FOTOmobilní novinky – Google představil odlehčené Pixely, Twitter retweety s vizuálním obsahem a Pilot 8K kameru s 360° záběrem

11. května 2019
TWEET SDÍLET
Google má ve svém portfoliu nové duo telefonů Pixel, které sice nevynikají výkonem, za to mají pořád stejně dokonalý fotoaparát a nízkou cenovku. Twitter konečně umožní retweetovat i s vizuálním obsahem a Pilot Era nabízí 360 ° 8K záznam.

Google a Pixely 3a

Na konferenci I/O představila společnost Google nové duo telefonů Pixel s označením 3a a 3a XL. Jedná se o zařízení střední třídy, která nabízejí 5,6“ respektive 6“ OLED displej, procesor Snapdragon 670, 4 GB operační paměti RAM, 64 GB vnitřní paměti, USB-C konektor, čtečku otisků prstů a 12,2Mpx hlavní kameru, kterou právě oba stroje vynikají. A to i když vlastně nepřináší nic nového.

Optika je totiž shodná s kvalitou starších modelů Pixel 3 a 3 XL, takže nabízí světelnost F1,8 a 76° úhel záběru s množstvím unikátních funkcí, jako jsou Night Sight, Super-Res Zoom i inteligentní portrétový režim, kterému nevadí, že je telefon osazen jediným objektivem. Přítomna je i optická stabilizace. I když nejsou novinky, co se jejich výkonu a ostatních parametrů týče, zrovna na špici, důležitá je zde ideálně nastavená cena.

Klepněte pro větší obrázek 
Nové duo telefonů Google Pixel 3a nepatří mezi špičku, i tak jsou velice sympatickými a to především kvůli dovednostem jejich hlavní kamery.

Menší model 3a koupíte za 399 dolarů (cca 9 000 Kč) a větší 3a XL za 469 dolarů (cca 10 500 Kč). Díky tomu se tedy špičková fototechnika Pixelů dostává i do střední třídy. Pro úplnost dodejme, že čelní kamera disponuje rozlišením 8 Mpx a její světelnost je F2. Oproti Pixelům 3 se tak alespoň zde jedná o jisté zhoršení.

Twitter, retweety a fotografie

Sociální síť Twitter už pochopila, že ve fotografiích je síla. Poté, co zjednodušila pořizování a sdílení vizuálního obsahu prostým švihnutím prstu na danou stranu kdekoli po domovské obrazovce s časovou osou, umožní nově připojit je i k retweetům či citacím v síti. Ostatně je na čase, uživatelé po této možnosti totiž volali již roky.

Klepněte pro větší obrázek

Prý bylo poměrně složité vymyslet, jak u retweetů vlastní vizuální záznam zobrazovat. A když jsme si tedy řádně počkali, konečně jsme se dočkali.

Dle vyjádření zástupců sítě jsme prý tak dlouho čekali proto, že bylo složité vymyslet, jak podobný obsah zobrazit, a přitom zachovat konzistentnost rozhraní. Vyjma fotografií už tak můžete přidávat i videa nebo animované soubory GIF. Tato funkčnost je dostupná na zařízeních s Androidem a iOS. Na web by měla dorazit v dohledné době.

Pilot Era 8K 360 kamera

Pilot Era je nejkompaktnější 8K 360° fotoaparát na trhu a zároveň se jedná o první zařízení svého druhu, které vám umožní veškerý obsah spravovat přímo. Obsahuje totiž 3,1“ dotykový displej, který vám poskytne živý náhled i jednoduché ovládání. Systém je totiž založen na Androidu (s nadstavbou Pilot OS). Žádný chytrý telefon k obsluze zařízení tedy nepotřebujete.

Při 24 fps zvládne pořizovat až 8K videozáznamy, při 30 fps pak nahrává v 6K rozlišení. A kdybyste potřebovali živý stream, i ten zvládne, avšak už „jen“ ve 4K při 30 fps. Pilot Era disponuje nejen Wi-Fi připojením, ale nabízí i 4G (obsahuje slot na kartu SIM) a Ethernet (v dokovací stanici).

Klepněte pro větší obrázek 
Velikost kamery Pilot Era lze srovnat s plechovkou od piva. Kolik ho tvůrci při vymýšlení produktu vypili, známo není.

Životnost baterie je 3,5 hodiny (7 500 mAh), interní paměť je 512 GB, ta operační pak 4 GB. Dokonce nechybí ani devítiosý gyroskop a vestavěná GPS. Čtyři asférické čočky typu rybí oko mají světelnost F2,2, přičemž jsou pod nimi 12Mpx senzory Sony CMOS.

Máte-li o zařízení zájem, můžete podpořit kampaň na crowdfundingovém webu Indiegogo, kde měli tvůrci za cíl vybrat alespoň 20 tisíc dolarů. Nyní mají splněno na 470 %, takže se dá s určitostí říci, že tento projekt se realizace jistě dočká – podporovatelům se má produkt odesílat již během června 2019. A to i přes nemalou cenu kamery, která v oficiální distribuci vyjde na 2 599 dolarů (cca 60 tisíc korun).

Témata článku: Technika, Fotoaparáty, Fotomobily, Fotoaplikace, Digitální fotoaparáty na Heureka.cz


7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software