FOTOmobilní novinky – otočný kamerový modul, světelnost F1,4 a prohnilý Instagram

22. května 2019
TWEET SDÍLET
Nově představený Asus ZenFone 6 má díky svému otočnému fotomodulu skutečně unikátní konstrukci. Jestli však bude snem každého selfie maniaka, se teprve ukáže.

 

Honor 20 Pro pak přijde s citlivostí F 1,4. I když tím na poli mobilních telefonů získá prvenství, ani jemu to nemusí zaručit 100% úspěch. S tím vám pak pomůže dokument o Instagramu, který ukazuje, že ne všichni sledující jsou živé bytosti, a ne všechny lajky jsou zcela zasloužené.

Asus ZenFone 6 a otočný kamerový modul

Výrobci mobilních telefonů se začínají předhánět, který z nich přijde z „šílenějším“ řešením selfie kamery. Vše odstartovaly různé výřezy, které následně přešly v průstřely. Samsung Galaxy A80 pak nabízí výsuvný mechanizmus, který otočí hlavní kameru dopředu pro kvalitnější pořizování vašich autoportrétů. S jinou divočinou ale aktuálně přichází Asus s modelem ZenFone 6. Tento chytrý telefon má totiž otočný jen samotný kamerový modul.

Výsledek je jasný – selfie můžete pořizovat stejně kvalitní optikou, jako kterékoli jiné snímky. Asus mechaniku modulu testoval na 100 tisících přetočení, kdy v konstrukci nevznikají žádné vůle. Co se tedy dílenského zpracování týče, je zařízení maximálně spolehlivé. Fotoaparát je duální, kdy je přítomen 48Mpx senzor Sony IMX586 Quad-Bayer se světelností F1,8. Sekundární senzor je 13Mpx s ultra širokoúhlým 125stupňovým úhlem záběru. Teleobjektiv ani ToF senzor přítomen není. Nechybí ale 4K video nebo noční režim.

Klepněte pro větší obrázek 
Na otočení kamery není třeba žádné hardwarové tlačítko, vše obstarává fotografická aplikace.

6,4“ LCD IPS displej zabírá 92 procent celé čelní plochy, osazený procesor je Snapdragon 855 který může doplňovat až 8 GB RAM paměti. Ta interní pak dosáhne až na 256 GB, samozřejmá je i podpora microSD paměťových karet. Baterie nabízí obří kapacitu 5 000 mAh. Základní cena je stanovena na 500 €. Kdy se však tento telefon začne oficiálně prodávat, zatím řečeno nebylo. Pozitivní je, že by se měl podívat i na evropský kontinent.

Honor 20 Pro a clona F1,4

Boj však probíhá i na poli nejlepší možné světelnosti. Top modely výrobců aktuálně běžně nabízejí F1,8, např. Samsung Galaxy S10 má však clonu variabilní, přičemž ta se může chlubit hodnotou F1,5. Toto číslo by nicméně mělo být už tento týden překonáno, protože společnost Honor hodlá uvést svůj model 20 Pro, který by měl mít světelnost F1,4.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 
Honor 20 Pro a jeho noční režim. V kombinaci s clonou F1,4 se může jednat o jeden z nejlepších fotomobilů na noční focení.

Alespoň to říkají Exif data z uveřejněných snímků, které byly údajně touto připravovanou novinkou pořízeny, a to hned prezidentem společnosti Honor Zhao Mingem. Ten ukázal celkem tři fotografie, kdy první dvě jsou zachyceny nočním režimem a zbývající pak širokoúhlým objektivem. Systém kamery by měl obsahovat hned čtyři snímače, kdy ten hlavní bude mít 48Mpx. Kvůli redukci šumu a lepšímu dynamickému rozsahu však bude pořizovat 12Mpx fotografie. Chybět prý nebude ani ToF senzor.

Klepněte pro větší obrázek 
Snímek pořízený telefonem Honor 20 Pro a jeho ultra širokoúhlou kamerou.

Mezi další specifikace, které jsou již známy, patří 6,26“ IPS displej s FullHD+ rozlišením, čipset Kirin 980 a 6GB paměť RAM. Díky cenové politice značky by se tak mohlo jednat o nejlepší dostupný fotomobil v přijatelné cenové relaci, která jistě bude o poznání nižší, než v případě tria Huawei, Samsung, Apple.

Instagram a jedna velká faleš

Jistě to pro vás nebude nečekaná zpráva, ale v sociální síti Instagram se dá docela dobře podvádět. A to ve všech směrech, které si dovedete představit. Jak je to možné, a jak je to jednoduché, ukazuje dokument „Why fake accounts dominate Instagram“ od Nicolaase Veula.

Protože byl snímek uveřejněný v IGTV, počítejte s tím, že je celý na výšku. Pokud si tedy tento článek čtete ve svém mobilním zařízení, je ideální si jej hned přehrát. Třeba zjistíte, jak se stát více populární, a jak sehnat více sledujících nebo alespoň lajků. Falešných a za peníze, nutno dodat.

Instagramu však budiž ke cti, že se s tímto neduhem snaží bojovat, seč mu síly stačí. Jeho vlastník Facebook totiž nedávno podal žalobu na společnosti se sídlem na Novém Zélandu, které různé služby na „obohacení se“ v Instagramu nabízí. Zároveň chce síť jako taková přijít s možností skrývání lajků, což by znamenalo, že by na nich vlastně už vůbec nezáleželo. O čem pak ale Instagram bude, když ne za honbou za co nejvíce lajky?

 

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Instagram, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz