FOTOmobilní novinky – Ve Snapchatu kradou data, v IGTV polevují od přísných nařízení a OnePlus hraje marketingovou hru

29. května 2019
TWEET SDÍLET
FOTOmobilní novinky – Ve Snapchatu kradou data, v IGTV polevují od přísných nařízení a OnePlus hraje marketingovou hru
Jestli i vaše data unikla na internet, možná za to může Snapchat. Do aplikace IGTV už nahrajete i videa na šířku.

V Instagramu tak polevují z původního záměru, jako ostatně už poněkolikáté. A telefon OnePlus 7 Pro nabízí trojnásobné přiblížení, které není ani optické, ani digitální.

Snapchat, SnapLion a krádeže dat

Sociální síť Snapchat je sice menší, než aplikace Velkého bratra (Facebook, WhatsApp, Instagram), ani ona se však neštítí jistých špionážních praktik. Nástroj SnapLion totiž umožňuje pověřeným zaměstnancům Snapchatu zjistit veškeré informace o daném uživateli – nutno dodat, že zcela legálně. Nástroj byl totiž primárně vytvořen pro potřeby bezpečnostních sborů (FBI atd.), které by potřebovaly nahlédnout do komunikace uživatele a informací o něm.

Klepněte pro větší obrázek 
Dejte si pozor na to, jaké informace o sobě na sociálních sítích sdělujete. Mohou být použity proti vám.

Jak se ale zjistilo, byl poměrně jednoduše zneužitelný a kroky v něm provedené nedohledatelné. Jestliže tedy zaměstnanci chtěli, a podle informací z interních zdrojů společnosti skutečně chtěli, mohli si prohlížet profily kohokoli je napadlo. A to od soukromých zpráv, přes fotky, po kontaktní údaje atd. Dle vyjádření zástupců sítě se tak prý mohlo stávat hlavně v minulosti, protože nyní už se nástroj beze stop využít naštěstí nedá.

Opět je tedy na místě zjevné upozornění – přemýšlejte nad tím, jaké informace na sociální sítě dáváte. A rozhodně přes ně neposílejte lechtivé fotky, stejně jako citlivé, tajné a důvěrné informace. Vše se může obrátit proti vám.

IGTV už není jen na stojáka

V loňském roce představili zástupci sítě Instagram zbrusu novou aplikaci pro sledování dlouhých videí IGTV. Vynikala zejména tím, že veškerý přítomný obsah musel být výhradně na stojáka. Když jste tedy nahráli video na šířku, zobrazovalo se jednoduše pootočené o 90 stupňů. Jak to ale v poslední době bývá v sociální síti Instagram zvykem, prvotní „nařízení“ berou později za své. IGTV tak nově podporuje právě i videa na šířku.

Klepněte pro větší obrázek 
Stejně jako upustil Instagram od formátu snímků 1:1, opouští IGTV od povinnosti nahrávání záznamů jen na výšku.

Zástupci sítě tuto informaci zveřejnili v tiskové zprávě, ve které zmiňují, že tak činí na základě četných připomínek od uživatelů titulu. Je to trošku paradox, protože ve videích na výšku viděl Instagram budoucnost. Asi na ní ale nejsou všichni uživatelé zcela připraveni.

Ti tak nyní mohou více rozvíjet svou kreativitu, přičemž jim aplikace poskytuje maximální míru svobody v podobě nahrávaného obsahu. Jestli to ale napomůže oživení sítě, je otázkou. Zatím takový úspěch, jaký jistě v Instagramu čekali, neslaví.

OnePlus 7 Pro a „falešné“ 3× přiblížení

Chytrý telefon OnePlus 7 Pro disponuje třemi hlavními fotoaparáty, což už se poslední dobou stává jistým standardem vyšší třídy. Prvním je 48Mpx senzor Sony IMX586 s optickou stabilizací obrazu a světelností F1,6. Druhý je teleobjektiv, jehož ohnisková vzdálenost odpovídá ekvivalentu 78 mm a nabízí 8 Mpx. Třetí je 16Mpx širokoúhlý objektiv s úhlem záběru 117 stupňů, clonou F2,2 a ekvivalentem 17 mm. Tolik tedy na papíře uváděné hodnoty.

Klepněte pro větší obrázek
Napsaná trojka přece jen vypadá lépe, než jen dvojka.

Onen teleobjektiv by tak měl disponovat trojnásobným optickým přiblížením, jak se ale zjistilo, OnePlus jde na celou problematiku zcela jinak. Tento fotoaparát je totiž ve skutečnosti 13Mpx Samsung S5K3M5 s 2,2× přiblížením, který nabízí 57mm ekvivalent. Ořez (digitální zoom) z něho pak vykouzlí sice větší přiblížení, ale zároveň i menší rozlišení.

Aby pak někdo značku nenařkl z klamavé reklamy, ta nikde neuvádí, že jde o optický zoom, ale že jde o zoom bez digitálního přiblížení nebo ztráty detailů. Sice tedy nelžou, ale hru moc pěknou nehrají.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Instagram, Selfie

Určitě si přečtěte

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

9 Helena Vyplelová

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Dlouho očekávaný nástupce oblíbené plnoformátové zrcadlovky Nikonu D750 těží z bezzrcadlovkového systému Z – nabídne detekci fáze na snímači i 4K video. Současně Nikon rozšiřuje nabídku světelných telezoomů.

17 Helena Vyplelová

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina