FOTOmobilní novinky – Oppo vměstnalo 10× teleobjektiv do 7mm těla, Nokia má 5 očí a Apple učí fotografovat

FOTOmobilní novinky – Oppo vměstnalo 10× teleobjektiv do 7mm těla, Nokia má 5 očí a Apple učí fotografovat

Na veletrhu MWC 2019 se výrobci fotomobilů předhánějí, kdo přijde se zajímavějším řešením. Oppo už brzy uvede na trh model s 10× optickým zoomem, Nokia se naopak snaží zaujmout modelem s pěti objektivy.

Oppo, 10× teleobjektiv a tloušťka méně jak 7 mm

Na konci ledna jsme vás informovali, že společnost Oppo chystá fotomobil s desetinásobným optickým přiblížením. A protože ve španělské Barceloně právě probíhá Mobile World Congress 2019, uveřejnila společnost nové informace o tomto chystaném modelu.

Obrázek 1.jpeg 
Stabilizační přesnost 0,001445 stupňů je poměrně působivá.

Ten by měl nabídnout tři objektivy zadního fotoaparátu, kdy ten hlavní bude disponovat 48Mpx snímačem, dále bude přítomen 120° ultra širokoúhlý objektiv a již zmíněný 10× teleobjektiv. Zařízení tedy pojme ekvivalenty od 16 po 160 mm. Hlavní kamera i teleobjektiv budou přitom disponovat i optickou stabilizací a společným modulem automatického ostření.

Společnosti se všechna tato technika povedla vměstnat do těla telefonu o celkové tloušťce pouhých 6,76 mm. Samozřejmě muselo dojít i na kompromisy, konkrétně tedy o vypuštění 3,5mm jack konektoru pro sluchátka a NFC. Telefon by měl být dostupný ve druhém čtvrtletí tohoto roku.

Nokia 9 PureView a 5 očí

Kdo by na MWC nepředstavil telefon se třemi objektivy, jako by nebyl. Učinily tak např. společnosti, jakými jsou LG (modely V50 a G8) nebo Sony (model Xperia 1). O tom, že model Nokia 9 PureView přijde s pěti objektivy se ví už nějakou tu dobu. Aktuálně ale vyšlo najevo, k čemu vlastně jednotlivé objektivy slouží.

Obrázek 2.jpeg 
Pět objektivů – jeden výsledný snímek. Nokia chce způsobit revoluci v mobilní fotografii.

Nokia se totiž snaží o revoluci a nejde cestou tří objektivů, kdy má každý jinou ohniskovou vzdálenost. Každý z pěti 12Mpx objektivů Nokie 9 PureView disponuje ekvivalentní ohniskovou vzdáleností 28 mm a clonou F1,8. Tři jsou monochromatické, dva pak RGB. Přítomen je i modul k zachycení informací o hloubce scény.

Výsledný snímek se tedy skládá z dat pořízených všemi pěti objektivy. Díky tomu poskytuje lepší detaily i dynamický rozsah. Telefon takto totiž posbírá až 10× více světla. Všechny pořizované fotografie budou tedy automaticky HDR snímky. V telefonu je také přímo aplikace Adobe Lightroom pro editaci fotografií. Ty bude možné pořizovat i ve formátu RAW.

Obrázek 3.jpeg 
Objektivy doplňuje i modul snímající hloubku ostrosti a přisvětlující LED.

Nokia 9 PureView by měla být dostupná během měsíce března, a to za cenu cca 699 dolarů (cca 16 tisíc Kč – v tuzemsku je k ceně nutné přičíst daň). Jestli se Nokii povede odladit hardware se softwarem a výsledné fotografie budou opravdu vypadat tak, jak společnost slibuje, už brzy zde možná budeme mít nového krále fotomobilů.

Apple, Portrétový režim a výuková videa

Apple chce, abychom fotografického potenciálu jeho telefonů iPhone využívali maximální možnou měrou. Proto také čas od času vydá několik výukových videí, která jsou zaměřena na danou problematiku. Tu ale běžnému uživateli podávají maximálně srozumitelnou formou.

Aktuálně tak na svém YouTube kanálu vydal čtveřici návodů, přičemž stopáž každého z nich nepřesahuje 50 sekund. První se věnuje vyhledávání v galerii fotografií. V aplikaci Fotky tak stačí zvolit záložku Hledat a nahoře zadat klíčové slovo. To může mít podobu jmen lidí, ale může se jednat i o názvy míst či obecná hesla jako jsou pes, kočka atd.

Následující video se opět točí kolem Applem tlačené softwarové hloubky ostrosti. Jde na to ale zcela od základu. Nejprve je tedy nutné zvolit v aplikaci Fotoaparát režim Portrét. Míru rozostření si pak určíte posuvníkem skrývajícím se pod volbou symbolu „f“. Nakonec je samozřejmě nutné stisknout spoušť.

To, že jde vybrat náhledový snímek ze sekvence Live Photos, mnoho uživatelů neví. Stačí k tomu jen vybrat živou fotografii ve vašich fotkách a stisknout nabídku Upravit. V časové ose pak jen přejedete prstem na ten snímek, který chcete právě jako titulní mít a zvolit zde nabídku Nastavit jako titulní fotografii, která se zobrazuje hned nad ním.

I poslední video se zaměřuje na portréty, konkrétně na určení nasvícení scény. Pokud tedy máte navolený režim portrét, zobrazí se vám nad ikonou spouště různé možnosti nasvícení. Jednoduchým sunutím prstu po displeji si pak vybíráte takové, které scéně sluší nejvíce. Nakonec je samozřejmě nutné stisknout spoušť fotoaparátu. Nasvícení lze kdykoli změnit i po samotném pořízení snímku. Stačí si jej rozkliknout ve vašich Fotkách a dát Upravit.

Určitě si přečtěte

Články odjinud