Fotografie z Vietnamu odhaleny po 45 letech

Fotografie z Vietnamu odhaleny po 45 letech

Charlie Haughey, americký voják, který bojoval ve válce ve Vietnamu, otevřel po 45 letech pečlivě uschovanou schránku se svými negativy a rozhodl se je všechny digitalizovat.

Výsledkem je série fotografií, která doslova bere dech. Haughey narukoval do americké armády v říjnu roku 1967. Bylo mu tehdy 24 let a studoval na univerzitě v Michiganu, než mu došly peníze a začal pracovat v továrně na výrobu plechů.

Poté přišla výzva k narukování a to znamenalo, že bude muset odsloužit službu ve Vietnamu jako obyčejný střelec. Po 63 dnech ve Vietnamu z něj však udělali fotografa, takže tvořil snímky pro americkou armádu a noviny. Od svého plukovníka přitom dostal následující instrukce: „Nejsi bojový fotograf. Jde hlavně o zvýšení morálky. Pokud uvidím v novinách obrázky svých mužů, jak provádějí svou práci se ctí, tak si ve Vietnamu můžeš dělat, co chceš.“

bp1.jpg
Voják se sklopenou hlavou v náklaďáku, který míří na bojiště. Vybaven neprůstřelnou vestou, helmou, puškou M16 a také modlitbami. Všechny fotografie najdete na Flickru

Za období trvající od března roku 1968 do května 1969 tak Haughey nafotil téměř 2000 fotografií. Všechny negativy si vzal domů a tam také zůstaly ležet dalších 45 let, během kterých sice sešly z očí, ne však z mysli. Haughey se rozhodl vytáhnout je na světlo světa až nyní a digitalizovat pomocí skeneru.

Ze začátku bylo pro něj těžké na fotografie vůbec pohlédnout a mluvit o nich, obzvláště když neznal osud osob zachycených na snímcích. Jakmile dosáhl mety 1700 digitalizovaných snímků, přehrál si je všechny naráz, takže tři dny nespal. Nyní se pomalu začíná vyrovnávat s emociálním dopadem, který na něj fotografie stále po několika desetiletích mají.

flickr.png 
Sledujte také Charlieho profil na Flickru, kde by měl publikovat další snímky

Spolu s týmem dobrovolníků vytvořil sérii, jež bude prezentována od 5. dubna v galerii ADX v Portlandu v americkém státě Oregon. Ve válečné zóně je bohužel těžké vést si poznámky a tak u některých fotografií chybí popisky. Díky zveřejnění však mohou být získány nové informace. Postupně budou na internet vyvěšovány další Haugheyovy fotografie.

bp42.jpg
Charlie Haughey se svým fotoaparátem a expozimetrem.  Všechny fotografie najdete na Flickru
 
V článku uvádíme pouze malý výběr ze všech zveřejněných snímků. Kompletní sérii naleznete na stránkách Big Picture.
 

Určitě si přečtěte

Články odjinud