Fotografie z autobusu

O mých cestách autobusem a taky o barevnosti světa, kterou občas nevnímáme v šedivé realitě každodennosti. A nejen o dobré náladě.

Po deseti letech bydlení v České Lípě jsem zlenivěl a začal využívat dobrodiní okružních jízd městskou hromadnou dopravou. Do té doby jsem vůbec netušil, jak vypadají některé části města, kterými MHD projíždí cestou z centra k mému domovu. Ale mnohem více jsem se ochudil o vše, co jsem za těch deset let mohl vyslechnout na zastávkách při čekání a v autobusech během přepravy.

Těch životních zkušeností, příběhů lásek i zrad, lékařských diagnóz a diagnóz lékařů, charakteristik momentálně nepřítomných spolupasažérů, receptů na roztodivná jídla, odborných sportovních rozborů, popisů roztomilých a geniálních vnoučat, zaručených zahrádkářských postupů, ekonomických a politických prognóz, fundovaných kritik televizních reality show, dohadů koho si vezme ve stopadesátémtřetím díle telenovely slečna X či Y, úvah na téma – to za našich mladých let býval svět jako květ a mladí to mají dnes moc lehký, atd. Kdo někdy jel autobusem ve špičce, ten to jistě zná. O všechny ty příběhy jsem se připravil.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
1. Bál ve slepé uličce 2. Jelenovi pivo nelej

Většinou, když se vydávám někam, kde hrozí, že budu muset nečinně čekat, beru si s sebou knihu. Kniha mě jednak zabaví a jednak mi pomůže udržet jistý odstup od lidí, kteří mají tendenci sdělovat mi ty věci, o kterých píšu v předchozím odstavci. Nepodaří se to pokaždé, ale obvykle takový postup zabírá.

Jednou jsem vystoupil z autobusu u našeho domu a dáma, podstatně starší než já, která jím přijela také, se ke mně otočila a povídá: „Ani nevíte, jakou jste mi dnes udělal radost. Moc vám děkuji!“

Paní jsem od vidění znal, u autobusu jsme se zdravili, ale v tuhle chvíli jsem se na ni díval jako na bytost z jiného světa: “Prosím?“

A tak začala vysvětlovat: “Ráno se probudím do ošklivého, zamračeného dne. Nebylo mi dobře, musela jsem k lékaři. Čekárna byla plná šedivých lidí, co se bavili jen o svých zdravotních problémech. Po vyšetření nasednu do nehezkého, špatně vytopeného autobusu plného cestujících, co zase nadávají na nemoci a počasí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
1. …do patřičných mezí… 2. Rainman

Až na jedné zastávce přistoupí muž, sedne si, vytáhne z tašky Všechny krásy světa od Jaroslava Seiferta. Otevře tu knihu a začne se usmívat. A já najednou vidím, že sice jede s námi, ale zároveň je kdesi, kde není šedivo a je mu tam dobře.

Skutečně vám děkuji. Okamžitě jak přijdu domů, tak si tu knížku vyndám z knihovny. Potom připravím hrnek dobrého čaje, udělám si pohodlí a začtu se do ní taky. Už teď mám dobrou náladu.“

Načež se rozloučila a odkráčela k domovu. Ani se mi v tu chvíli nechtělo z té zastávky, jak mě ta slova hřála. A hřejí mě dodnes.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost
1. Uprostřed cesty 2. Něco je ve vzduch 3. Zívání v dešti

Že jsme na fotoserveru a já se ani nezmínil o fotografování? Ano i ne. Občas místo knihy držím v ruce fotoaparát. Ne, nehrozím lidem kolem, že je budu snímat, raději se dívám ven. Obzvlášť ve chvílích, kdy je slunce dosud (nebo už) nízko nad obzorem nebo rosa či dešťové kapky ještě ulpívají na sklech autobusových zastávek, se mi do oken autobusu promítá jeden krásný obraz za druhým. Pak už okolo mne můžou ostatní hučet, jak chtějí, já slyším jen tu muziku v sobě a očima i duchem jsem z velké části zase jinde.

Většinou fotografuji jen očima, ale čas od času i přes to okenní sklo nebo dokonce s jeho využitím něco na čip svého fotopřístroje uložím. Důkazem můžou být dnešní doprovodné fotografie. Všechny jsou snímané z autobusu, některé i za pomalé jízdy.


Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

Jak vypadá zeď na Facebooku? Většina zobrazených příspěvků je od přátel a bez odkazů

**Na běžné facebookové zdi výrazně převažují příspěvky od přátel a ze skupin. **Většina zobrazených příspěvků na zdech nemá odkazy vedoucí mimo platformu. **Nejčastěji se zobrazují odkazy vedoucí na YouTube.

Petr Urban
FacebookSociální sítě
Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

Recenze mobilu Sony Xperia 5 IV. Povedený skoro kompakt, který trpí na horečky

** Sony opět zvládlo dát maximum funkcí do kompaktního těla ** Povedly se foťáky s přirozeným zobrazením scény ** Cena může být až příliš sebevědomá

Jan Pánek
Vlajková loďRecenze
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony
Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

Šest desktopových klientů pro Mastodon. Některé připomínají TweetDeck, jeden běží ve Windows 95

**Pro Mastodon existuje řada klientů třetích stran. **Část z nich napodobuje TweetDeck, jeden zase Slack. **Mastodon 3.11 For Workgroups míří na uživatele Windows 95.

Petr Urban
MastodonSociální sítěSoftware
Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

Počítač MSI MEG Trident X2: maximální výkon RTX 4090, chytré chlazení a extrémní cena

** Absurdně vysoký výkon pro hraní v maximálních detailech ** Netradičně řešená skříň pro lepší oddělení zdrojů tepla ** Dotykový displej pro rychlý přístup do nastavení

Tomáš Holčík
MSITestyPočítače
Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

Radioteleskopy vystopovaly zárodky plynných obrů v protoplanetárním disku

** Astronomové studovali protoplanetární disk označovaný jako L1527 IRS ** Ukázalo se, že je nestabilní a že se v oblasti asi 20 AU od protohvězdy hroutí ** V této oblasti se nacházejí shluky hmoty, které podle vědců představují zárodky plynných obrů

Stanislav Mihulka
Astronomie