Fotografie týdne: Šťastie je ako sklo

27. června 2018
TWEET SDÍLET
Je moderní říkat, že ničeho, co člověk v životě udělal, nelituje. Otázkou, je, zda je takový postoj možný a především, co daná věta vlastně znamená. Předně je třeba říci, že asi není nikdo, kdo by se vždy rozhodl tak, aby z perspektivy své přítomnosti nyní mohl říci, že všechna jeho rozhodnutí byla správná.

Nikdy nevíme, co náš skutek udělá, co se stane, když nic neuděláme. Náš pohled na svět je vždy omezený, a i když se snažíme, často střílíme naslepo, což přirozeně implikuje to, že se občas netrefíme. Říci, že ničeho nelitujeme tedy v kontextu náhledu na svůj život jako oslavu dokonalých rozhodnutí zřejmě nejde.

Perspektiva, kterou jsme nastínili může být ale skličující – jak se rozhodovat, když nikdy nevíme dost, když netušíme, jaké dopady bude mít naše jednání. Má tedy smysl vůbec něco dělat? Tento moment představuje také jednu z nejvýraznějších námitek proti svobodné vůli – v čem by byla svobodná. V tom, že vykoná to, co chce nyní, ale nedokáže sledovat přání aktéra? To je velice omezená svoboda, která je vlastně zcela nesvobodná.

Jiří Pelikán říká, že bychom se ve svém rozhodování měli soustředit jen na to, co sami můžeme ovlivnit a to, co ovlivnit nemůžeme nechat tak, jak je. Podobně mluví také Ignác z Loyoly, který říká, že by se člověk měl chovat tak, jako by vše záleželo jen na něm a modlit tak, jako kdyby vše bylo jen záležitostí Boží. Zdá se, že tato náboženská dimenze chování nějakou svobodu umožňuje.

Klepněte pro větší obrázek
Šťastie je ako sklo, foto: millana

Nelitování může mít také rozměr jisté distance od světa – tak jako budhisté přestaneme nazírat svět hodnotícími soudy a budeme od něj odděleni. Další možností je zbavit se svědomí, být bezskrupulózní, tedy přestat reflektovat své konání.

Myslím, že ve skutečnosti bytí okamžikem, které takový pohled na život vyžaduje, dodržuje málokdo. A pokud si skutečně nic nevyčítá, je to spíše tím, že před danou věcí prostě zavře oči. Je příliš bolestná a blízká srdci, než aby měl chuť o ní meditovat nebo dokonce veřejně hovořit. Často jsou to ta nejhlubší zranění, kterých se nechce člověk dotknout a doufá, že když se bude tvářit, že neexistují, zmizí.

Snímek Šťastie je ako sklo ukazuje na několik dimenzí takového zavírání očí. Tvářit se, že nemáme problém s alkoholem, je jistě nebezpečná strategie, často také pití může překrývat jiné žaly a bolesti. Důležitá je ale ona metaforičnost názvu – štěstí je jako sklo – křehké a průhledné, často není vidět, je snadné ho rozbít nebo rozšlápnout. Stačí chvilku nedávat pozor a … Současně platí, že lepení, pokud je možné je vždy viditelné.

Muž, kterého na snímku zachytila millana, prožívá žal a bolest. Jeho bytí je rozbité, změněné na střepy, každým dalším krokem se stává těžším a nesnesitelnějším. Co je tedy to, co ho může zachránit? Gratuluji autorce k povedenému snímku a dovolím si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Jak vypadá hospůdka, když ji opustí poslední zákazník? No21 zachycuje prostor pro lidi bez lidí. V tiché panoramatičnosti místa, na kterém není nic objektivně poetického, a přesto si od něj každý umí jistou formu atmosféry nebo vzpomínek vetkat. Fotografie nese název Když hosté odejdou....

Klepněte pro větší obrázek
Když hosté odejdou..., foto: No21

Někdy si stačí se snímkem hrát jako s plochou barev a tvarů, které skládají či kreslí chtěné asociace. Tak jako Vitamíny od mduchy.

Klepněte pro větší obrázek
Vitamíny, foto: mduchy

Může být rozmazaná fotka věcí pod vodou něčím zajímavá? Fotografie blues o topícím se nedopalku, jehož autorem je vhumanik ukazuje, že může. Reaguje na kontext, pracuje se slovem, nadsázkou, asociacemi. Tvoří tak vlastně dílo nad dílem, fotografie je zde jen nosič, který otevírá cestu k hlubšímu pochopení.

Klepněte pro větší obrázek
blues o topícím se nedopalku, foto: vhumanik

Na závěr ještě muž v saku a cylindru. Snímek Actor od Stuck nabízí pohled na muže, který si někde za temnotou snímku pod vousy a cigaretou, za kulatými brýlemi možná pohrává s nějakou myšlenkou, snad si brouká svou oblíbenou písničku nebo … Ono nebo dává autor na doplnění každému zvlášť.

Klepněte pro větší obrázek
Actor, foto: Stuck

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne


Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Jan PánekHelena Vyplelová
Průvodce nákupem
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola
7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

7 legendárních filmových kompaktů, které musíte vyzkoušet

Pokukujete po analogovém přístroji, s nímž byste si mohli vyzkoušet fotografování na film? Nebo si chcete vytvořit malou analogovou sbírku? Snadno ovladatelné kinofilmové kompakty vám mohou otevřít cestu do hlubin analogové fotografie.

Helena Vyplelová
Technika
10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

10 filmů o fotografii, které byste měli vidět

Filmy, ve kterých hraje důležitou roli fotografie či fotograf vznikají už dlouhá desetiletí. Existuje však více filmů, než jen legendární Zvětšenina, kamery natáčí dál a v hlavách filmařů se rodí nové neotřelé příběhy…

Petr Březina
Kultura
Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Jak na fotografování s dlouhým časem v noci a ve dne

Expoziční čas je jednou ze tří (čas, clona, citlivost) veličin, které jsou pro vznik fotografie nejdůležitější, nemluvě o jejich vzájemné závislosti. Jak správně na dlouhou expozici a k čemu je dobrá?

Petr Březina
Fotoškola
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

Affinity 2 už má všechny grafické nástroje v jednom balíku. Na rozdíl od Photoshopu je však pořád bez předplatného

**Britský Serif vydal druhou generaci nástrojů rodiny Affinity. **Do portfolia přibyl Publisher pro iPad. **Nově si i koupíte všechny nástroje v jedné zvýhodněné licenci.

Petr Urban
Affinity PhotoFotografický software