Fuji FinePix HS30 – pokročilá EVF střední třídy

14. ledna 2013
TWEET SDÍLET
FinePix HS30 je 16 megapixelový digitál s třicetinásobným optickým zoomem, EXR snímačem a kreativními, plně automatickými i manuálními režimy expozice.

Celým názvem Fuji FinePix HS30 EXR je pokročilým ultrazoomem s BSI EXR CMOS snímačem o rozlišení 16 megapixelů. K zobrazení využívá třípalcový výklopný displej s podporou režimu Sunny Day.

Objektiv umožní až 30 násobný optický zoom. Fotoaparát rovněž zvládá natáčení videosekvencí v rozlišení 1080p. Jelikož se jedná o model pro pokročilejší fotografy, disponuje režimem plně manuální kontroly expozice.

Klepněte pro větší obrázek
Fujifilm HS30 EXR

Stejně jako u předchozím modelů vsadilo Fuji opět na snímač s technologií EXR o rozlišení 16 megapixelů. Ač se může rozlišení zdát vysoké pro snímač o rozměrech 1/2", právě EXR módy snímání umožňují pořídit snímky v režimu sníženého šumu, nebo vyššího dynamického rozsahu, ovšem za cenu snížení rozlišení.

Třicítka do dlaně

Model HS30 je v katalogu výrobce řazen do kategorie ultrazoomů a to naprosto právem. Fotoaparát je osazen objektivem s rozsahem ohnisek 4,2–126 mm což v přepočtu na kinofilmové poličko činí úctyhodných 24–720 mm. Příjemná je také světelnost objektivu F2,8–5,6. Bohužel je světelnost 2,8 použitelná pouze na nejširším ohnisku. Velice pozitivně hodnotím skutečnost, že i přes značnou změnu rozměru objektivu na maximálním ohnisku, dochází k minimální změně těžiště fotoaparátu.

Klepněte pro větší obrázek
HS30 s plně vysunutým objektivem

Velkým argumentem pro mnoho fotografů uvažujících o EVF je pak princip změny ohniskové vzdálenosti objektivu. Ten není u HS30 řešen elektronicky tlačítky, ale prstencem, plynule reagujícím na změnu. Na objektivu je přítomen také prstenec pro manuální ostření, ten už ale posílá informace elektronice fotoaparátu – neovládá pozici členů objektivu přímo.

Automatické ostření má tři režimy: manuální, kontinuální a jednorázové ostření. To je za dobrých světelných podmínek velmi rychlé. V místnostech či v šeru si fotoaparát vypomáhá pomocnou bílou AF lampou. Bohužel tím dochází ke značnému zpomalení ostření, obzvláště ve špatně osvětlených místnostech.

U objektivu je vhodné zmínit také jeho doplňky. V balení sice dostanete sluneční clonu, ta je však tak malá, že plní spíše jen ochrannou funkci. Mnohé potěší krytka s otvorem pro provlečení šňůrky. Průměr filtrového závitu je 58 mm.

Padne do ruky

HS30 má plastové tělo s jemně pogumovaným gripem. Rozměrově určen spíše pro menší ruku, jste-li zvyklí na zrcadlovku, bude vám připadat HS30 malá. Naopak, přecházíte-li z kompaktu, budete mile překvapeni. I přes vysoký faktor přiblížení, má fotoaparát se zasunutým objektivem kompaktní rozměry a v brašně či batohu nezabírá příliš místa. Fotoaparát váží 639 gramů včetně akumulátoru i paměťové karty.

Samozřejmostí je přítomnost stativového závitu na spodní straně přístroje. Rovněž akumulátor je přístupný pevně držícími dvířky ve spodní straně. Bohužel zcela opačná situace panuje u slotu na SD/SDHC paměťové karty. Ten je umístěn na pravé straně a otevírá se při sebemenším dotyku. Z brašny jsem fotoaparát vytahoval v 90 % případů s otevřeným slotem.

HS30 nabízí základní konektorovou výbavu, ta je skryta pod gumovou krytkou na levé straně. Najdete zde HDMI, mini USB a A/V konektory.

Ovládání téměř jako zrcadlovka

Již při prvním pohledu na tělo HS30 je jednoznačné, že se nejedná o fotoaparát pro začátečníky. Tělo přístroje je osazeno dvaceti tlačítky a třemi otočnými voliči.

Nejdůležitější prvky jsou umístěny na horní straně. Naleznete zde dvoupolohovou spoušť kombinovanou s hlavním otočným vypínačem. Hned vedle jsou umístěna tlačítka korekce expozice a sekvenčního snímání. Horní straně pak dominují dva otočné voliče, první, volič jedenácti režimů (velmi kladně hodnotím možnost otáčení dokola) a universální volič parametrů expozice.

Klepněte pro větší obrázek
Zrcadlovka nebo pokročilý kompakt? Na první pohled k nerozeznání.

Na horní straně je rovněž vyskakovací blesk. Ten je ovládán jen manuálním tlačítkem po jeho levé straně – fotoaparát si jej tedy v plně automatickém režimu sám neotevře. Přítomny jsou také sáňky pro připojení externího blesku.

Vlevo od displeje najdete ovládací prvky citlivosti, režimu automatické expozice, režimu a typu ostření a možnost manuálního nastavení vyvážení bílé.

Pod vašim palcem, čili na pravé straně displeje, se pak nachází standardní čtyřsměrový kurzorový ovladač s potvrzovacím středem, tlačítko pro záznam videosekvencí, zámek AE/AF, tlačítko pro přepínání režimů zobrazení a vstup do menu prohlížení fotografií.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana přístroje připomíná rozložením ovladácích prvků základní řadu DSLR Canon EOS

Nad displejem je umístěn jen snímač „přítomnosti fotografa“ a ovladač jeho režimu. Lze fotografovat jak skrz EVF hledáček, tak pomocí LCD, nebo nechat snímač mezi nimi automaticky přepínat. Vzdálenost, při které dochází k přepnutí LCD na EVF a naopak je přibližně 7 cm.

Displej pouze průměrný

Nejslabším prvkem modelu HS30 je pravděpodobně jeho hlavní displej ten je sice třípalcový, ale rozlišení činí pouhých 460 tisíc bodů. LCD je výklopné, lze jej vyklopit buď o 90 stupňů při pohledu zhora nebo o 45 stupňů při pohledu zdola. Naproti tomu EVF hledáček disponuje téměř megapixelovým rozlišením a je kryt příjemnou gumovou očnicí.

Klepněte pro větší obrázek
Displej fotoaparátu je pouze výkloplý a to v omezených úhlech

I přes své nízké rozlišení, zobrazí LCD mnoho informací o aktuálním nastavení fotoaparátu. Přímo na displeji lze odečíst nastavení pro zvolený režim, způsob ostření, citlivost, vyvážení bílé, kapacitu paměťové karty, kvalitu videosekvence, stav akumulátoru, signalizaci stabilizace, makro režim a stav samospouště. To vše doplňuje elektronická vodováha a matice zlatého řezu.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka zobrazení hlavního displeje

Témata článku: Technika, Testy, Superzoomy, Fujifilm


Kultovní Splinter Cell se vrací, Ubisoft konečně dává pokračování zelenou

Kultovní Splinter Cell se vrací, Ubisoft konečně dává pokračování zelenou

Po téměř deseti letech se Sam Fisher vrátí na naše obrazovky.

Michal Maliarov
UbisoftAkce
Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Novým hrdinou v Apex Legends bude Ash, trailer na další sezónu dorazí již brzy

Apex Legends nehodlají zastavovat, Season 11 je za rohem a nová legenda pomalu vstupuje do arény.

Michal Maliarov
Apex LegendsVideo
Zaklínač 3 pro novou generaci konzolí dostal rating. Je oznámení na spadnutí?

Zaklínač 3 pro novou generaci konzolí dostal rating. Je oznámení na spadnutí?

Geralt se možná již brzy podívá také na PS5 a Xbox Series X/S.

Michal Maliarov
Zaklínač 3: Divoký honNext-gen
Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v říjnu 2021

Netflix: 25 nejoblíbenějších filmů a seriálů v říjnu 2021

Tyto filmy a seriály jsou teď na českém Netflixu nejoblíbenější. Nerozlišujeme žánr, stáří ani hodnocení na filmových webech. Jde o souhrnnou oblíbenost za poslední týdny, kterou zjišťuje web FlixPatrol.

Ondřej Králík
Netflix