Fotografujte, i když se to zdá pošetilé

23. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Fotografujte, i když se to zdá pošetilé
Každé počasí je pro fotografa inspirativní. Využijte i takové, o kterém se říká, že by psa nevyhnal. Právě v takových podmínkách vznikají unikátní fotografie.

Fotografovat scény s deštěm můžete i v suchu, pokud najdete vhodné místo s dobrým výhledem v průchodech, zastřešených zastávkách, vchodech domů atd. To lze jenom ve městech, témata jsou omezená a je to poněkud sucharské.

V případě akční reportáže a neomezené práce, musíte sebe i přístroje připravit tak, abyste dešti odolali.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nadhled a kontrast barevných deštníků šedivého dne je vděčným námětem. Vyhlédněte si místo a z vyvýšeného stanoviště sledujete jeviště. Mně se víc zamlouvá první, dynamičtější snímek s jasným vizuálním sdělením.

Některé fotoaparáty jsou utěsněné a můžete s nimi krátce pracovat i v dešti. Takovou vlastnost musí mít i objektiv, který používáte, případně blesk. Odolnost proti stékající vodě mají i některé kompakty. Existují speciální pláštěnky na fotoaparáty, které umožňují jejich omezené ovládání a neomezené fotografování. Různé obměny takových obalů si sami můžete vyrobit.

Další variantou je použití klasického deštníku, který fotograf drží při práci. Někteří výrobci nabízí mini deštníky, které se připevňují na hot-shoe patici přístroje anebo je lze pomocí speciálního držáku nasadit na stativ. Pevné připojení deštníku mi připadá poněkud komické, neúčinné a dokonce nebezpečné, protože při poryvu větru se může změnit na padák.

Klepněte pro větší obrázek
Sedí si tam v klidu, když fotograf bojuje s deštěm. 1/60 s, F4, ISO 6400, 70 mm (ekvivalent kinofilmu jako u všech snímků).

Kapky na přední čočce objektivu spolehlivě rozmažou snímek. Vždy proto používejte sluneční clonu, která toto řeší, ale pouze částečně. Kontrolujete objektiv a v případě potřeby utřete přední čočku, nebo ochranný filtr, kvalitní utěrkou z mikrovlákna. Mně se osvědčila zn. Rodenstock.

Klepněte pro větší obrázek 
Detaily jsou vhodným námětem pro rozptýlené světlo zatažené oblohy v tomto případě u monochromatické fotografie s mírným sépiovým odstínem. Déšť umocňuje příběh, který se vyznačuje bizarní poetikou, trochu jako v Rozmarném létě. Expoziční čas 1/125 s dostatečně zmrazil kapky odražené od stolu, ale zachoval i stopy za letícími kapkami.

Co se týká námětů, mě lákají reportáže z ulic. Nenadálý déšť vyvolá ojedinělé výrazy a gesta lidí hodná zaznamenání. Zajímavé jsou i různé variace s deštníky nebo melancholické snímky městských i přírodních scenérií. Zda snímek vyvolá u diváka emoce je vždy rozhodujícím parametrem.

Klepněte pro větší obrázek
1/30 s, F8, ISO 200, ohnisko 80 mm

V protisvětle nebo proti tmavému pozadí je déšť na snímku výraznější. Delšími časy expozic zaznamenáte rozmáznuté kapky, které působí na snímku lépe, než tečky podobné nečistotám na snímači. Nastavení expozičního času je klíčové. Příliš krátkými časy kapky zastavíte a moc dlouhými způsobíte rozmazání celého snímku.

Jako výchozí může být čas 1/30 sec, 50 mm objektiv pro full frame. Pokud je to možné, použijte stativ. Mně se osvědčil operativnější monopod. Kde to možné není, stanovte expoziční čas takový, aby nedošlo k pohybové neostrosti ze strany fotoaparátu. Stabilizátor obrazu je zde výhodou.

Klepněte pro větší obrázek
Krajinářští fotografové oprávněně nemají rádi šedivé nebe a déšť. Nic však neplatí kategoricky. Melancholický snímek krajiny deštivého dne není pouze dokumentační, ale má i emoční náboj. Obsah a forma jsou rozhodující. Expoziční čas 1/50 s.

Nezapomeňte využít těsně po dešti kontrast navlhlé dlažby, nebo kaluže a v nich zrcadlící se objekty. Déšť omyl listy, trávu i květy a máte plně k dispozici jejich úžasné barvy, které zvlášť vyniknou s použitím polarizačního filtru.

Témata článku: Fotoškola

Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Vybrali jsme 7 nejlepších levných zrcadlovek, které si teď můžete koupit

Digitální fotoaparát může být zdrojem radosti, štěstí, ale především i „nakopnutím“ ke kreativnímu ztvárnění reality u mnoha začínajících fotografů. Vánoční svátky se blíží a s nimi také ideální období pro výhodné nákupy.

29 Petr Březina

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Fotografie týdne: Zázrak a jeho různé podoby

Říci, co je to vlastně zázrak, je velice problematické. Zázrak je etymologicky to, co se stane za zrakem.

Michal Černý