FOTOmobilní novinky – Motorola něco peče, Instagram více integruje IGTV a aplikace Obscura 2 dostala aktualizaci

FOTOmobilní novinky – Motorola něco peče, Instagram více integruje IGTV a aplikace Obscura 2 dostala aktualizaci

Motorola chce mít své místo mezi fotomobilní špičkou, a proto chystá model se 48Mpx hlavní kamerou, Instagram chce více tlačit IGTV mezi uživatele a aplikace Obscura 2 přidává nejen histogram, ale i klávesové zkratky uživatelům iPadů.

Motorola, Mobile World Congress a 48 Mpx

Před veletrhem MWC 2019, který se koná od 25. do 28. února v Barceloně, se neustále množí informace o tom, jaké telefony na něm budou představeny a jakou budou mít fotografickou výbavu. Ta poslední se týká telefonu Motorola Moto Z4 Play, který by měl být osazen 48Mpx hlavní kamerou.

Obrázek 1.jpg 
Motorola mezi lídry v prodeji mobilních telefonů rozhodně nepatří. Třeba si ale uživatelé nový model oblíbí. Hodně záleží na cenové politice.

Mělo by se jednat o Q Technology S5KGM1SP sensor, který nejspíše dodá společnost Sony nebo Samsung, podobně, jako je tomu u spekulovaného telefonu značky Xiaomi. To že 48Mpx snímače přijdou, je tedy téměř jisté. Otázkou jen zůstává, který výrobce uvede své řešení dříve.

Displej by měl být šestipalcový a samozřejmě bezrámečkový, přičemž mu nebude chybět výřez pro selfie kameru ve tvaru U. Cestou průstřelu (jaký nabízí model Honor View 20) ani periskopu (který by mělo přinést např. Vivo V15), tedy nepůjde. Baterie by pak měla mít kapacitu 3 600 mAh.

Pravděpodobně bude Motorola Moto Z4 Play obsahovat i nadstavbu na „moto mody“, kterými si můžete funkce zařízení rozšířit o mobilní tiskárnu, projektor atd.

Instagram a IGTV

Aplikace IGTV slouží pro sledování dlouhých vertikálních videí, pro která není na Instagramu prostor. Tedy až dosud. Zástupci sítě asi nejsou s jejím využitím spokojeni natolik, jak původně doufali, a proto svým uživatelům začnou podsouvat obsah i z této aplikace. Zatím se provázání soustředí jen na zobrazení ikony umístněné do pravého horního rohu na domovské obrazovce s přímým přesměrováním.

Obrázek 2_1.pngObrázek 2_2.png 
Instagram nabízí přímé přesměrování do titulu IGTV ikonou hned vedle té s chatem. Evidentně je to ale málo.

Ještě větším propojením obou aplikací si tak slibují větší využití jejich „instagramové televize“. Jednotlivé, sítí doporučené, příspěvky se vám tak budou zobrazovat mezi obsahem od vámi sledovaných uživatelů a mezi četnými sponzorovanými příspěvky. K vámi žádanému obsahu se tak dostanete zase o to hůře.

Výsledek je zřejmý – pro uživatele se bude jednat o další nežádoucí obsah, kterým je bude Instagram nově zatěžovat. Jestli půjde propojení natvrdo vypnout, známo není, předpokládat se to ale nedá. Co známo je, je fakt, že je Instagram čtvrtou největší sociální sítí světa a jistě jej kvůli tomuto kroku nezačnou uživatelé hromadně opouštět. Ostatně není moc kam by šli. EyeEm je sice fajn, ale pořád se nedá Instagramu rovnat a Flickr se začíná orientovat spíše už jen na platící uživatele.

Obscura 2, histogram a iPad

Obscura 2 je profesionální aplikace pro iOS zařízení, která sice poskytuje i editaci, ale zaměřuje se hlavně na zachycení snímku, a to poměrně originální formou. Pokud pořizujete fotografie na výšku, nebo na šířku, vždy máte ovládací prvky soustředěné kolem spouště. Nemusíte k tomu tedy používat obě ruce, a i stejně tak si nastavíte vše potřebné palcem té jediné. Díky haptické odezvě pak doslova cítíte každou navolenou hodnotu.

Obrázek 3.png 
Histogram se zobrazuje poměrně nenápadně v oblasti spouště. Jistě by byla vhodná možnost změnit si jeho barvu na více kontrastní, takto totiž hodně zapadne, a to zejména za slunečního světla.

Na titul aktuálně vyšla aktualizace 1.4, která do rozhraní integruje histogram, čímž nabízí expoziční data v reálném čase. Byla také vylepšena integrovaná knihovna, která nově poskytne na první pohled více informací, stejně jako bylo zjednodušeno ovládání pomocí gest.

V tabletech iPad pak aktualizace přidává možnost využít klávesových zkratek, které se hodí zejména pro editaci snímku, aniž byste se museli dotýkat displeje. Aplikace je dostupná v obchodě App Store a vyjde vás na 129 Kč. Stáhnout si ji můžete zde.

Určitě si přečtěte

Články odjinud