Fotoškola: Černobílé kontrasty

Fotoškola: Černobílé kontrasty

Na počátku světové fotografie bylo možné pořídit snímek pouze v černobílém podání. Mnohem později se zrodil barevný film. Poté nastala jeho masivní expanze a černobílá fotografie upadla do částečného zapomnění.

Pro svou nenahraditelnou vypovídající hodnotu však zůstala ve středu zájmu fotografů portrétů, aktů, zátiší, dokumentárních cyklů a reportáží. Má výbornou schopnost zachytit konkrétní náladu a neopakovatelnou atmosféru.

Příchod digitálních fotoaparátů na jednu stranu začal vytlačovat klasický film, jak barevný tak černobílý, ale na druhou umožnil další následné zpracování snímků v počítači. Díky tomu je možné jednoduchým postupem provést převod barevného snímku na černobílý. Navíc většina dnešních digitálních kompaktů umožňuje zapnutí černobílého filtru již přímo ve fotoaparátu, a tím pádem můžete produkovat černobílé fotografie bez nutnosti následné konverze. Samozřejmě se tím ale navždy vzdáváte barevné informace. Výhodou pozdějšího převodu barevného snímku do černobílé varianty je větší přesnost a kvalita.

Někdy kvalita původního barevného snímku není příliš vysoká, jako v našem ukázkovém příkladě, kdy byla fotografie pořízena přes okno letadla. Konverze do černobílého režimu některé nedostatky snímku „odstraní“ a navíc nabídne jiný pohled.

K převodu barevného snímku do monochromatického režimu máte ve Photoshopu k dispozici několik možností:


Výchozí barevný snímek po zvýšení kontrastu a celkovém doostření

1) Nejjednodušší variantou je převod na stupně šedi, přejděte do nabídky Obraz | Režim | Stupně šedi. Je to nejrychlejší řešení, ale i nejméně přesné.


Snímek byl převeden pomocí režimu Stupně šedi

2) Více možností nabízí nástroj míchání kanálů, zvolte v nabídce menu Obraz | Přizpůsobení | Míchání kanálů. Pomocí posuvníků nastavte míru zastoupení jednotlivých barevných kanálů RGB. Součet jednotlivých přírustků barev by neměl přesáhnout celkovou hodnotu 100 %. Po optimálním vyladění barevného podání zaškrtněte volbu monochromatický.


Dialogové okno pro nástroj Míchání kanálů


Snímek byl převeden do černobílé pomocí nástroje Míchání kanálů


3)  Pro dodání archaičtějšího charakteru snímku je možné použít barevné tónování. Přejděte do nabídky Obraz | Přizpůsobení |Vyvážení barev. Tři posuvníky slouží k ubírání nebo přidávání jednotlivých barev. Na konci a začátku každého posuvníku jsou dvě doplňkové barvy: když jednu přidáváte, pak druhou ubíráte, např. azurovou a červenou v prvním posuvníku.


Dialogové okno pro volbu Vyvážení barev


Snímek byl doupraven pomocí nástroje Vyvážení barev

Určitě si přečtěte

Články odjinud