FOTOmobilní novinky – rostoucí počet objektivů a určení hloubky ostrosti jsou trendem dnešní doby

FOTOmobilní novinky – rostoucí počet objektivů a určení hloubky ostrosti jsou trendem dnešní doby

Nejen Nokia bude mít telefon s pěti objektivy. Se společností Light, která za tímto řešením stojí, totiž uzavřely partnerství i značky jako jsou Sony či Xiaomi. A další jistě budou přibývat.

V aplikačních obchodech se pak objevila aplikace, která umí rozlišit hloubku ostrosti i na takových fotografiích, které byly pořízeny jen jedním objektivem. Jmenuje se DPTH a je zdarma. Tedy skoro.

Light, Sony a Xiaomi

Čínský výrobce mobilních telefonů Xiaomi oznámil partnerství s americkou společností Light, která dodává své řešení soustavy kamer např. do Nokie 9 PureView. Unikátní je v tom, že ta poskytuje pět objektivů, kdy se při stisku spouště také zachytí pět fotografií. Ty se ale následně spojí v jednu.

Obrázek 1.jpeg 
I když Light se svým modelem L16 (který disponoval 16 objektivy) díru do světa neudělal, rozhodně zaujal. O tři roky později z toho začíná profitovat.

První ohlasy z používání řečené Nokie jsou poměrně příznivé a mnozí v tomto řešení vidí budoucnost. I když tedy Xiaomi na MWC 2019 představilo trojoký model Mi 9, hodlá jít i touto „revoluční“ cestou, než jen nabízením několika objektivů s různou ohniskovou vzdáleností, jak tomu dosud trend nasvědčoval.

Po Nokii a Sony je tak Xiaomi již třetí značkou, která chce potenciál řešení společnosti Light přinést masám. Vlastnímu řešení americké značky s modelem L16 se to totiž příliš nepovedlo, a partnerství s velkými světovými hráči vypadá jako ideální. Bude zajímavé sledovat reakci uživatelů, čemu dají vlastně přednost. Slibně totiž vypadá i periskopový objektiv, který ve svém fotomobilu představila společnost Oppo.

DPTH, 3D efekty a bokeh

Jak se vyvíjí algoritmus rozpoznávající pozadí scény od jejího popředí, zdokonalují se i aplikace třetích stran, které s hloubkou ostrosti umí pracovat. Již delší dobu jsou zde tituly, které mohou míru rozostření měnit dle vašeho uvážení, vždy k tomu ale bylo zapotřebí zdrojového snímku pořízeného alespoň duálním objektivem. Druhá sorta aplikací pak potřebovala detailní ruční výběr např. portrétované osoby. A to byla práce poněkud k vzteku.

Nový titul DPTH, který je zdarma dostupný pro Android i iOS , však nepotřebuje snímek s mapou hloubky, nepotřebuje ani přesné ohraničení nějakého objektu. Hloubku ostrosti a zajímavé 3D efekty tak dokáže vtisknout jakémukoli snímku, klidně i tomu pořízenému selfie kamerou. Za vším stojí pokročilá umělá inteligence, která dokáže jednotlivé prvky na snímku korektně rozpoznat. Ovládání je přitom maximálně jednoduché, a to za pomoci posuvníků.

Obrázek titulní 2.jpg

Samozřejmě to má ale háček. I když je totiž aplikace zdarma, obsahuje In-App nákupy. Jestli se vám ale zalíbí, vyplatí se ji pořídit co nejdříve. Aktuálně si totiž veškerý obsah odblokujete (přičemž skryjete i vodoznak) za 79 Kč. Posléze bude zavedeno předplatné, které činí buď 39 Kč měsíčně nebo 209 Kč ročně.

Halide, Spectre a dlouhá expozice

Hloubce ostrosti se věnuje i titul Halide. Jeho vývojáři však aktuálně uvolnili do obchodu App Store zcela jiný titul Spectre. Ten se zaobírá zejména inteligentní tvorbou fotografií s dlouhou expozicí.

Titul umožňuje nejen vymazat pohybující se objekty z různé scény, ale vytvoří i příkladně sametovou vodu či mu nedělají problém oblíbené světelné stopy. Aplikace obsahuje i vizualizační nástroj, který vám má pomoci při fotografování scény z ruky. Výsledky by tak měly být kvalitní, i pokud nemáte možnost použit stativ. Expoziční čas můžete nastavovat od tří po devět sekund.

Obrázek 2.jpg 
Dlouhá expozice maximálně jednoduše a z ruky? S aplikací Spectre to je brnkačka. Takto třeba vypadá jedna z výsledných fotografií.

Aplikace není zdarma, vyjde vás na 79 Kč. Stahovat ji můžete zde. Neobsahuje již žádné dodatečné mikrotransakce a korektně funguje na iPhonech 6 a novějších, které mají nainstalovaný alespoň iOS 11. Pro pokročilou detekci scény však musíte vlastnit iPhone 8 a novější s nainstalovaným systémem iOS 12.

Apple a Shot on iPhone

V lednu Apple vyhlásil soutěž o nejlepší fotografie pořízené čistě jen telefony iPhone. Soutěž probíhala od 22. ledna do 7. února a zúčastnit se mohl kdokoli po celém světě, kdo na Facebook, Twitter nebo Weibo nahrál vlastní fotografii s označením #ShotOniPhone. Vítězové jsou již známí a včetně nehynoucí slávy (jejich snímky budou publikovány na billboardech) dostali i finanční odměnu.

Obrázek 3.jpg 
Autorem jednoho z vítězných snímků je např. Alex Jiang z USA. Tato fotografie byla zachycena iPhonem Xs Max.

Vítězové jsou nejen ze Spojených států, ale i z Německa, Běloruska, Izraele nebo Singapuru. Vítězné snímky pak byly zachyceny iPhonem Xs Max, X, 8 Plus nebo 7.Každý z vybraných fotografů by pak měl od americké společnosti obdržet částku kolem 10 tisíc dolarů. Všechny vítězné snímky si můžete prohlédnout v této tiskové zprávě Applu.

Určitě si přečtěte

Články odjinud