Fotoškola: Panoramatické vzpomínky

Zejména v horách jsou k vidění místa, která klasickou optikou nezachytíte. Ale pomocí digitálního fotoaparátu a Photoshopu můžete udělat to, na co jinak potřebujete speciální vybavení.

Panorámata jsou základ. Kdo by neznal památný rozhovor z filmu Homolka a Tobolka:
„Co říkáš táto?“
„Coo?“
„Co říkáš tomu panorámatu?“
„Je to žrádlo.“
„A co teprv až budeme nahoře, to budou panorámata.“

Když už si tedy máme kazit vzpomínky na dovolenou fotografiemi, tak ať už je mezi nimi alespoň pěkné panoráma. Zvlášť z lyžařských výletů mohou vzniknout opravdu podařené kousky. Ale jak na ně s obyčejným fotoaparátem?

Příprava
Pro tentokrát ponecháme stranou výběr vhodné kompozice, protože je to námět sám pro sebe, a pustíme se rovnou do technické části. Ale i tady musíme začít již při fotografování.

Nejprve je třeba nasnímat sérii snímků, které se částečně překrývají. Většinou se snímají panoramata, tady snímky naležato, ale možné je snímat i výškové kompozice. Pokud máte stativ, rozhodně jeho služby využijte. Zafixujte fotoaparát a umožněte pouze jeho pohyb dokola kolem osy. Při focení z ruky je dobré si stoupnout na místo a točit se celým tělem za správnými záběry.

Pokud chcete do záběru zakomponovat bližší předměty (tedy 2 až 5 metrů vzdálené), neměly by ležet na rozhraní jednotlivých částí. Zkreslení v popředí je mnohem větší a nemuselo by se vám povést dva snímky dokonale spojit.

Nastavení expozice by mělo být pro všechny snímky pokud možno stejné. Nejlepší je začít nejsvětlejším snímkem, na něm zjistit hodnoty clony a času a ty použít i na ostatní záběry – tmavé snímky je většinou možné zesvětlit, světlé snímky mohou být přepálené, což už se opravit nedá. Proto je vhodné začínat u nejsvětlejší scény.

Po nastavení expozice je dobré projít celý záběr, zda neořezáváte nějaké vrcholky hor nebo jiné důležité prvky obrazu. Podle toho je třeba volit výšku a osu rotace fotoaparátu.

Panoráma je možné snímat i fotoaparátem otočeným na výšku, získáte tak lepší rozlišení obrazu, ale bude vás to stát více času na úpravách. Navíc musíte dávat pozor, abyste s fotoparátem příliš neklesali, což u tohoto typu snímání hrozí mnohem víc.

Některé fotoaparáty nabízejí funkci fotografování panorámatu. Po vyfotografování prvního snímku se vám tento ukáže zmenšený na displeji a ukáže vám další vhodnou expozici. Tato funkce navíc automaticky nastaví shodnou expozici snímků, což vám usnadní práci.

Prvotní úpravy
Pro vytváření panorámat se dá použít spousta různých programů, ať už zdarma nebo placených s různým komfortem obsluhy a doplňkovými funkcemi. Také se dá použít čistě ruční metoda sesazení v lepším bitmapovém editoru. My vyzkoušíme zlatou střední cestu – poloautomaticky ve Photoshopu. Photoshopu CS totiž obsahuje funkci Photomerge, která je přesně k tomuto účelu, tedy spojování více fotografií do jedné kompozice.

Nejprve všechny fotografie otevřete a zkontrolujte barevnost. Sousedící snímky by měly barevně ladit, což se ne vždy povede. Přestože totiž nastavíte u všech snímků stejné hodnoty expozice, některé můžete fotit téměř proti slunci. Výsledkem bývá různé vyvážení bílé barvy nebo různě modrá obloha.

Pokud byste nesladěné snímky spojili, mohlo by to dopadnout takto:


Ukázka spojení dvou snímků s rozdílnou barevností. Jiná je nejen barva oblohy, ale i bílá sněhu

Pro drobnější úpravy a zejména pro různé přizpůsobení v různých barvách je vhodný příkaz Selektivní barva (Selective Color), který se nachází v nabídce Obraz > Upravit (Image > Adjustments). V našem případě nastavíme různé hodnoty pro bílou (odstraníme nádech), neutrální šedou (lehce doladíme). Tím barevně přiblížíme sousedící snímky. Pro náš obrázek stačí pouze malá úprava.


V dialogu Selective Color (Selektivní barva) vybereme v seznamu bílou a odstraníme zabarvení


Původní obrázek před barevnou úpravou


Snímek po vyčistění bílé barvy

V některých případech můžeme také použít nový příkaz Match Color, který je také v nabídce Obraz > Upravit (Image > Adjustments). Tato funkce se snaží sladit dva obrázky do stejné barevnosti. Nejprve vyberte cílový obrázek, u kterého se má upravit barevnost. Poté vyvolejte funkci Přizpůsobit barvy (Match Color). V dolní části dialogu je část Statistika obrazu (Image Statistics), kde vyberte zdrojový obraz, podle kterého se mají přizpůsobit barvy (Zdroj/Source). V horní části máte možnost zvolit sílu použitého efektu (Fade) a vybrat, zda jak má působit na jas (Luminance) a barevnost (Color Intensity).


Funkcí Přizpůsobit barvy srovnáte barevnost dvou obrázků

Skládáme
Obrázky máme barevně upravené, můžeme je skládat. Vyberte funkci File > Automate > Fotomerge. Funkce se vás nejprve slušně zeptá, které obrázky chcete skládat. Pokud jich ve Photoshopu máte otevřených víc, klepněte na přebytečné a potom na Odstranit (Remove).


V dialogu zkontrolujte, zda máte vybrány správné snímky

Následuje krátké „kino“, při kterém se funkce pokusí snímky automaticky složit do kompozice. Většinou se jí povede složit alespoň dva snímky, v některých případech však ani jeden. Funkce vám to oznámí.


Někdy se funkci Photomerge nepodaří automaticky poskládat snímky, musíte to udělat ručně

Nyní se vám otevře okno modulu Photomerge. Nahoře jsou dostupné obrázky, uprostřed je složená kompozice. Nyní musíte přetáhnout jednotlivé obrázky doprostřed na místa, kde se mají překrývat. Nemusíte to udělat přesně, program si vše potřebné dopočítá sám. Na závěr můžete ještě zvolit perspektivní panorama, které můžete využít, pokud jsou některé fotografované objekty výrazně v popředí oproti jiným. Získáte tak plastičtější dojem.

Pokud chcete sloučení dokončit sami, zaškrtněte políčko Zachovat vrstvy (Keep as Layers). Obraz se pouze správně poskládá, doladění budete muset provést sami.

Pokud během práce zjistíte, že jste se netrefili, klepněte na tlačítko Obnovit (Reset), které se objeví při stisku klávesy Alt.

Na závěr klepněte na OK.


Přetahovaný obrázek je poloprůhledný, což usnadňuje usazení na správné místo.

Výsledná kompozice ještě většinou potřebuje drobné úpravy. Málokdy se vám povede nepohybovat při focení rukama nahoru nebo dolů, takže ve výsledném snímku jsou „zuby“. Navíc i přizpůsobení barevnosti nemusí dopadnout skvěle, hlavně obloha může mít mírný skok barevnosti.


Červené oblasti ukazují, že při fotografování jste s fotoaparátem postupně klesali

Pokud jsou „zuby na obloze“, bude snadné je opravit, tedy razítkem dokreslit oblohu. Horší to bude v dolní části obrazu, kterou bude nutné uříznout. Drobný skok v barevnosti oblohy lze upravit pomocí nástroje záplata, která rozloží skok barevnosti na větší plochu, takže výsledek bude vypadat přirozeněji.


Výsledný snímek po dokreslení oblohy a drobných korekcích problémových oblastí

Nyní je možné provést celkovou barevnou korekci snímku, doostření a může se jít do fotolabu.

Závěr
Vytvořit panoráma ve Photoshopu není nic obtížného, program vás sám navede. Výsledek vám však nezaručí kvalitní výsledek, ten je podmíněný zdrojovými snímky. Ale při výběru správného motivu můžete vytvořit opravdu působivé fotografie.

(foto Zuzana Kočičková, Nepál)


 

Určitě si přečtěte

Články odjinud