Fotografie týdne: Sluníčko a čerstvý vzduch...

22. září 2020
TWEET SDÍLET

George Lakoff a Mark Johnson ve své knize věnované metaforám říkají, že jednou ze základních myšlenkových struktur, které ve strukturaci světa používáme, je metafora nádoby. Někdo je in a jiný out, někdo s námi a někdo proti nám. Jsme v pondělí v bruslení a vypadli jsme z nominace. Ve všech těchto příkladech jde o to, že něco je uvnitř myšlené nádoby a něco mimo ni.

Autoři upozorňují, že uvnitř jsou většinou věci dobré věci a mimo ni ty špatné – ostatně i proto ono označení být mimo, být out, ukazuje, že je zde určitá nádoba či prostor, který vymezuje kvalitu a daný člověk se v něm prostě nenachází. Jenže, jak je možné, se něco takového v jazyce a viditelně i v našem myšlení, nachází tak často? Proč jsme si nenašli jinou vypovídací strukturu?

Oba myslitelé jsou toho názoru, že základem pro metaforu nádoby je naše somatická zkušenost. Vše, co poznáváme, máme před očima ve dvojí perspektivě. Jednak jako věci stojící před námi, tedy mimo nás samotné. To, co bylo pro člověka důležité, čím vlastně začíná jakékoli poznání je schopnost diference, že se lišíme od toho, co je před námi. Proto o metafoře nádoby hovoří jako o entitní metafoře, jako o něčem, co vymezuje věci ve světě.

Jsme ale také bytosti ohraničené, mající kůži, která přirozeně staví bariéru mezi nás a prostředí, ve kterém se nacházíme. Zkušenost našeho těla je tedy druhou důležitou perspektivou, která umožňuje kreslit ostré jazykové i myšlenkové hranice mezi objekty. Nejde tedy jen o to, že existuje něco v ně nás, ale také o možnost vzájemného ohraničování těchto věcí pomocí jejich povrchu.

Klepněte pro větší obrázek
Sluníčko a čerstvý vzduch..., foto: No21

Když se podíváme například do Bible, tak ilustrací metafory člověka jako nádoby v ní najdeme bezpočet. Do člověka je vdechnut život, tedy do nádoby je vložen určitý obsah, který ji oživuje – ztráta obsahu, znamená zhroucení nádoby, její rozbití, tedy smrt. Poklad víry, jak píše Pavel z Tarsu, máme v nádobě hliněné, tedy opět – to, co nám dává život ve vlastním slova smyslu, je to, co je uvnitř nás. Ostatně později konstituovaný termín – duchovní život – je projevem právě této konstrukce, že to důležité se odehrává někde hluboko uvnitř nádoby našeho bytí.

Lakoff s Johnsonem upozorňují také na existenci dalších metafor, které mají za následek to, že člověk se nestane uzavřenou monádou, ale že je bytostí s určitou vlastní hodnotou, ale zároveň propojenou se svým prostředím.

Metafora nádoby je ale zajímavá ještě v jednom ohledu, totiž určuje, kým jsme, co je uvnitř nás. Když o někom řekneme, že je dutý, prázdný nebo že v něm nic není, jde vlastně o velice příkrý soud – ukazujeme, že to jediné, čím se druhý může prezentovat je jeho obal. Ostatně povrchnost není nic jiného než vlastní vyprázdněnost.

Staví nás ale nejen před problém jazykový či popisný, ale i před otázku osobně ontologickou – pokud Feuerbach tvrdil, že člověk je to, co jí, má na mysli právě toto naplňování vlastní nádoby svého vlastního bytí tím, co do ní vpouštíme. Jíst ale neznamená jen pohyb aditivní, není neustálým přidáváním něčeho, ale nese s sebou potřebu, jak zdůrazňoval Schrödinger zbavovat se entropie. Když se této své neuspořádanosti nebudeme zbavovat, znamená to, že jsme mrtví. V kontextu metafory nádoby je nutné říci, že nejde o nádobu nekonečnou, ale že každého z nás staví před otázku, co v ní tedy chceme a co nechceme mít.

Snímek Sluníčko a čerstvý vzduch... zachycuje prostor, který byl ještě nedávno přeplněný, zanedbaný, plný nějakého haraburdí, zabedněný. Současně v sobě ale ukrývá i pohyb – pohyb čištění, otevření oken, větrání, vanutí větru. Právě tento pohyb je životem. No21 zachycuje proces restartu bytí nádoby, ukazuje, že je možné začít znovu s jiným přístupem.

Gratuluji autorovi k pěknému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Slovo zastávka v sobě skrývá dva, vzájemně propojené významy. Na první pohled jde o místo, kde zastavuje dopravní prostředek. Jenže, ona je také místem, kde zastavují lidé a čekají. V době, kdy je vše v pohybu tvoří zastávky paradoxní místa tichého prázdného čekání, jsou vlastně ostrůvky bránící totálnímu pohybu bez přestání. Tuto skutečnost zachycuje na snímku od zastávky.. dadakovas.

Klepněte pro větší obrázek
.. od zastávky, foto: dadakovas

Vhumanik nabízí snímek, který bychom mohli číst vlastně velice podobným způsobem jako ten první. Ukazuje nádobu, místnost, v její prázdnotě a opuštěnosti v očekávání, že bude naplněná něčím, co do ní vloží smysl. Fotka se jmenuje o opuštěných místech.

Klepněte pro větší obrázek
o opuštěných místech, foto: vhumanik

Shimmell nabízí pohled na Dlouhé stráně v perspektivě v pravdě neobvyklé – nikoli jako na elektrárnu, vodní dílo nebo oko do nebe, ale jako na velodrom. Nastiňuje, že člověk dokáže věci kolem sebe chápat, vidět a využívat často jinak, než jak by se na první pohled nabízelo. Snímek nese název DS.

Klepněte pro větší obrázek
DS, foto: shimmell

Holuby v paneláku nemá rád asi téměř nikdo. Přesto Zoran_2 nabízí pohled, který nemusí být vůbec tak špatný, jak si většina z nás asi představuje - Tri grácie. Holubi focení přes špinavé sklo, s nefotogenickým pozadím, proti slunci, na výšku. A přesto zajímavě a dobře.

Klepněte pro větší obrázek
Tři grácie, foto: Zoran 2

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne


Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

Recenze mobilu Samsung Galaxy Xcover6 Pro. Stále svůj, stále boduje praktickými funkcemi

** Xcover6 Pro jde na mobilním trhu úplně proti proudu ** Na těle najdete dvě akční tlačítka i notifikační diodu** Najdete jiný telefon, který má 3,5mm jack, vyměnitelnou baterii a 5G?

Martin Chroust
Zvýšená odolnostRecenze
Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Nejpirátěnější filmy: Co se teď nejvíc stahuje (aktualizace prosinec 2022)

Vzali jsme týdenní přehledy nejstahovanějších filmů, které se objevují na torrentech, a spojili je do jednoho žebříčku. Tohle jsou aktuálně filmy, o které je na světě největší zájem, které se nejvíc pirátí.

Ondřej Králík
Filmy a seriály
Na muže doléhá globální krize plodnosti

Na muže doléhá globální krize plodnosti

** Za posledních čtyřicet let klesla plodnost mužů v ekonomicky vyspělých zemích o víc než polovinu ** Odborníci namítali, že nejde o globální fenomén, protože v Africe, Asii či Latinské Americe mužům spermie neubývají. ** Nová studie ale dokazuje pravý opak

Jaroslav Petr
Lidé
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Unikát, univerzál a výkonný dříč. Test tabletu a počítače Microsoft Surface Pro 9

Tablet Surface dotahuje Microsoft pomalu k dokonalosti. Jeho devátá generace využívající nejnovější procesory Intel Alder Lake je toho důkazem.

Antonín Trčálek
Surface ProTestyMicrosoft
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

Starší smartphony poděkují. Google spouští archivaci aplikací, která ušetří až 60 % paměti

** Čekání na archivaci Android aplikací trvalo 9 měsíců ** Až v těchto dnech se tato funkce pomalu dostává do smartphonů ** Archivací ušetříte až 60 % paměti, kterou zabírala hra či aplikace

Martin Chroust
ArchivaceAndroid