Fotografujeme divadlo

13. ledna 2007
TWEET SDÍLET
Zachytit na fotografii průběh divadelního představení se na jednu stranu může zdát jako velice banální dokumentární focení. Opak ale bývá pravdou.

Ať už budete fotografovat divadelní představení, balet nebo výrazový tanec, vždy byste se měli na samotnou akci dobře připravit. Zvláště tanec s sebou nese nejen neustálý pohyb, ale také neustálé změny osvětlení a s tím spojené změny světelných podmínek.

Tanec či divadlo můžete fotografovat nejčastěji ze dvou důvodů, jednak jako zakázku pro divadelní soubor, choreografa či někoho jiného, anebo vyloženě sami za sebe, pouze pro své vlastní účely. Oba dva případy se od sebe z části liší, mají však i několik společných prvků.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Velice dobře se dá při snímání celků pracovat i s odrazem podlahy na jevišti

Pokud budete fotografovat divadlo či tanec jako zakázku pro divadelní soubor, pak je velice důležité účastnit se zkoušek. Při zkouškách se nejen naučíte pohybovat pod pódiem či na něm společně s herci, ale také poznáte průběh celé hry, zjistíte, které části jsou vypjaté, které naopak klidné. Celkové seznámení s představením je prakticky nutností, pokud se má fotografování podařit.

Jelikož na jevišti panují velice nepříznivé světelné podmínky, je vhodné promluvit i s osvětlovačem, případně si nechat jeviště při zkoušce nasvítit stejně, jako tomu bude při premiéře, abyste věděli jak se scéna vlivem světla změní, a jaké vybavení bude nejvhodnější. Nezapomeňte, že při zkouškách můžete získat spoustu cenného materiálu a hlavně informací. Pokud má být výsledný soubor fotografií dokumentací divadelního představení, pak je vhodné zařadit i snímky z jeho postupného vznikání.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Nebojte se pracovat i se zarámování scény použitými rekvizitami, jako v tomto případě

V případě, že budete fotografovat výhradně pro osobní účely, je vhodné navštívit divadelní sál před začátkem představení, obhlédnout možná místa, odkud bude nejlepší výhled a kudy se případně přesouvat. Nutností je svolení od produkčního nebo režiséra, který vám fotografování posvětí a určí prostor, kde se můžete pohybovat a fotografovat. Pokud tak neučiníte, může se stát, že budete uprostřed představení vyhoštěni ze sálu.

Málo světla, fotografova smrt

Prakticky každé divadelní nebo taneční představení se z velké části odehrává za nedostatku světla (z pohledu fotografa), což s sebou nese různá omezení. Hladina světla se na jevišti mění každým okamžikem. Typicky je nejvíce nasvícen hlavní aktér scény a vše ostatní je v šeru. Rozdíl v intenzitě osvětlení je velice výrazný, z toho důvodu je pro optimální naměření expozice nutné použít bodové měření světla a exponovat tzv. na světla, pokud byste exponovali na stíny, budou výsledné fotografie silně podexponované.

V důsledku nedostatku světla je nutné použít i vysokou citlivost snímače, typicky ISO 1 600 nebo ISO 3 200, pokud je to možné, volte samozřejmě citlivost co nejnižší. I přesto však budete muset používat dlouhé časy, hodnoty kolem 1/30 až 1/5 s nejsou ničím výjimečným. Pokud chcete zachytit ostře rychlejší pohyb, pak je možné použít časy kolem 1/500 s, počítejte však s rizikem podexpozice.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Při vysoké citlivosti je patrný výrazný šum, snímek je naskenovaný z kinofilmu, zrno je jednolité a více filmové

Použití blesku je nemyslitelné, totálně by narušil světelnou atmosféru a hlavně herce. Vyplatí se proto sledovat práci osvětlovače a „vychytat“ situace s příznivým světlem. V těchto chvílích se zúročí hodiny strávené na zkouškách představení, kdy jste mohli být v kontaktu přímo s osvětlovačem, choreografem a herci

Technika až na prvním místě

U většiny fotografických témat platí pravidlo, že se technikou um nedožene. Zkrátka pokud nevidíte zajímavou scénu, tak vám k dobrým snímkům technika za statisíce nepomůže. U divadelní fotografie toto pravidlo platí pouze z části, je tak jakousi výjimkou potvrzující pravidlo.

Digitální zrcadlovka je v podstatě nutností, a to především pro nízkou úroveň šumu při vysokých citlivostech a také kvůli rychlosti autofokusu. Jak již bylo řečeno, ideální citlivost pro snímání je ISO 1 600 nebo ISO 3 200, nižší hodnoty použijete zřídka. Jste-li majitelem zrcadlovky několik dnů, pak dobře rozvažte, jestli má fotografování divadla smysl – většinu nastavení budete muset měnit ve velice nepříznivých světelných podmínkách, což vyžaduje dokonalou znalost ovládání i tzv. poslepu. Toho dosáhnete teprve po několika týdnech intenzivního fotografování.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Bodové osvětlení je velice náročné na optimální expozici, nebojte se použít různou expocizi, vhod přijde autobracketing

Stěžejním prvkem vybavení jsou objektivy. Při divadelní fotografii použijete zpravidla objektivy delších ohniskových vzdáleností, typicky 70–200 mm (světelnost nejlépe F2,8) nebo objektivy s pevným ohniskem, které mívají vynikající světelnost F1,2–1,8. při použití s digitální zrcadlovkou se ve většině případů prodlouží ohnisko, a tak máte z portrétní pětaosmdesátky pevné sklo s ohniskem např.127 mm a světelností 1,4, což je ideální kombinace. Nezapomeňte ani na stativ, může se stát, že ho s sebou budete brát zbytečně, můžete ho však také využít při záběrech celku nebo detailů. Jako podpěra při snímání na dlouhé ohnisko je stativ neocenitelným pomocníkem.

Vyzkoušejte si také před samotnou akcí, jak hlučné je zrcátko vašeho fotoaparátu, není nic horšího, než rušit divadelní představení neustálým „mlaskáním“ zrcátka. Pokud váš digitál patří mezi hlučnější kousky, tak stojí za úvahu použití černého fusaku (například ze sametu, filce nebo vícevrstvého flanelu), který částečně utlumí zvuk zrcátka. Pokud je fusak větší, můžete se do něj schovat i s hlavou.

Surově nebo s kompresí?

Odpověď na formát snímků je v tomto případě zcela jasná. Fotografujte na nejvyšší rozlišení a do RAWu, který vám umožní „vytáhnout“ z fotek maximum. Většinou najdete nějakou obrazovou informaci i tam, kde je na JPEGu přepal nebo černé nic. Nezapomínejte, že digitální fotoaparáty mají mnohem větší expoziční pružnost směrem do mínusu, to znamená, že na první pohled podexponovaný snímek, může poměrně snadno zachránit právě RAW.

Klepněte pro větší obrázek
max. velikost
Pohybová neostrost může dodat snímku dynamiku, v tomto případě je však příliš silní a výsledek není příliš dobrý

Paměťových karet není nikdy dost, obzvlášť při fotografování do RAWu. V závislosti na rozlišení fotoaparátu s sebou vezměte alespoň o polovinu běžně používané kapacity víc. Na prohlížení fotografií není většinou čas, nebojte se tedy fotit všechno a mazat pouze vyloženě nepovedené fotografie. Spásou může být přestávka uprostřed představení, kdy si můžete snímky rychle prohlédnout a promazat nepovedené fotografie.

Výsledné zpracování již závisí pouze na vás včetně výběru konverzního programu pro RAW formát. Nezapomeňte si však zálohovat originální data a pracovat na kopiích. Není nic horšího než ztráta nebo nechtěné přepsání špatně upraveného originálu.

Témata článku: Fotoškola


Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Recenze hry Need for Speed Unbound. Městské závody v graffiti stylu

Vydavatelství EA se nás již po pětadvacáté pokouší oslnit zbrusu novým přídavkem do série známých městských závodu, a to pod titulem Need for Speed Unbound, tentokrát pod taktovkou Crirterionu.

Michal Polok
Need for Speed UnboundPS5Recenze
Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

Tecno vylepšilo nejvyšší řadu Phantom. Přidává výkonnější procesor, na zádech překvapí výsuvný portrétní objektiv

** Značka Tecno uvedla na trh vylepšenou řadu Phantom ** Novinky mají AMOLED displeje, větší výkon a nové foťáky ** Hlavním lákadlem je výsuvný portrétní objektiv se světelností F1.5

Martin Chroust
Trojitý fotoaparátOLED
Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

Toto je nejzajímavější telefon za tři tisíce. Smartphonu do terénu chybí snad jen podpora 5G sítí a 3,5mm jack

** Odolný telefon dnes nemusí stát mnoho ** Robustní novinka od BlackView nestojí ani tři tisíce **Nenáročným uživatelům zřejmě nic podstatného chybět nebude

Martin Chroust
BlackViewZvýšená odolnostSmartphony
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil uměle rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

Chytíte telefon, v tu ránu vyskočí reklama. Čína omezuje nekalé praktiky, které u nás ještě ani neznáme

** Čína už po jednom roce začíná regulovat funkci Shake to jump ** Měla sloužit k rychlé navigaci v aplikacích, jenže... ** ...místo toho byla zneužita pro zobrazení otravné reklamy

Martin Chroust
ReklamaČínaSmartphony
Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

Ruské střely s plochou dráhou letu začíná likvidovat nový protivník. Během sekundy z nich udělá ementál

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní seznam ** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

BAE Systems testují protidronové rakety naváděné technologií APKWS

** BAE Systems zhruba posledních 20 let vyvíjí systém AGR-20 Advanced Precision Kill Weapon System ** Ten je založený na konverzi raket Hydra 70 na přesně naváděnou munici PGM ** Výsledkem je laserem naváděná raketa, jejíž cena i hmotnost jsou zhruba třetinové oproti jiným srovnatelným střelám

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

Nvidia jde za hranice možností. Technologické pozadí kouzel skrytých za zkratkou DLSS 3.0

S novou generací GeForce představila Nvidia další evoluci DLSS pro zvyšování výkonu. Umělá inteligence se naučila generovat rovnou celé snímky.

Adam Vágner
Nvidia