FOTOmobilní novinky – rostoucí počet objektivů a určení hloubky ostrosti jsou trendem dnešní doby

6. března 2019
TWEET SDÍLET
Nejen Nokia bude mít telefon s pěti objektivy. Se společností Light, která za tímto řešením stojí, totiž uzavřely partnerství i značky jako jsou Sony či Xiaomi. A další jistě budou přibývat.

V aplikačních obchodech se pak objevila aplikace, která umí rozlišit hloubku ostrosti i na takových fotografiích, které byly pořízeny jen jedním objektivem. Jmenuje se DPTH a je zdarma. Tedy skoro.

Light, Sony a Xiaomi

Čínský výrobce mobilních telefonů Xiaomi oznámil partnerství s americkou společností Light, která dodává své řešení soustavy kamer např. do Nokie 9 PureView. Unikátní je v tom, že ta poskytuje pět objektivů, kdy se při stisku spouště také zachytí pět fotografií. Ty se ale následně spojí v jednu.

Klepněte pro větší obrázek 
I když Light se svým modelem L16 (který disponoval 16 objektivy) díru do světa neudělal, rozhodně zaujal. O tři roky později z toho začíná profitovat.

První ohlasy z používání řečené Nokie jsou poměrně příznivé a mnozí v tomto řešení vidí budoucnost. I když tedy Xiaomi na MWC 2019 představilo trojoký model Mi 9, hodlá jít i touto „revoluční“ cestou, než jen nabízením několika objektivů s různou ohniskovou vzdáleností, jak tomu dosud trend nasvědčoval.

Po Nokii a Sony je tak Xiaomi již třetí značkou, která chce potenciál řešení společnosti Light přinést masám. Vlastnímu řešení americké značky s modelem L16 se to totiž příliš nepovedlo, a partnerství s velkými světovými hráči vypadá jako ideální. Bude zajímavé sledovat reakci uživatelů, čemu dají vlastně přednost. Slibně totiž vypadá i periskopový objektiv, který ve svém fotomobilu představila společnost Oppo.

Light L16 – náhrada zrcadlovek v budoucnosti?

Light L16 – náhrada zrcadlovek v budoucnosti?

Nový fotoaparát s označením Light L16 spatřil světlo světa a jedná se o velmi zajímavý koncept, který by do budoucna mohl významně změnit způsob fotografování.

DPTH, 3D efekty a bokeh

Jak se vyvíjí algoritmus rozpoznávající pozadí scény od jejího popředí, zdokonalují se i aplikace třetích stran, které s hloubkou ostrosti umí pracovat. Již delší dobu jsou zde tituly, které mohou míru rozostření měnit dle vašeho uvážení, vždy k tomu ale bylo zapotřebí zdrojového snímku pořízeného alespoň duálním objektivem. Druhá sorta aplikací pak potřebovala detailní ruční výběr např. portrétované osoby. A to byla práce poněkud k vzteku.

Nový titul DPTH, který je zdarma dostupný pro Android i iOS , však nepotřebuje snímek s mapou hloubky, nepotřebuje ani přesné ohraničení nějakého objektu. Hloubku ostrosti a zajímavé 3D efekty tak dokáže vtisknout jakémukoli snímku, klidně i tomu pořízenému selfie kamerou. Za vším stojí pokročilá umělá inteligence, která dokáže jednotlivé prvky na snímku korektně rozpoznat. Ovládání je přitom maximálně jednoduché, a to za pomoci posuvníků.

Klepněte pro větší obrázek

Samozřejmě to má ale háček. I když je totiž aplikace zdarma, obsahuje In-App nákupy. Jestli se vám ale zalíbí, vyplatí se ji pořídit co nejdříve. Aktuálně si totiž veškerý obsah odblokujete (přičemž skryjete i vodoznak) za 79 Kč. Posléze bude zavedeno předplatné, které činí buď 39 Kč měsíčně nebo 209 Kč ročně.

Halide, Spectre a dlouhá expozice

Hloubce ostrosti se věnuje i titul Halide. Jeho vývojáři však aktuálně uvolnili do obchodu App Store zcela jiný titul Spectre. Ten se zaobírá zejména inteligentní tvorbou fotografií s dlouhou expozicí.

Titul umožňuje nejen vymazat pohybující se objekty z různé scény, ale vytvoří i příkladně sametovou vodu či mu nedělají problém oblíbené světelné stopy. Aplikace obsahuje i vizualizační nástroj, který vám má pomoci při fotografování scény z ruky. Výsledky by tak měly být kvalitní, i pokud nemáte možnost použit stativ. Expoziční čas můžete nastavovat od tří po devět sekund.

Klepněte pro větší obrázek 
Dlouhá expozice maximálně jednoduše a z ruky? S aplikací Spectre to je brnkačka. Takto třeba vypadá jedna z výsledných fotografií.

Aplikace není zdarma, vyjde vás na 79 Kč. Stahovat ji můžete zde. Neobsahuje již žádné dodatečné mikrotransakce a korektně funguje na iPhonech 6 a novějších, které mají nainstalovaný alespoň iOS 11. Pro pokročilou detekci scény však musíte vlastnit iPhone 8 a novější s nainstalovaným systémem iOS 12.

iPhone XR umí portrétovým režimem vyfotit cokoli – potřebujete jen Halide

iPhone XR umí portrétovým režimem vyfotit cokoli – potřebujete jen Halide

iPhone XR, letošní novinka společnosti Apple, jistě patří mezi kvalitní mobilní telefony. Nicméně oproti svým sourozencům s přídomkem Xs má nějaká ta omezení. Vývojáři mobilních aplikací však i ta dokážou obejít.

Apple a Shot on iPhone

V lednu Apple vyhlásil soutěž o nejlepší fotografie pořízené čistě jen telefony iPhone. Soutěž probíhala od 22. ledna do 7. února a zúčastnit se mohl kdokoli po celém světě, kdo na Facebook, Twitter nebo Weibo nahrál vlastní fotografii s označením #ShotOniPhone. Vítězové jsou již známí a včetně nehynoucí slávy (jejich snímky budou publikovány na billboardech) dostali i finanční odměnu.

Klepněte pro větší obrázek 
Autorem jednoho z vítězných snímků je např. Alex Jiang z USA. Tato fotografie byla zachycena iPhonem Xs Max.

Vítězové jsou nejen ze Spojených států, ale i z Německa, Běloruska, Izraele nebo Singapuru. Vítězné snímky pak byly zachyceny iPhonem Xs Max, X, 8 Plus nebo 7.Každý z vybraných fotografů by pak měl od americké společnosti obdržet částku kolem 10 tisíc dolarů. Všechny vítězné snímky si můžete prohlédnout v této tiskové zprávě Applu.

Témata článku: Technika, Fotomobily, iPhone, iOS

Určitě si přečtěte

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Říci, co je to vlastně zázrak, je velice problematické. Zázrak je etymologicky to, co se stane za zrakem.

Michal Černý

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Dlouho očekávaný nástupce oblíbené plnoformátové zrcadlovky Nikonu D750 těží z bezzrcadlovkového systému Z – nabídne detekci fáze na snímači i 4K video. Současně Nikon rozšiřuje nabídku světelných telezoomů.

17 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Fotograf požádal teenagery, aby upravili své selfie pro sociální sítě. Výsledek je alarmující!

Když publikujete selfie snímky na sociální sítě, kolik jim věnujete času na úpravy? A jak moc změníte svou podobu?

1 Adam Kos