Fotografka žádá po Microsoftu více jak 2 miliony dolarů. Prý použil její snímky bez svolení

Fotografka žádá po Microsoftu více jak 2 miliony dolarů. Prý použil její snímky bez svolení

Za neoprávněné použití fotografií nejsou žalovány jen světové celebrity. Nyní totiž narazil i technologický gigant Microsoft, po kterém žádá fotografka Matilde Gattoniová sumu 2 a čtvrt milionu dolarů. Microsoft totiž publikoval její fotografie v magazínu MSN bez udělení autorských práv.

Dotyčný článek byl zveřejněn 24. ledna 2020 a je nazván Toto jsou ženy vedoucí čínskou vinařskou revoluci. Zajímavé je, že i po podání žaloby je stále on-line. Fotografka je sice uvedena jako autorka fotografií, k jejich použití však nedala Microsoftu žádné oprávnění. Podle společnosti Law Street Media Gattoniová sice v minulosti udělila Microsoftu licence na některé její fotografie, ne však na ty v článku uveřejněné.

A protože fotografka zaregistrovala své snímky i u Úřadu pro autorská práva USA, tak společnost Microsoft nemá a nikdy neměla licenci reprodukovat, veřejně zobrazovat, distribuovat a/nebo jinak používat její fotografie. Gattoniová zároveň tvrdí, že porušení autorských práv ze strany Microsoftu bylo úmyslné a účelné. Pokud ji dá soud za pravdu, může Microsoftu vyměřit pokutu až 150 tisíc dolarů za každý použitý snímek. Dohromady ho tak může článek vyjít až na závratných 2 250 000 dolarů.

Matilde Gattoniová v tom však už umí chodit. Již v roce 2017 totiž zažalovala obchodní řetězec prodávající oblečení Tibi, který použil její instagramovou fotografii, samozřejmě bez jakékoli licence. Tehdy však u inkriminovaného snímku proces schvalování na Úřadu pro autorská práva teprve probíhal, a proto Gattoniová neuspěla. Nyní však pravděpodobně již uspěje.

Určitě si přečtěte

Články odjinud