FOTOmobilní novinky – hlavně aktualizace, ale také 64Mpx snímač od Samsungu

17. května 2019
TWEET SDÍLET
Aktualizace aplikací obvykle přinášejí nové funkce a možnosti. Nejinak je tomu i tentokrát.

FiLMiC Pro se naučil pracovat s vyvážením bílé a Lightroom zase přidává užitečné výukové lekce k tomu, abyste jej ovládli jako profesionál. Samsung pak představil 64MPx senzor, kterým bude osazovat mobilní telefony.

FiLMiC Pro, vyvážení bílé a stabilizace

Aplikace FiLMiC Pro (Android, iOS) je pravděpodobně nejlepším dostupným nástrojem pro každého mobilního kameramana. V aktualizaci na verzi 6.9.3 tak konečně dostává možnost uzamknutí vyvážení bílé. Funkce je v současné době dostupná sice jen na platformě iOS, na Android se ale podívá vzápětí. Díky tomuto se také mírně změnilo rozhraní aplikace. Jak s vyvážením bílé pracovat se můžete podívat ve videu níže.

Další novinkou je automatické zapnutí stabilizace na telefonech iPhone s procesorem A10 a vyšším. Jakmile prvně otevřete aplikaci, budete mít nově stabilizaci už automaticky zapnutou.

Tímto krokem chtějí tvůrci předejít první negativní zkušenosti s aplikací v podobě roztřeseného výsledného záznamu. Pokud používáte různá příslušenství, jako jsou gimbaly atd., můžete stabilizaci v nastavení aplikace jednoduše vypnout.

Lightroom, hromadná editace, výukové lekce a další

Jste-li předplatiteli služby Adobe CC a využíváte služeb mobilní aplikace Lightroom (Android, iOS) na zařízeních s operačním systémem Android, můžete nově vaše fotografie upravovat dávkou. Na všechny vybrané snímky tedy lze naráz aplikovat jednu a tu samou editaci, což vám jistě ušetří množství času.

Klepněte pro větší obrázek 
Učený z nebe nespadl. Pokud chcete mít možnosti aplikace Lightroom v malíku, hodí se nějaká ta rada.

Dále, už i pro majitele iOS zařízení a ty, kteří si žádné předplatné neplatí, přibyly v aplikaci různé interaktivní výukové lekce. Ty se samozřejmě točí především kolem možné editace, přičemž pocházejí od profesionálních uživatelů titulu. Přibyla také skupinová alba, do kterých můžete přizvat rodinné příslušníky nebo vaše spolupracovníky. Vyjma tohoto přibyl i posuvník pro jemnější určení detailů různých textur.

Samsung a 64 Mpx ISOCELL senzor

Samsung představil nový modul GW1, který je určen pro chytré mobilní telefony. V běžných světelných podmínkách produkuje snímky s 64Mpx rozlišením, a to při zachování maximální míry všech detailů. Ve zhoršených světelných podmínkách však zvládne díky technologii Tetracell produkovat velice jasné snímky, jejichž výsledné rozlišení je 16 Mpx. Velikost pixelu snímače je přitom 0,8 μm.

Klepněte pro větší obrázek 
Modul GW1 sice vyrábí Samsung, shledat se s ním ale budeme moci i v zařízeních konkurenčních značek.

Díky vysokému dynamickému rozsahu, který v reálném čase činí až 100 dB, poskytuje také o poznání bohatší odstíny. Dynamický rozsah běžného obrazového snímače je totiž jen něco kolem 60 dB, zatímco u lidského oka se obvykle uvažuje kolem 120 dB. Modul GW1 je vybaven i technologií Dual Conversion Gain (DCG), která převádí přijaté světlo na elektrický signál právě podle osvětlení prostředí. To senzoru umožňuje optimalizovat jeho plnou kapacitu (FWC) a efektivněji využít shromážděné světlo, a to zejména ve světlém prostředí.

O ostřejší výsledky se pak stará technologie Super PD, což je vysoce výkonná technologie automatického fázového zaostřování. Plně plynulý záznam ve formátu HD při 480 snímcích za sekundu je tak pro modul brnkačka. Nasazení do sériové výroby se očekává v druhé polovině tohoto roku. Telefonů s tímto modulem bychom se tak mohli dočkat ještě před Vánoci.

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, Samsung, Lightroom, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software