Fotografie plní celou řadu funkcí. Mezi ty nejobvyklejší patří estetická a dokumentační. V ideálním případě se podaří obě tyto role spojit.
V minulém dílu seriálu o významných a slavných fotografech jsme se vrátili do éry tzv. piktoralismu. K tomuto směru patřila i americká fotografka Doris Ulmann (29. květen 1882 – 28. srpen 1934).
Zvolený fotografický styl byl nepochybně výsledkem studia na Clarence H. White School of Modern Photography – škole založené jedním z nejvýznamnějších piktorialistů.
Doris Ulmann, Zdroj: University of Oregon Libraries
Do dějin se zapsala především souborem fotografií obyvatel z oblasti Appalačského pohoří. Jde o portréty řemeslníků, zemědělců, indiánů a dalších obyvatel venkova. I když podstatná část díla vznikla v relativně krátkém období let 1927–1934 a z toho většina jen 1933–1934 (část negativů byla vyvolána až po její smrti), jde o výjimečný soubor, který kromě estetické hodnoty poskytuje množství materiálu pro historii a etnologii. Je tak vynikajícím příkladem všestrannosti fotografie.
Horolezec z jihu, foto: Doris Ulmann, zdroj: Wikimedia Commons
Kromě fotografií etnografické povahy je autorkou portrétů celé řady umělců, spisovatelů a intelektuálů (Sinclair Lewis, Anna Pavlova etc.) – výsledek prostředí ve kterém se pohybovala. I když Doris Ulmann nepatří mezi nejslavnější jména dějin fotografie, představuje její dílo nezanedbatelný příspěvek k zachycení lidských osudů v průběhu času. A to je jedna významných rolí fotografie.
Nick Barton, veterán občanské války, foto: Doris Ulmann, zdroj: History of Art
Žena, foto: Doris Ulmann, zdroj: History of Art
Fotogalerie
History of Art
Berea College
Další informace
University of Oregon
Wikipedia: anglicky