FOTOmobilní novinky – hlavně aktualizace, ale také 64Mpx snímač od Samsungu

17. května 2019
TWEET SDÍLET
FOTOmobilní novinky – hlavně aktualizace, ale také 64Mpx snímač od Samsungu
Aktualizace aplikací obvykle přinášejí nové funkce a možnosti. Nejinak je tomu i tentokrát.

FiLMiC Pro se naučil pracovat s vyvážením bílé a Lightroom zase přidává užitečné výukové lekce k tomu, abyste jej ovládli jako profesionál. Samsung pak představil 64MPx senzor, kterým bude osazovat mobilní telefony.

FiLMiC Pro, vyvážení bílé a stabilizace

Aplikace FiLMiC Pro (Android, iOS) je pravděpodobně nejlepším dostupným nástrojem pro každého mobilního kameramana. V aktualizaci na verzi 6.9.3 tak konečně dostává možnost uzamknutí vyvážení bílé. Funkce je v současné době dostupná sice jen na platformě iOS, na Android se ale podívá vzápětí. Díky tomuto se také mírně změnilo rozhraní aplikace. Jak s vyvážením bílé pracovat se můžete podívat ve videu níže.

Další novinkou je automatické zapnutí stabilizace na telefonech iPhone s procesorem A10 a vyšším. Jakmile prvně otevřete aplikaci, budete mít nově stabilizaci už automaticky zapnutou.

6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

6 tipů pro lepší výsledky při natáčení videa nejen mobilem

Natáčení videa mobilním telefonem je stále častější i v profesionální sféře. Oscarový režisér Steven Soderbergh za pomoci svého iPhonu natočil temný thriller Nepříčetná a pokračoval i dramatem pojmenovaným High Flying Bird.

9 Adam Kos

Tímto krokem chtějí tvůrci předejít první negativní zkušenosti s aplikací v podobě roztřeseného výsledného záznamu. Pokud používáte různá příslušenství, jako jsou gimbaly atd., můžete stabilizaci v nastavení aplikace jednoduše vypnout.

Lightroom, hromadná editace, výukové lekce a další

Jste-li předplatiteli služby Adobe CC a využíváte služeb mobilní aplikace Lightroom (Android, iOS) na zařízeních s operačním systémem Android, můžete nově vaše fotografie upravovat dávkou. Na všechny vybrané snímky tedy lze naráz aplikovat jednu a tu samou editaci, což vám jistě ušetří množství času.

Klepněte pro větší obrázek 
Učený z nebe nespadl. Pokud chcete mít možnosti aplikace Lightroom v malíku, hodí se nějaká ta rada.

Dále, už i pro majitele iOS zařízení a ty, kteří si žádné předplatné neplatí, přibyly v aplikaci různé interaktivní výukové lekce. Ty se samozřejmě točí především kolem možné editace, přičemž pocházejí od profesionálních uživatelů titulu. Přibyla také skupinová alba, do kterých můžete přizvat rodinné příslušníky nebo vaše spolupracovníky. Vyjma tohoto přibyl i posuvník pro jemnější určení detailů různých textur.

Samsung a 64 Mpx ISOCELL senzor

Samsung představil nový modul GW1, který je určen pro chytré mobilní telefony. V běžných světelných podmínkách produkuje snímky s 64Mpx rozlišením, a to při zachování maximální míry všech detailů. Ve zhoršených světelných podmínkách však zvládne díky technologii Tetracell produkovat velice jasné snímky, jejichž výsledné rozlišení je 16 Mpx. Velikost pixelu snímače je přitom 0,8 μm.

Klepněte pro větší obrázek 
Modul GW1 sice vyrábí Samsung, shledat se s ním ale budeme moci i v zařízeních konkurenčních značek.

Díky vysokému dynamickému rozsahu, který v reálném čase činí až 100 dB, poskytuje také o poznání bohatší odstíny. Dynamický rozsah běžného obrazového snímače je totiž jen něco kolem 60 dB, zatímco u lidského oka se obvykle uvažuje kolem 120 dB. Modul GW1 je vybaven i technologií Dual Conversion Gain (DCG), která převádí přijaté světlo na elektrický signál právě podle osvětlení prostředí. To senzoru umožňuje optimalizovat jeho plnou kapacitu (FWC) a efektivněji využít shromážděné světlo, a to zejména ve světlém prostředí.

O ostřejší výsledky se pak stará technologie Super PD, což je vysoce výkonná technologie automatického fázového zaostřování. Plně plynulý záznam ve formátu HD při 480 snímcích za sekundu je tak pro modul brnkačka. Nasazení do sériové výroby se očekává v druhé polovině tohoto roku. Telefonů s tímto modulem bychom se tak mohli dočkat ještě před Vánoci.

Témata článku: Technika, Fotomobily, Fotoaplikace, Lightroom, Samsung

Určitě si přečtěte

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Fujifilm X-T3: výkonnější po všech stránkách

Nový snímač, procesor, inovovaný autofokus, vylepšené možnosti natáčení videa, detailnější hledáček a dotykový displej… Seznamte se s poslední generací top modelů systému Fujifilm X.

46 Helena Vyplelová

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Nikon Coolpix P1000 – fotoaparát nebo dalekohled?

Aktuální novinka z dílny Nikonu je nástupcem modelu P900 a pyšní se přímo obřím rozsahem optického zoomu. Že bychom stáli opět na pokraji války, jejímž motem bude kdo z nás má větší objektiv?

26 Petr Březina

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

27 Petr Březina

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Canon EOS 250D – nejlehčí zrcadlovka s otočným displejem

Dva roky stará zrcadlovka EOS 200D se dnes dočkala nástupce s označením EOS 250D – podle výrobce se jedná o nejlehčí zrcadlovku na trhu, která nabídne výklopný a otočný displej.

21 Petr Březina

Panasonic Lumix GX880 – bezzrcadlovka pro milovníky selfie a jednoduchosti

Panasonic Lumix GX880 – bezzrcadlovka pro milovníky selfie a jednoduchosti

Nový model bezzrcadlovky pro začínající fotografy a youtubery přináší technické vychytávky zabalené v malém těle.

17 Petr Březina

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Kouzla ve Photoshopu: Jak změnit barvu... třeba u plavek

Nebudeme chodit kolem horké kaše – někdy prostě může nastat situace, kdy potřebujete ve fotografii změnit barvu části obrazu. Ukážeme vám, jak na to a přidáme tip pro grafické fajnšmekry.

14 Jan Homola

Fujifilm GFX100 – nový středoformát se 102 Mpx a 4K videem

Fujifilm GFX100 – nový středoformát se 102 Mpx a 4K videem

Nová bezzrcadlovka řady GFX od Fujifilmu přináší obří rozlišení ostření s fázovou detekcí a stabilizované 4K video.

41 Petr Březina