snímků jsou ostré v celém rozsahu ohnisek. V celém rozsahu je také v podstatě stálé rozlišení. S hodnotou až 1 600 lph se objektiv řadí mezi ty lepší. Na demosnímcích se můžete o pěkně kresbě detailů přesvědčit.Chromatická aberace je slabší stránkou přístroje. Nevyhýbá se žádnému z ohnisek a viditelná je někdy i při menším zvětšení.

27.jpg28.jpg
max. velikost | max. velikost
29.jpg30.jpg
max. velikost | max. velikost
Chromatická aberace se nevyhýbá bohužel žádnému z ohnisek. Někdy jsou fialové kontury proti světlé obloze viditelné nejen při stoprocentním zvětšení

Snímky můžeme získat i ze surového formátu RAW. Konverzí získáme snímky mnohem větší velikosti, snímky mají rozměr 4 048× 3 036 px. Možnosti dodávaného softwaru (či jiných) představují různá nastavení, s kterými můžete dosáhnout o poznání lepší kvality.

Při standardním vyvolání na první pohled nevidíme velké změny, testcharty, které najdete v sekci demosnímky, však jasně ukazují zlepšení rozlišení. Z 1 600 lph se zvýšilo až na 1 800 lph. Nutno však podotknout, že snímání do RAWu nemile prodlouží dobu ukládání snímku.

Míra šumu

Výborné možnosti přináší velký rozsah citlivosti snímače. Ten končí až na ISO 3 200. Tím dává široké možnosti pro snímání v horších světelných podmínkách bez blesku. Vzhledem k tomu, že snímač je shodný jako u Fujifilmu FinePix F30, očekávali jsme téměř shodnou míru šumu.

Procesor však přeci jen pracuje trochu odlišně, jak vidíme z grafu. Srovnáním snímků však velké rozdíly neuvidíme, i když se zdá, že Fujifilm F30 si poradil se šumem malinko lépe. Při srovnání například s S5600 vychází S6500fd lépe, šum je o trošku slabší a méně barevný.

sum_1.pngsum_2.png
Graf šumu

Celkově jsou výsledky při všech citlivostech výborné, což se dá vyvozovat už z velikosti snímače (v poměru k počtu pixelů). Při ISO 400 téměř žádný šum nezaznamenáte. Při ISO 800 je šum stále na poměrně dobré úrovni, firmware by však nemusel šum vyhlazovat, jak rozeznáme na jemných detailech.

I při ISO 1 600 však ještě firmware příliš snímky nerozmazává, jak známe u některých konkurenčních aparátů a šum se drží na nízké úrovni. Až při ISO 3 200 vzrůstá nepříjemný barevný šum a je už patrnější vyhlazování v ploše obnrazu.

31.jpg32.jpg
max. velikost | max. velikost
33.jpg34.jpg
max. velikost | max. velikost
35.jpg36.jpg
max. velikost | max. velikost
Ukázka míry šumu. Scéna s nastavením ISO 100, 200, 400, 800, 1 600, 3 200
37.jpg
max. velikost
Ukázka míry šumu. Výřezy z jednotlivých snímků scény
38.jpg
max. velikost
Srovnání míry šumu s Fujifilm F30 (snímky testchartů při ISO 1600 a 3200)
39.jpg
max. velikost
Snímek pořízený při ISO 400
40.jpg
max. velikost
Ukázka demonstrující míru šumu při ISO 800
41.jpg
max. velikost
Srovnání šumu při ISO 1600: výřezy při 100% zvětšení, FinePix S5600 (nahoře) a FinePix S6500fd (dole)
42.jpg
max. velikost
Snímek pořízený na ISO 3 200

Senzitometrie

senzitometrie.png
max. velikost
Fotoaparát má výborný dynamický rozsah

Naměřili jsme

Fotoaparát má velmi rychlý start, poměrně rychle také reaguje na spoušť, ať už s namáčknutím či bez. Poněkud zdlouhavé je ukládání snímků. 

Pod tlačítkem sériového snímání nahoře za spouští se ukrývá rychlé snímání s omezeným počtem tří snímků i s neomezeným počtem snímků, avšak mnohem pomalejší. Fotoaparát může také zaznamenat sérii posledních tří snímků před uvolněním spouště. Tlačítko ukrývá i expoziční bracketing.

continuous.gif
Volba sériového snímání

Testovali jsme omezené i neomezené sériové snímání, a to i s aktivací high-speed (v menu). Výsledky neomezeného snímání jsou velmi chabé, pokud vám postačí série tří snímků, potěší vás rychlost až 2,8 sn./s.

Fujifilm FinePix S6500

první snímek 1,85 s
snímek bez namáčknutí 0,54 s
snímek s namáčknutím neměřitelné
ukládání-připravenost k dalšímu snímku 1,96 s
rychlost dlouhého sériového snímání (neomezeně snímků) 0,5 sn./s
rychlé sériové snímání s aktivací high-speed (max. 3 snímky) 2,8 sn./s
rychlé sériové snímání (max. 3 snímky) 2,2 sn./s
měřeno s paměťovou kartou Fujifilm xD, 512 MB

Pokračování 4 / 5

Demosnímky

43.jpg44.jpg45.jpg
max. velikost | max. velikost
max. velikost
Testovací obrazec – nejkratší ohnisko, střední ohnisko a nejdelší ohnisko
46.jpg47.jpg
max. velikost | max. velikost
Vlevo JPEG nejnižší komprese přímo z fotoaparátu, vpravo snímek vyvolaný z RAWu v dodávaném softwaru FinePix Studio při standardním nastavení. ISO 400
48.jpg49.jpg
max. velikost | max. velikost
Stejně jako předchozí dvojice. ISO 800
50.jpg51.jpg
max. velikost | max. velikost
Stejně jako předchozí dvojice. ISO 1600
52.jpg53.jpg54.jpg
max. velikost | max. velikost | max. velikost
Ukázka rozsahu zoomu.
55.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo
56.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny – denní světlo + blesk
57.jpg
max. velikost
Pleťové odstíny s bleskem v interiéru
58.jpg
max. velikost
Makro exaktní – největší možné zvětšení (wide)
59.jpg
max. velikost
Makro exaktní přibližně při trojnásobném zoomu (ohnisko 21 mm, v přepočtu na kinofilm cca 100 mm)
60.jpg
max. velikost
Makro exaktní (tele)
61.jpg
max. velikost
Supermakro. Snímání z 1 cm
62.jpg63.jpg
max. velikost | max. velikost
Makro reálné. Vlevo použito ohnisko přibližně 60 mm v přepočtu a blesk, vpravo režim super makro a nejkratší ohnisko
64.jpg65.jpg66.jpg
max. velikost | max. velikost
max. velikost
Barvy standardní, Chroma a černobílé

Další demosnímky z Fujifilmu Finepix S6500 najdete zde

Pokračování 5 / 5

Celkové hodnocení

Celková bilance vychází pro tento 6Mpx fotoaparát velmi dobře. Nelze mu vytýkat příliš chyb a přitom najdeme řadu dobrých vlastností. Ultrazoom potěší nejen příjemným držením a ovládáním. Objektivem s velkým rozsahem z jediného místa snímání získáte jak celkový pohled s 28mm ohniskem, tak detail s 300mm ohniskem.

Snímky vynikají pěknou kresbou a jsou použitelné i při vyšších citlivostech. Fotoaparátu nechybí užitečné funkce jako reálný histogram a kontrola přepalů při prohlížení. Překvapeni budete rozsahem pomocné diody autofokusu a blesku při fotografování v nepříliš osvětlených interiérech. Pokud rádi fotíte rodinu či ve společnosti, pomůže vám funkce detekce tváří s níž si užijete zábavu i při prohlížení vyfocených snímků. Expozice a podání pleťové barvy je jak má být.

S přístrojem nemusíte jen fotit, natočíte s ním i poměrně kvalitní ozvučené videosekvence, při nichž lze využít celý rozsah zoomu.

Plusy:

  • rozlišení detailů, kresba 
  • vysoká citlivost snímače ISO 3 200
  • nejširší ohnisko 28 mm
  • snímání do formátu RAW

Minusy:

  • chromatická aberace 
  • malý hledáček s nízkým rozlišením

Cena:

  • doporučená: 12 460 Kč vč. DPH (přes internet již od 10 100 Kč) 

Zdroj:

Určitě si přečtěte

Články odjinud