Fujifilm FinePix E900: prozatím kůl v plotě (recenze)

24. března 2006
TWEET SDÍLET
Fujifilm FinePix E900: prozatím kůl v plotě (recenze)
Ani letošní veletrhy CES a PMA nepřinesly žádného nástupce digitálu FinePix E900, který loni uvedl Fujifilm. Zůstává tak i nadále jediným přístrojem v nově otevřené kategorii devítimegapixelových kompaktů.

Fujifilm FinePix E900 je vybaven 1/1,6“ SuperCCD HR s devíti miliony světlocitlivých buněk. Na tomto místě je třeba poznamenat, že ve třídě kapesních přístrojů je to v současnosti snímač s největší úhlopříčkou a zároveň i nejvyšším rozlišením.

Firemní objektiv Fujinon dokáže až čtyřnásobně přibližovat: široké ohnisko se počíná na mírně širokých 32 mm, což je hodnota stále ještě ne příliš typická. Škoda, že má fotoaparát tak slabou světelnost F2,8–5,6, tedy samozřejmě na dlouhém konci objektivu. S plně vyzoomovanou optikou je docela kumšt pořídit ostrý snímek, a to i za standardních světelných podmínek. Budete se často potýkat s indikátorem rozmazání – roztřesenou rukou. V této (mnohdy zoufalé) situaci by pomohl jedině optický stabilizátor obrazu.

Fotoaparát je na přístroj střední třídy dobře vybaven, samozřejmostí jsou všechny dostupné expoziční režimy, doplněné o čtyři scénické. Jedním z nich je motivový program Přirozené světlo (N), kdy se automaticky vypne blesk a nastaví rychlost závěrky a citlivost snímače podle aktuálních světelných podmínek. Fotoaparát při aktivaci tohoto módu pořizuje většinou snímky s vysokou citlivostí ISO 800, ukázky si můžete prohlédnout zde.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Všechny snímky pořízené v režimu Natural Light jsou zaznamenány s citlivostí ISO 800
Max. velikost Max. velikost
Max. velikost Max. velikost

Všimněte si, že hladina šumu je citelná, stále ale ještě její úroveň předčí většinu kompaktních digitálů. Při nižších nastaveních citlivosti hoďte nepatřičné obavy o zašumění fotografií za hlavu, nejsou totiž na místě: Fujifilm v této oblasti opět zabodoval. (graf šumu viz následující kapitola Obrazová kvalita, testy, demosnímky.

Jak jsme si řekli v minulé kapitole, velmi často budete muset používat korekci expozice. Pokud si ale přesto nejste jisti, jistou pomoc vám nabídne expoziční bracketing. Z dalších funkcí jistě využijete korekci blesku, v nabídce je také možnost vlastní úpravy ostrosti, saturované snímky pořídíte v režimu Chrome. Korigování kontrastu ale fotoaparát nenabízí.

Kromě ukládání do JPEGu můžete snímat také do surového RAWu. Fujifilm však s balením dodává ne právě nejlepší konvertor tohoto formátu, který pouze převádí snímky bez možnosti úprav do nekomprimovaného TIFFu. Kvalitní rawový konvertor je nadstandard, za který si budete muset připlatit.

Podrobnou technickou specifikaci si můžete prohlédnout zde.

Témata článku: Testy, Fujifilm

Určitě si přečtěte

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

Panasonic Lumix S5, kompaktní hybridní fullframe fotoaparát je tu!

11 Helena Vyplelová

Helena Vyplelová
Panasonic
Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

Zeiss ZX1 má svoji cenu a objevila se možnost předobjednávek

4 Petr Březina

Petr Březina
ZeissKompaktní fotoaparáty
Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

36 Petr Březina

Petr Březina
Technika