Obtížnější než vyfotografovat čelně se přibližující vlak je snímat soupravu, která okolo vás projíždí. Zde vám stativ nepomůže, nutná je práce z ruky. Pokud se však budete řídit následujícími pokyny, získáte praxi, a povedený snímek na sebe s trochou štěstí nenechá dlouho čekat.
Jak tedy nejlépe na fotografování jedoucího vlaku? Na co nezapomenout? Několik následujících bodů vám poskytne praktický návod:
1. Zvolte místo – využijte například prudké zatáčky na trati nebo nádraží, kde musí vlaky zpomalit. Čím dále budete od trati, tím snazší bude projíždějící vlak zachytit.
2. Nastavte přístroj do režimu sériového snímání
3. Zvolte citlivost – čím vyšší, tím lepší.
4. Zvolte ohniskovou vzdálenost objektivu – se širokým objektivem bude díky větší hloubce ostrosti práce jednodušší.
5. Na trati před sebou si určete dva body, mezi kterými budete vlak exponovat.
6. Změřte expozici, u automatických fotoaparátů nastavte režim upřednostňování rychlého času.
7. Zvolte clonu – clonové číslo není při fotografování ze strany tolik důležité, protože nepotřebujeme příliš širokou hloubku ostrosti.
8. Nastavte dostatečně krátký expoziční čas, aby dokázal jedoucí vlak „zastavit“. U zrcadlovek se vyvarujte extrémně krátkých časů, u kterých může štěrbinová závěrka způsobit deformaci pohyblivé části obrazu.
9. Až se vlak dostane do stanoveného rozmezí, sledujte ho fotoaparátem tak, jako byste chtěli vyfotografovat jedno konkrétní místo – třeba dveře lokomotivy. Exponujte více snímků za sebou.
10. Neriskujte přeostřování během průjezdu vlaku. Mohlo by se stát, že vlak už bude stavět v Kolíně a vy budete stále ostřit.
11. Zkoušejte. Tato technika vyžaduje cvik, proto se nenechejte odradit počátečními neúspěchy a nešetřete filmem ani pamětí.
http://galerie.digiarena.czfotografie od autora Crate titul Fotografie týdnehttp://digiarena.cz/h/fotoskola/AR.asp?ARI=927