Fotografujte, i když se to zdá pošetilé

23. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Fotografujte, i když se to zdá pošetilé
Každé počasí je pro fotografa inspirativní. Využijte i takové, o kterém se říká, že by psa nevyhnal. Právě v takových podmínkách vznikají unikátní fotografie.

Mlha se skládá z malých vodních kapiček rozptýlených ve vzduchu a od oblaku se liší tím, že se dotýká zemského povrchu. Pokud jste v mlze, fotografujete vlastně uvnitř mraku. Z toho plyne i charakter světla, které je rozptýlené.

Nevytváří stíny, potlačuje kontrasty, ostrost a sytost barev. Dochází k difůzi světla, ale i obrazu

Klepněte pro větší obrázek
Mlha způsobila, že ačkoliv se stromy překrývají, jsou v první linii zřetelné. Různé zamlžení jednotlivých vrstev stromů dodala snímku hloubku a objektiv 200 mm opticky zahustil prostor. Záměrně nejsou stromy ukončeny na stranách, nahoře, dole a díky mlze ani vzadu. Proto se zdá být les „nekonečný“. Vertikální linie vedle sebe působí jako pevná bariéra. To je vizuální sdělení fotografie. 1/2 s, F16, ISO 100.

Mlha při fotografování má zcela nenahraditelné vlastnosti. Skrývá části scény a tím umožňuje ojedinělé, jednoduché kompozice. Změkčuje tvary a potlačuje detaily. V mlze jsou patrné jen nejvýraznější motivy. Všechny efekty jsou přímo úměrné hustotě mlhy a její hloubce, případně výšce.

Klepněte pro větší obrázek
Na tomto snímku jsou dobře vidět popisované efekty. Mlha izolovala postavy a podtrhla atmosféru snímku, který by se mohl jmenovat „Ztraceni“. Na diváka působí jakýmsi amundsenovským pocitem i když to tak divoké nebylo.

Krajináři využívají mlhu k zdůraznění hloubky. Světlé tóny v krajině si lidé spojují s větší vzdáleností. Čím je vrstva v krajině dále, tím ji mlha více zesvětlí.

Klepněte pro větší obrázek
Krajinářské využití mlhy. Jsou zdůrazněny tři vrstvy a scéna je velmi zjednodušena izolací členitého pozadí.

Expoziční automatiku obvykle korigujte +0,5 až +2EV, pokud nemá být mlha šedá.

Vítr

Co zásadního na scéně vítr změní? Hýbou se stromy a vysoké porosty, zčeří se vodní hladiny, vlají kabáty, sukně a vlasy, obrací se deštníky a lidé pomalu spěchají proti větru nebo rychle po větru. Záleží velmi na fotografovi, jeho schopnosti zahlédnout a dobře zaznamenat tyto specifické situace plné emocí.

Pokud zobrazíte fotografickými prostředky pohyb ve větru, budou emotivní a dynamické i vaše snímky. Potřebujete k tomu pevný stativ a šedý ND filtr, který vám umožní nastavit delší čas expozice i při jasné scéně. Na délce expozice závisí míra rozmáznutí, které znázorní pohyb na snímku. Musí být patrné, že neostrost je řízená fotografem.

Klepněte pro větší obrázek 
Fotografováno širokoúhlým objektivem z nízkého stanoviště. Ječmen, který se ve větru pohyboval, byl zachycen expozičním časem 1/8 s. Za zmínku stojí odstíny zelené a pohybová neostrost zejména horních částí klasů, která tvoří jemné vzory.

Druhou možností jsou snímky, kde využijete krátký expoziční čas k zachycení některých objektů ve zvláštní, nestabilní pozici zapříčiněné právě větrem. To je poněkud náročné na vystihnutí pravého okamžiku. Pomůže vám sekvenční snímání.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Momentky zachycují zvláštní deštníky, účesy a výrazy zainteresovaných. 
 

Témata článku: Fotoškola

Určitě si přečtěte

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

92 Helena Vyplelová

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

5 tipů jak vyfotit novoroční ohňostroj

S odchodem starého roku a příchodem nového roku jsou obvykle spojeny bujaré oslavy, vrcholící ohnivou a světelnou show. Víte jak si ohňostroj vyfotit?

5 Petr Březina

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Akt v těhotenství – ženy, které se nestydí za holé bříško

Gravidita je příznačná silou pocitů, které dokáže hra světel a stínů zachytit lépe, než cokoliv jiného. Následující výběr aktů ukazuje, že tento žánr není cizí ani našim čtenářům.

DIGIarena.cz

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II: Poddajný, nenápadný a výkonný [test]

Canon EOS M6 II je pokročilá bezzrcadlovka, která by svými parametry mohla vyhovovat jak začátečníkům, tak pokročilým fotografům. Co je na tom pravdy? Čtěte v našem testu.

9 Helena Vyplelová

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Nikon D780 – zrcadlovka, která občas zapomene na zrcátko

Dlouho očekávaný nástupce oblíbené plnoformátové zrcadlovky Nikonu D750 těží z bezzrcadlovkového systému Z – nabídne detekci fáze na snímači i 4K video. Současně Nikon rozšiřuje nabídku světelných telezoomů.

17 Helena Vyplelová