5
Fotogalerie

Fotokniha trochu jinak

Vytvořit si vlastní kalendář anebo fotoknihu již v dnešní době není nemožné - šablony najdete v každém fotoeditoru. My se ale podíváme na program určený jen a pouze pro tvorbu fotoknih či kalendářů.

Program Book-Maker vychází v základu z programu Album Maker od společnosti MPhoto (www.m-photo.com), v České republice je pak distribuován v českém jazyce grafickým ateliérem Černý.

Tenjej lokalizoval a umožňuje jeho volné stažení pro vlastní potřebu na adrese www.book-maker.cz. Vzhledem k tomu to faktu je pak možné objednat vytištění knihy pouze u daného atelieru, výsledné album totiž není možné exportovat do otevřeného formátu.

Instalace programu je dílem okamžiku i pro málo zkušené uživatele, před instalací musíte dát pouze zkontrolovat, zda máte instalovaný Microsoft .NET Framework DotNET 2.0. Bez instalace tohoto prostředí nebude program fungovat. Na méně znalé pak mysleli i v ateliéru Černý a instalační balík DotNET 2.0 najdete přímo na jejich webu.

00.jpg 
Samotný instalační proces vám dá jasně najevo, kdo za programem stojí

Program Book-Maker je jedním z mnoha, ve kterém lze vytvořit fotoknihu či fotoalbum, podobných výsledků dosáhnete i s programem od společnosti Fotolab, která vyrábí tzv. cewe fotoknihy anebo například v Centru Fotoškoda, kde vám s výrobou fotoknihy či alba rádi pomohou. Snahou tohoto článku není obšírně popsat veškeré možnosti tvorby fotoalb a fotoknih, ale spíše upozornit i na alternativu velkých výrobců – posouzení kvality aplikace již ponechám na vás.

Kniha, album, kalendář nebo pohlednice?

Ze všech výše jmenovaných produktů si můžete v Book-Makeru vybrat. Základní výběr probíhá hned po spuštění programu, kdy se zobrazí pomocné okno s nabídkou pro vytvoření nového alba, otevření a editaci již stávajícího anebo možnost pokračovat bez výběru. Nás samozřejmě zajímá tvorba alba nového, po klepnutí na danou ikonu se objeví další okno pro výběr typu alba/kalendáře/knihy.

02.jpg 
K dispozici je celkem osm typů výsledných tiskovin.

Dalším krokem je výběr snímků do alba, k tomu přejdete pomocí velké modré šipky v pravém horním rohu okna. Program má integrovaného průzkumníka, který se zobrazí v dalším kroku – vlevo je zobrazen strom s adresáři, ve středním okně pak vidíte náhledy snímků ve vybrané složce, zcela vpravo je finální výběr snímků. Vybírat obrázky do poslední skupiny je možné po jednom anebo označením (klepnutí myší spolu se stiskem Ctrl) vybrat požadované a jedním stiskem šipky je přesunout.

03.jpg 
Poměrně intuitivní je přidávání snímků do alba

Optimální rozložení

Třetí krok tvorby fotoalba je určen pro nastavení uspořádání snímků na stránce, v nabídce je celkem osmnáct různých návrhů uspořádání. Filtrovat je můžete také jednoduchým rozbalovacím menu s volbou 1 až 8 obrázku na dvojstranu.

Poslední krok pro nastavení alba slouží k výběru pozadí stránek. Tato nabídka je velmi široká, na výběr je pozadí v plné barvě – celkem 24 odstínů. Nenajdete-li žádný vyhovující, můžete si pomocí volby Uživatelská barva namíchat vlastní požadovaný odstín. Poslední volba – Všeobecné – nabídne téměř stovku různých pozadí. Při výběru pozadí a především jeho barvy pamatujte na to, jaké snímky budete na stránky umisťovat. Raději volte decentní a jednoduché pozadí než složité grafické prvky na barevném podkladu – slovy klasika: v jednoduchosti je krása.

05.jpg 
Vhodné neutrální pozadí budete hledat obtížně

Po výběru vhodného pozadí a stisku šipky začne program pracovat, v závislosti na množství snímků pracuje několik sekund či minut, než vytvoří náhled alba určený pro další editaci. O průběhu jste informování dialogovým oknem se zobrazením dokončeného množství v procentech.

Detailní doladění

Jakmile program dokončí výpočet, zobrazí se v hlavním okně programu náhled stránek alba. Ve spodní části se můžete přepínat na jednotlivé dvoustrany, v prostředním okně je náhled dvoustrany, do níž můžete libovolně umisťovat snímky, zvětšovat či zmenšovat je a také dále upravovat. Zcela vlevo je lišta, kde můžete dodatečně měnit pozadí, vkládat připravené obrázky, rámečky anebo využít jednoduchých efektů jako je převod do černobílé (v tomto případě však raději upravte snímky předem v plnohodnotném editoru).

Pod náhledem dvoustrany najdete sadu ikon sloužících pro přidání či odstranění stránky, přemístění stránky, otočení obrázku či vložení textu – při najetí kurzoru nad ikonu se zobrazí její význam. V pravém sloupci jsou pak seřazeny vložené obrázky, jejich přetažením na náhled strany je umístíte do alba. K dispozici je v tomto sloupci také možnost přidat či odebrat obrázky ze seznamu a případně odstranit efekt červených očí.

06.jpg 
V posledním kroku je možné ještě individuálně upravit snímky a jejich pozici ve stránce alba

Pokud jste album doladili podle představ, doporučujeme ještě provést jeho kontrolu. Pro zobrazení zvolte menu Náhled | Ukaž náhled alba (Ctrl+I), kdy se album otevře v jednoduchém flashovém prohlížeči. Následně již zbývá pouze odeslat objednávku pomocí menu Objednávky | Objednat album.

Určitě si přečtěte

Články odjinud