Přestože se výrobci nejraději předhání co nejvyššími parametry fotoaparátů, obnovují i začátečnické řady. Fujifilm A610 z ze základní „áčkové“ řady je expoziční automat pro nenáročné, jehož předností je pro cílovou skupinu zájemců především nízká cena. Jelikož levné expoziční automaty příliš netestujeme, rozhodli jsme se toto napravit a sami jsme byli zvědavi, nakolik je takový fotoaparát využitelný.
Základní technické údaje:
- snímací prvek: Super CCD HR 1/ 2,5", 6,3 Mpx
- maximální rozlišení: 2 848 × 2 136 px
- paměťové médium: SD a xD, interní paměť 10 MB
- objektiv: 39–117 mm, F3,0–5,4
- videosekvence: 320 × 240 pixelů, 30 sn./s,
- LCD displej: úhlopříčka 2,5", 115 000 obrazových bodů
- rychlost závěrky: 4–1/1 500 s
- citlivost ISO: Auto, 100, 200, 400
- možnosti napájení: 2 × AA akumulátor, síťový adaptér
- rozměry a hmotnost: 98 × 62 × 31 mm, 145 g
Podrobné technické specifikace najdete v katalogu digitálů.

Fotoaparát má rozměry a hmotnost 98 × 62 × 31 mm a váží bez baterií 145 g
FinePix A610 je kompaktní fotoaparát pro nenáročné. Plastové tělo stříbrné barvy je z větší části provedeno v matné povrchové úpravě, některé části jsou naopak lesklé. Přístroj má příjemně zaoblené hrany. Tělo má rozměry 98 × 62 × 31 mm a váží bez baterií 145 g. Není tedy ani příliš drobný jako přístroje s tzv. periskopovým objektivem, ale ani příliš objemný, do běžné kapsy se vám bez problémů vejde. Přístroj si vzhledem na nic nehraje. Tělo není designem nijak výrazné, stylový fotoaparát to prostě není.

Objektiv má tradiční – vysouvací – konstrukci
Objektiv je klasický, po zapnutí přístroje se vysouvá. Zoom má trojnásobek nejkratšího ohniska. Na celém těle je pouze několik tlačítek, poměrně kvalitně provedených. Obvykle se nestane, že nějaké náhodně stisknete, tlačítka mají přiměřené zapuštění a jistý stisk.
Na horní straně je tlačítko vypnutí/zapnutí a vpravo od něj spoušť jejíž prstenec zároveň slouží jako ovladač zoomu. Zadní strana je klasicky místem pro čtyřsměrný ovladač. Střední tlačítko je potvrzovacím a také vstupním tlačítkem do menu, které je v českém jazyce. Čtyři polohy disponují svými určenými funkcemi. Levá slouží k aktivaci tzv. makro režimu pro bližší snímání, pravá pro ovládání režimů blesku, horní pro mazání snímků či zvýšení jasu displeje a dolní aktivuje samospoušť. Nad nimi jsou tlačítka pro ovládání displeje a spuštění režimu přehrávání uložených snímků. Levým tlačítkem tedy měníme zobrazování displeje – při snímání to znamená žádný text/mřížka a základní informace/základní informace, při prohlížení snímků žádný text/základní informace/řazení dle data/zobrazení více snímků na stránku.

Pohled na zadní stranu s několika 2,5" displejem, který nahrazuje i chybějící hledáček, několika málo tlačítky a kulatým prvkem pro lepší držení palcem
Zadní stranu z velké části obsazuje dostatečně rozměrný 2,5" displej. Má sice chabé rozlišení 115 000 obrazových bodů, ale čitelnost je dobrá, a to v podstatě i na sluníčku. Hledáček tento přístroj nemá.

Boční pohledy. Jedna strana má úchyt pro poutko, druhá konektory pro USB, video výstup a síťové napájení

Horní strana

Na spodní straně jedny dvířka ukrývají místo pro dvě „tužkovky“ a paměťové karty. Nechybí plastový závit pro stativ
Paměťové karty, které zde můžete využít jsou tradičně xD a nově dokonce navíc také SD karty, a to v jednom slotu. Snímky je možné ukládat také do malé vnitřní paměti kapacity 10 MB. Slot pro karty najdete pod krytem na spodní straně přístroje. Při výměně karty musíte hlídat baterie, které mají společné místo pod tímto jedním krytem a snadno vypadávají. Napájení je prakticky řešeno dvěma AA bateriemi.
Funkce a vybavení
V přístroji je využit snímač Super CCD HR o velikosti 1/2,5". Snímky mají ve standardním rozměru 4:3 maximální rozlišení 2 848 × 2 136 px, je možné nastavit případně i poměr 3:2 s rozlišením 3 024 × 2 016 px.
FinePix A610 pracuje s trojnásobným zoomem s rozsahem 39–117 mm v přepočtu na kinofilm a světelností pouze F3,0–5,4. Se zaostřováním však byly zkušenosti dobré, autofokus přístroje v běžných podmínkách pracuje bez problémů. Objektiv na nejkratší ohnisko standardně zaostřuje na nejkratší vzdálenost 60 cm, v makrorežimu pak od 10 cm do 80 cm. Při použití nejdelšího ohniska lze v makrorežimu snímat až od 35 cm.
Šestimegapixelový Fujifilm FinePix A610 je určen začátečnickým rukám, jako jednoduchý a levný fotoaparát pro celou rodinu či jako záložní a dokumentační přístroj k vyspělejšímu fotoaparátu. Funkcí je tu pomálu, menu je jednoduché, v českém jazyce. Snímat lze v plně automatickém režimu, který nedovolí žádné nastavení, a tak jen „cvakáte“, ale také v režimu označeném jako „manuálním“ umožňujícím měnit některé z mála parametrů při snímání.
Poslední volbou je některý z přednastavených scénických režimů (Portrét, Krajina, Noční scéna, Sport, Dítě, Pláž, Sníh, Ohňostroj, Západ slunce, Pod vodou, Květiny, Party, Museum, Text). Každopádně přístroj je stále expozičním automatem, hodnoty clony či času přímo neovlivníte. Fotoaparát bohužel nedisponuje histogramem ani dosti běžnými barevnými režimy, jako je černobílá a sépie.
V manuálním režimu lze z menu nastavit citlivost ISO, změnit poměr snímků na 3:2 a jejich rozlišení, korigovat expozici o jednotky 0,3 EV a kromě automatiky vyvážení bílé zvolit i jeden z šesti přednastavených stupňů.


Možnosti nastavení v „manuálním“ režimu.

Ukázka menu. Pod volbou „Snímací režim“ najdeme volby videosekvence, automatický a manuální režim a při listování další scénické režimy
Malý vestavěný blesk má dosah přibližně do 1,9 m s použitím nejdelšího konce zoomu a do 3,8 na nejkratší konec zoomu. Ve volbách režimu nechybí redukce červených očí, nucený blesk, potlačený blesk, pomalá synchronizace, redukce červených očí + pomalá synchronizace.
Na konci prvního listu menu se nachází volba „Nastavení“ se třemi kartami (ukázka viz. snímky níže). V rámci nich můžete např. přenastavit datum, jazyk, zapnout šestinásobný digitální zoom, zvolit dobu zobrazování právě uložených snímků, vypnout či zapnout zvuk tlačítek apod.

Při přehrávání snímků máme možnosti některých standardních voleb, tj. uzamčení snímku či všech snímků, vymazání, kopírování snímků z vnitřní paměti na kartu a naopak, otočení snímku a nastavení pro funkci DPOF pro tisk s příslušnou kompatibilní tiskárnou a také jednoduché slideshow.
max. velikost | max. velikost
Ukázka blízkého snímání s aktivovaným tlačítkem pro makro. První dva snímky focené na nejkratší ohnisko, další přibližně na střední a poslední na nejdelší ohnisko
Doplňkovou funkcí u FinePix A610 jsou i videosekvence v rozlišení 320 × 240 px se snímkovací frekvencí 30 sn./s.. Fotoaparát však nemá mikrofon, videosekvence jsou tudíž neozvučené. Zoomování během snímání také není možné, ohnisko je nutné nastavit před nahráváním.
Videosekvence (formát AVI, velikost přibližně 6,5 MB)
Obrazová kvalita, testy
A610 má na svůj 6MPx snímač dobré rozlišení jemných linií. Při dobrých podmínkách a nejnižším ISO 100 vidíme i při 100% zvětšení poměrně pěkné detaily.
Snímky standardní scény odhalují soudkovité zkreslení na nejkratším ohnisku, je však jen mírné. Objektiv chromatickou vadou netrpí v nijak extrémní míře, pouze ve velmi kontrastních podmínkách, jak vidíme na levém obrázku, se projevuje chromatická aberace
max. velikost | max. velikost
Ukázkové snímky v protisvětle. Paprsky jdoucí převážně šikmo způsobují nepříjemné odrazy a závoj, přímé protisvětlo je mnohdy zvládáno bez ztráty kvality snímků
Obrazový procesor fotoaparátu doostřuje, stejně jako každý jiný kompakt, ostrost je však v tomto případě na správné úrovni. Pleťové barvy jsou v exteriéru reálné, avšak v interiéru se fotoaparát potýká s menšími problémy. Práce automatického vyvažování bílé barvy není vždy spolehlivá, přednastavené stupně vyvážení se proto hodí.
Míra šumu
Fotoaparát pracuje s citlivostí pouze do hodnoty ISO 400. Ve stínech se šum projevuje slabě už na nejnižší ISO 100. Celkově je však jeho hladina velmi nízká.
Jak vidíte na posledních snímcích při ISO 400, lze pozorovat slévání nekontrastních detailů, způsobují to odšumovací algoritmy, kontrastnější přechody jsou vcelku pěkně zachovány. Odhadem podle pořízených snímků je škoda, že nelze použít vyšší citlivost, snímky by mohly mít stále přijatelnou kvalitu.
max. velikost
Ukázka snímku standardní scény při ISO 400 z pětimegapixelového Fujifilm FinePix S5600
max. velikost
Snímek z exteriéru, zleva ISO 100, 200, 400
Naměřili jsme
První snímek pořídíte přibližně za 2,5 s, což patří k průměrnému času. Zaostření v dobrých světelných podmínkách je především s kratšími ohnisky rychlé, avšak na dlouhém konci počítejte s delší prodlevou. Snímek bez namáčknutí získáte v čase 0,18 s.
Fotoaparát neumí snímat sériově a vzhledem k výrazně dlouhému ukládání tedy nemůžete počítat s focením rychlých objektů.
Fujifilm FinePix A610 |
první snímek | 2,58 s |
snímek bez namáčknutí | 0,18 s |
snímek s namáčknutím | neměřitelné |
ukládání-připravenost k dalšímu snímku | 3,50 s |
rychlost sériového snímání | není |
max. počet snímků v sérii | neomezený |
měřeno s paměťovou kartou | Fujifilm xD Picture Card, 512 MB |
Celkové hodnocení
Fujifilm FinePix A610 je možné charakterizovat jako malý a jednoduchý expoziční automat podporující ovládání v českém jazyce, který bude vhodný pro nenáročné uživatele, např. jako rodinný fotoaparát či jako obrazový záznamník pro různé účely. K lepším snímkům může dopomoci množství scénických režimů nebo některá nastavení.
Expoziční automatika pracuje velmi dobře, ostření je spolehlivé, vyvážení bílé bývá někdy problematické, proto je lepší využít jeden z šesti předdefinovaných režimů vyvážení bílé. A610 není pouhým „cvakátkem“, uživatel může nastavit např. zmíněné vyvážení bílé, citlivost či upravit expozici korekcí v rozsahu ± 2 EV.
Fotoaparát mile překvapil s přihlédnutím k ceně zpracováním těla a především kvalitou snímků i mírou šumu. Velkou slabinou je doba ukládání snímků. Rozlišení displeje mohlo být i přes dobrou čitelnost vyšší. Příznivci snímání detailů možná budou trochu zklamáni maximálním zvětšením při blízkém snímání, makrosnímky však pro většinu lidí budou dostačující. Škoda, že videosekvence nejsou alespoň ozvučené.
Je dobrou zprávou, že fotoaparát má sloty i pro velmi běžné SD karty, navíc poměrně levné. Jako rodinný záznamník pro jakéhokoliv člena rodiny či jako druhý přístroj např. k zrcadlovce pro nenáročné účely se mi zdá být dobrou volbou. Do 3 500 Kč jej seženete i s 1GB SD kartou a akumulátory v internetových obchodech
Plusy:
- cena
- rozměry a váha
- český jazyk menu
- množství scénických režimů
Mínusy:
- velmi dlouhá doba ukládání snímků
- chybí sériové snímání
- videozáznam bez zvuku a zoomování
- maximální citlivost ISO 400
Cena:
- 3 499 Kč vč. DPH (běžná maloobchodní cena)
- v internetových obchodech již od 2 800 Kč
Zdroj:
Redakce DIGIarena.cz použivá akumulátory a nabíječku Sanyo eneloop. Zapůjčila společnost SOLID CZECH.
