14
Fotogalerie

Fuji FinePix HS30 – pokročilá EVF střední třídy

FinePix HS30 je 16 megapixelový digitál s třicetinásobným optickým zoomem, EXR snímačem a kreativními, plně automatickými i manuálními režimy expozice.

Celým názvem Fuji FinePix HS30 EXR je pokročilým ultrazoomem s BSI EXR CMOS snímačem o rozlišení 16 megapixelů. K zobrazení využívá třípalcový výklopný displej s podporou režimu Sunny Day.

Objektiv umožní až 30 násobný optický zoom. Fotoaparát rovněž zvládá natáčení videosekvencí v rozlišení 1080p. Jelikož se jedná o model pro pokročilejší fotografy, disponuje režimem plně manuální kontroly expozice.

pic_additional_01.jpg
Fujifilm HS30 EXR

Stejně jako u předchozím modelů vsadilo Fuji opět na snímač s technologií EXR o rozlišení 16 megapixelů. Ač se může rozlišení zdát vysoké pro snímač o rozměrech 1/2", právě EXR módy snímání umožňují pořídit snímky v režimu sníženého šumu, nebo vyššího dynamického rozsahu, ovšem za cenu snížení rozlišení.

Třicítka do dlaně

Model HS30 je v katalogu výrobce řazen do kategorie ultrazoomů a to naprosto právem. Fotoaparát je osazen objektivem s rozsahem ohnisek 4,2–126 mm což v přepočtu na kinofilmové poličko činí úctyhodných 24–720 mm. Příjemná je také světelnost objektivu F2,8–5,6. Bohužel je světelnost 2,8 použitelná pouze na nejširším ohnisku. Velice pozitivně hodnotím skutečnost, že i přes značnou změnu rozměru objektivu na maximálním ohnisku, dochází k minimální změně těžiště fotoaparátu.

camera-digital-fuji-fujifilm-hs30-exr-finepix-hs30-16mp-30x_MLB-O-231755019_4064.jpg
HS30 s plně vysunutým objektivem

Velkým argumentem pro mnoho fotografů uvažujících o EVF je pak princip změny ohniskové vzdálenosti objektivu. Ten není u HS30 řešen elektronicky tlačítky, ale prstencem, plynule reagujícím na změnu. Na objektivu je přítomen také prstenec pro manuální ostření, ten už ale posílá informace elektronice fotoaparátu – neovládá pozici členů objektivu přímo.

Automatické ostření má tři režimy: manuální, kontinuální a jednorázové ostření. To je za dobrých světelných podmínek velmi rychlé. V místnostech či v šeru si fotoaparát vypomáhá pomocnou bílou AF lampou. Bohužel tím dochází ke značnému zpomalení ostření, obzvláště ve špatně osvětlených místnostech.

U objektivu je vhodné zmínit také jeho doplňky. V balení sice dostanete sluneční clonu, ta je však tak malá, že plní spíše jen ochrannou funkci. Mnohé potěší krytka s otvorem pro provlečení šňůrky. Průměr filtrového závitu je 58 mm.

Padne do ruky

HS30 má plastové tělo s jemně pogumovaným gripem. Rozměrově určen spíše pro menší ruku, jste-li zvyklí na zrcadlovku, bude vám připadat HS30 malá. Naopak, přecházíte-li z kompaktu, budete mile překvapeni. I přes vysoký faktor přiblížení, má fotoaparát se zasunutým objektivem kompaktní rozměry a v brašně či batohu nezabírá příliš místa. Fotoaparát váží 639 gramů včetně akumulátoru i paměťové karty.

Samozřejmostí je přítomnost stativového závitu na spodní straně přístroje. Rovněž akumulátor je přístupný pevně držícími dvířky ve spodní straně. Bohužel zcela opačná situace panuje u slotu na SD/SDHC paměťové karty. Ten je umístěn na pravé straně a otevírá se při sebemenším dotyku. Z brašny jsem fotoaparát vytahoval v 90 % případů s otevřeným slotem.

HS30 nabízí základní konektorovou výbavu, ta je skryta pod gumovou krytkou na levé straně. Najdete zde HDMI, mini USB a A/V konektory.

Ovládání téměř jako zrcadlovka

Již při prvním pohledu na tělo HS30 je jednoznačné, že se nejedná o fotoaparát pro začátečníky. Tělo přístroje je osazeno dvaceti tlačítky a třemi otočnými voliči.

Nejdůležitější prvky jsou umístěny na horní straně. Naleznete zde dvoupolohovou spoušť kombinovanou s hlavním otočným vypínačem. Hned vedle jsou umístěna tlačítka korekce expozice a sekvenčního snímání. Horní straně pak dominují dva otočné voliče, první, volič jedenácti režimů (velmi kladně hodnotím možnost otáčení dokola) a universální volič parametrů expozice.

pic_additional_03.jpg
Zrcadlovka nebo pokročilý kompakt? Na první pohled k nerozeznání.

Na horní straně je rovněž vyskakovací blesk. Ten je ovládán jen manuálním tlačítkem po jeho levé straně – fotoaparát si jej tedy v plně automatickém režimu sám neotevře. Přítomny jsou také sáňky pro připojení externího blesku.

Vlevo od displeje najdete ovládací prvky citlivosti, režimu automatické expozice, režimu a typu ostření a možnost manuálního nastavení vyvážení bílé.

Pod vašim palcem, čili na pravé straně displeje, se pak nachází standardní čtyřsměrový kurzorový ovladač s potvrzovacím středem, tlačítko pro záznam videosekvencí, zámek AE/AF, tlačítko pro přepínání režimů zobrazení a vstup do menu prohlížení fotografií.

pic_additional_02.jpg
Zadní strana přístroje připomíná rozložením ovladácích prvků základní řadu DSLR Canon EOS

Nad displejem je umístěn jen snímač „přítomnosti fotografa“ a ovladač jeho režimu. Lze fotografovat jak skrz EVF hledáček, tak pomocí LCD, nebo nechat snímač mezi nimi automaticky přepínat. Vzdálenost, při které dochází k přepnutí LCD na EVF a naopak je přibližně 7 cm.

Displej pouze průměrný

Nejslabším prvkem modelu HS30 je pravděpodobně jeho hlavní displej ten je sice třípalcový, ale rozlišení činí pouhých 460 tisíc bodů. LCD je výklopné, lze jej vyklopit buď o 90 stupňů při pohledu zhora nebo o 45 stupňů při pohledu zdola. Naproti tomu EVF hledáček disponuje téměř megapixelovým rozlišením a je kryt příjemnou gumovou očnicí.

Fujifilm-HS-30-EXR-Back.jpg
Displej fotoaparátu je pouze výkloplý a to v omezených úhlech

I přes své nízké rozlišení, zobrazí LCD mnoho informací o aktuálním nastavení fotoaparátu. Přímo na displeji lze odečíst nastavení pro zvolený režim, způsob ostření, citlivost, vyvážení bílé, kapacitu paměťové karty, kvalitu videosekvence, stav akumulátoru, signalizaci stabilizace, makro režim a stav samospouště. To vše doplňuje elektronická vodováha a matice zlatého řezu.

pic_06.jpg
Ukázka zobrazení hlavního displeje

Pokračování 2 / 3

Funkce a vybavení

Nejslabším prvkem modelu HS30 je pravděpodobně jeho hlavní displej ten je sice třípalcový, ale rozlišení činí pouhých 460 tisíc bodů. LCD je výklopné, lze jej vyklopit buď o 90 stupňů při pohledu zhora nebo o 45 stupňů při pohledu zdola.

Naproti tomu EVF hledáček disponuje téměř megapixelovým rozlišením a je kryt příjemnou gumovou očnicí. I přes své nízké rozlišení, zobrazí LCD mnoho informací o aktuálním nastavení fotoaparátu. Přímo na displeji lze odečíst nastavení pro zvolený režim, způsob ostření, citlivost, vyvážení bílé, kapacitu paměťové karty, kvalitu videosekvence, stav akumulátoru, signalizaci stabilizace, makro režim a stav samospouště. To vše doplňuje elektronická vodováha a matice zlatého řezu.

Umí česky! Ale …

Menu fotoaparátu lze označit za vynikající pro fotografa začátečníka, ale také za průměrné až nedostatečné pro pokročilého uživatele. Všechny nabídky jsou sice přeloženy do češtiny, někdy bohužel velmi nevhodně. Při hledání několika funkcí jsem musel fotoaparát přepnout do angličtiny a podle jejich umístění následně najít jejich české označení.

Jako největší „klacek pod nohy“ pokročilým uživatelům pak vnímám umístění přepínače JPEG / RAW+JPEG / RAW režimu. Marně byste jej hledali poblíž nastavení rozlišení nebo kvality snímků. Je ukryt hluboko v nabídce nastavení systému, kde se zapíná a vypíná snímání do RAWu.

Drobnou vadou na kráse je pak funkce úspory energie. Ta po stanoveném čase vypne fotoaparát. Jeho probuzení je pak možné stiskem spouště, ovšem jen jejím promáčknutím (většině fotoaparátů stačí k probuzení namáčknutí spouště – pozn. redakce).

Režim pro každého

Fotoaparát nabízí celkem jedenáct režimů, od inteligentníhoh automatického, až po plně manuální. Na otočném voliči naleznete také režimy priority clony, času, režim záznamu videa, režim pro fotografování panoramatických snímků, dva uživatelsky konfigurovatelné režimy a specialitu Fuji – EXR režim. Ten umožňuje automatické snímaní s prioritami detailu, barev (vyšší dynamický rozsah) nebo nízkého šumu. Princip fungování EXR režimu by vydal na samostatný článek, ve zkatce se jedná o navýšení kvality snímku na úkor jeho rozlišení.

K ovládání hodnot clony či času slouží druhý otočný volič v horní části. Ten je velice praktický, ovšem v plně manuálním režimu je nezbytné se naučit několik poměrně nepraktických dvojhmatů, chcete-li ovládat všechny parametry expozice.

HS30 dokáže fotografovat s nastavením citlivosti až 12 800 ISO, praktické testy ale ukázaly, že snímky pořízené s ISO vyšší než 400 jsou již výrazně zašumněné.

HS30_EXR_iso.jpg
Detail vlivu nastavení citlivostí ISO (výřez 1:1)

Pro mnohé bude jistě lákadlem makro fotografování již od jednoho centimetru. Zde je ovšem nezbytné zajistit velmi dobré světelné podmínky, nebo externí blesk. Vyskakovacímu blesku stíní v nejkratším vzdálenostech objektiv.

Velkým pomocníkem se při správném nastavení může stát samospoušť. Ta disponuje inteligentním režimem reagujícím na obličeje – exponuje pokud zjistí přítomnost jakéhokoliv/uloženého obličeje. Pokud si navíc do paměti fotoaparátu uložíte obličeje svých nejbližších, bude při fotografování detekovaný obličej na displeji pojmenován.

Zaostřeno

Jak jsem již zmínil, FinePix HS30 nabízí tři základní režimy ostření: manuální, automatický a kontinuální. Automatický í kontiuální podporují bodové nebo plošné ostření, případně lze i k běžnému fotografování aktivovat pomocníka v podobě detekce obličejů. Kontinuální ostření pak nabízí specialitu – sledování objektu. Zaostříte-li například objekt v levém dolní rohu scény a ten se pak přesune do pravého horního rohu, fotoaparát jej bude stále sledovat a průběžně na něj ostřit.

pic_08.jpg
Princip sledování zaostřeného objektu

Rychlost ostření je vynikající jen ze předpokladu velmi dobrých světelných podmínek. V šeru již začíná fotoaparát proostřovat a v místosti téměř vždy přisvicuje pomocnou bílou AF lampou. Nutno podotknout, že ostření i v průměrně osvětlené místnosti je velmi pomalé. Zachycení momentky se tak stává téměř nadliským úkolem.

Pokračování 3 / 3

Hodnocení a demosnímky

K hlavním přednostem EVF zrcadlovek patří jejich velmi dobrý poměr hmotnosti a skladnosti vůči výsledným snímků. FinePix HS30 tento poměr vyzdvihuje na vyšší úroveň, díky několika prvkům, jenž nejsou v kategorii EVF samozřejmostí. Patice pro externí blesk, dva otočné voliče či přímé mechanické ovládání ohniska objektivu. To jsou hlavní devízy, které může Fuji závidět nejeden konkurenční fotoaparát v dané cenové kategorii.

Detaily tvořící celek

Naproti tomu jsem během testu narazil na několik maličkosti. Maličkostí, tvořící celek a bohužel značně degradující celkový dojem. Jako hlavní problém spatřuji volná dvířka SD karty. Téměř pokaždé jsem fotoaparát vytahoval s otevřým slotem. Další drobnosti nalezenete během používání a hledání pokročilých funkcí. Volba ukládání do formátu RAW nebo aktivace režimu Sunny day jsou ukryty v nabídce přístroje a přístup k nim není ani rychlý, ani pohodlný.

FinePix HS30 je vhodným fotoaparátem pro pokročilého fotografa, který s sebou nechce vláčet těžkou zrcadlovku a objektivy. Samozřejmě je nezbytné počítat s kompromisy, kterými jsou obzvláště nízká použitelná citlivost, pomalejší ostření a pouze elektronický hledáček. Naopak velkou výhodou je nízká hmotnost a kompaktní rozměry.

Ukázkové snímky:

Z ukázkových snímků můžete vidět, že za dobrých světelných podmínek podává FinePix HS30 vynikající výsledky. Drobné potíže mu činí protisvětlo, obzvláště je-li zdroj umístěn v kraji snímku.

DSCF1047.JPG DSCF1048.JPG
Protisvětlo zvládá HS30 průměrně
DSCF1052.JPG
Režim makro, ohnisko 70 mm, clona 4,5, čas 1/480 s
DSCF1066.JPG
Režim preference clony, ohnisko 24 mm, clona 7,4, čas 1/2000 s
pic_04.jpg
Ukázka portrétního režimu s prioritou detekce obličeje

Technické specifikace:

 • 16 megapixelový BSI EXR CMOS (1/2")
 • Maximální rozlišení snímků: 4608 x 3456, 4608 x 3072, 4608 x 2592 (dle zvoleného poměru stran)
 • 24 mm širokoúhlý objektiv (24–720mm), 30× optický zoom
 • 3,0" LCD monitor / 460 tisíc bodů
 • EVF hledáček / 920 tisíc bodů
 • Full HD video (1920 x 1080, 1280 x 720, 640 x 480) až 30 snímků za sekundu
 • Citlivost 100–12 800 ISO
 • Tři režimy EXR
 • Režim Film Simulation (simulace filmů jako Provia, Velvia či Astia)
 • Vysokorychlostní snímání (až 11 sn/sec.)
 • Stabilizace CMOS Shift I.S.
 • Možnost zápisu do formátu RAW i JPEG
 • Výdrž až 600 snímků na jedno nabití
 • Menu v českém jazyce
 • Rozměry 130,6 x 90,7 x 126,0 mm
 • Hmotnost 637 gramů
 • Průměrná maloobchodní cena: 8 990 Kč

Určitě si přečtěte

Články odjinud