Fujifilm FinePix F11: Ostré snímky bez šumu (první foto)

28. února 2006
TWEET SDÍLET
Fujifilm FinePix F11: Ostré snímky bez šumu (první foto)
FinePix F11 od Fujifilmu je přímým následovníkem úspěšného fotoaparátu FinePix F10, jenž získal ocenění DIWA a EISA. Novější přístroj již není pouhým expozičním automatem, neboť mu výrobce „přišil“ režim clonové a časové priority. Kvalitní šestimegapixelová snímací soustava staví fotoaparát na velice vysokou úroveň.

Loňský model FinePix F11 je vybaven velkým CCD čipem HR (High Resolution) o úhlopříčce 1/1,7“. Trojnásobná optika v rozsahu 36–108 mm má sice standardní světelnost F2,8–5,0, v praxi však fotoaparát neměl při použití vyzoomovaného objektivu - a to ani za zhoršených světelných podmínek - problémy se zaostřováním.

Firemní objektiv Fujinon má výborné rozlišení linek lph na našem testovacím obrazci: vykreslí velice jemné detaily, a proostří snímky až do samých okrajů. Při této konstelaci se nemusíte zdráhat vytisknout si své záběry až do formátu A3.

 
Max. velikost

FinePix F11 má oproti svému předchůdci vyšší rozlišení LCD displeje – namísto 115 tisíc pixelů mu výrobce nyní dopřál 153 000. Stále to na velikost 2,5“ není číslo právě povznášející, konkurence dávno přinesla mnohem více obrazových bodů, přesto je ale displej velmi dobře čitelný. Škoda že nedostal do výbavy také reálný nebo alespoň náhledový histogram.


Rozvržení tlačítek na zadní stěně je velice střídmé, ovládání velmi jednoduché
Max. velikost


Nově se u kruhového ovladače objevují režimy A/S/M
Max. velikost


Ukázka trojnásobného rozsahu zoomu: vlevo snímek pořízený na ohnisko 36 mm, vpravo na ohnisko 108 mm (při přepočtu na kinofilm).
Max. velikost Max. velikost

Čím větší kontrast, tím je na snímcích vidět chromatická vada. Není to však železné pravidlo.Nejmarkantnější barevná vada se nachází na snímku vlevo
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost


V přímém protisvětle se fotoaparátu nedaří, zde je chromatická vada zřetelná
Max. velikost

Snímky z FinePixu F11 mají velice nízkou hladinu šumu, a to i při vysokých citlivostech. Teprve u citlivosti IS0 800 a 1 600 se rozchází modrý kanál RGB, a to ještě v poněkud obstojné míře.


Snímky pořízené na ISO 800
Max. velikost Max. velikost


Záběr při použití citlivosti ISO 1 600
Max. velikost

Jak se to v případě kompaktních digitálů občas stává, automatické vyvážení bílé barvy pracuje také zde trochu nepředvídatelným způsobem. Dva po sobě jdoucí záběry mají různé barevné vyobrazení.


Oba snímky jsou vyfotografovány na automatické vyrovnání bílé, druhý s přiblesknutím
Max. velikost Max. velikost

Následující fotografie demonstrují přirozené barevné podání pleťových odstínů


Zleva snímek za denního světla bez blesku, s bleskem, pleťové odstíny v interiéru
Max. velikost Max. velikost Max. velikost

Při fotografování jsme se setkali se zajímavým jevem – přestože LCD displej zobrazoval soudkovité sférické zkreslení záběru (při použití širokého ohniska), ve finále je tato vada objektivu takřka minimalizována. Firmware tedy zajišťuje elektronicky přímo ve fotoaparátu její odstraňování.

Práce s FinePixem F11 je velice pohotová, i bez namáčknuté spouště budete snímat záběry takřka bez časové prodlevy. Největší devízou tohoto fotoaparátu je vynikající ergonomie, jednoduché ovládání a pokročilé funkce. Vysoce nad konkurencí se zaskvěl firemní objektiv, jenž výborně kreslí. Pochvalu sklízí také firmware fotoaparátu, jenž si k tělu nepřipouští nepříjemné barevné zrno šumu. Za takto koncipovaný přístroj není cenová laťka nasazena příliš vysoko: oficiálně 11 490 Kč, v internetových obchodech však cena spadla pod hranici deseti tisíc.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek SuperCCD HR 6,1 Mpx
  • max. výst. rozlišení 2 848 × 2 136 bodů
  • paměťové médium xD-PictureCard
  • objektiv 36–108 mm, F2,8–5
  • LCD displej úhlopříčka 63,5 mm, 153 000 obrazových bodů
  • možnosti napájení Li-Ion akumulátor
  • rozměry a hmotnost 92 × 58,2 × 27,3 mm, 155 gramů (bez baterie)

Podrobnou recenzi vám přineseme v nejbližších dnech

Témata článku: Technika, Fujifilm, První foto

Určitě si přečtěte

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Instagramisté, přestaňte se fotit v našem toxickém odpadu!

Uživatelé Instagramu udělají pro lajky cokoli, nehledě na to, jak je to nebezpečné nebo hloupé.

Petr Březina

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

14 Petr Březina

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová