Fotografie týdne: Přízrak a řád času v životě člověka

31. března 2020
TWEET SDÍLET
Papež František hovořil o současné pandemii slovy, že jde o skutečnost, která třese všemi našimi domnělými jistotami a plány. Vrhá nás do reality, ve které se ukazují naše možnosti plánů a snů jako omezené. Jak tuto omezenost vnímat?

Člověk je v prvé řadě omezený svojí smrtelností. Ta mu zajišťuje, že jeho život na jedné straně dává smysl, protože je někde ukončen, což znamená, že z bytí činní projekt stavby smyslu. Současně ale dává zřetelně akcentovanou nejistotu – nevíme, kdy zemřeme. Může to být dnes, zítra, za mnoho let.

Středověk přinesl do života řád času. Zvony na kostele nebo na radnici jasně rámovaly, to, co člověk dělá – určovaly čas trhů, setkání, mší, ale i domácího života. Tato časovost dne byla něčím, co starověk neznal. Vše se najednou zrychlilo, systematizovalo, člověk získal možnost skutečného plánování. Bylo možné toho stihnout mnohem více. Život se tak vlastně přiblížil tomu, co známe i dnes. Slovy Jana Sokola další revoluce nastala v okamžiku, kdy svůj orloj mohl každý začít nosit na své ruce nebo v kapse. Čas se tak stal záležitostí nejen veřejného, ale i privátního plánování.

Toto plánování – možnost dopředu určit, co se bude dít – jsme jako civilizace dokázali dovést k téměř dokonalosti – v domovech máme stálou teplotu, nabídka v obchodech s potravinami je téměř stejná po celý rok a ve velké části profesí je nám docela lhostejné, jaké bude počasí nebo roční doba. Získali jsme nezávislost na něčem, co bychom mohli označit za čas přírody a získali jsem ten, kterému vládneme sami.

Současná situace ale vše staví na hlavu. Čas, jako by se zastavil. Pracujeme z domova matně rozpoznávajíce jednotlivé dny od sebe. Všechny plány na setkání s přáteli, kulturní akce a pracovní cesty jsou pryč. Během několika dní jsme zcela museli přestavět základní strukturu obstarávání svého bytí, jak by řekl Martin Heidegger.

Tomáš Halík k tomu vtipně poznamená, že krize – ať už si pod tímto slovem představíme cokoli – bude trvat nejméně tak dlouhou, než dokážeme sami sebe radikálně změnit. Než pochopíme, že skrze vlastní proměnu se musíme naučit stávat se jinými než doposud.

Klepněte pro větší obrázek
Přízrak, foto: honzj

Tento přístup vede přesně k tomu, co tak jasně pojmenoval František – k nutnosti odložit dosavadní jistoty a zamyslet se nad tím, co sami považujeme za významné a důležité. Pokud se budeme chtít ženit s duchem doby, pokračuje Halík, budeme brzy vdovci. A toto pravidlo platí více než kdy dříve.

Žena za oknem je toho jasnou ilustrací. Je zbavena všech svých jistot a zvyků. Zdá se, že najednou neví, co se svým životem. Od středověku postupně pěstovaná stále sofistikovanější časovost, plánování a strukturace úkolů vzala za své. Je doma, uzavřená v hlubokém bezčasí své neměnnosti v bytě, který také nepodléhá žádné změně. Jedinou šancí by bylo dotknout se svého autentického já. Její přístup je ale opačný. Utíká od něj. Zbavuje se péče o sebe samu, stává se přízrakem, jen jakýmsi stínem vlastní autenticity.

Zakouší to, co znají pouští poustevníci ze spisů Apofthegmata – jak těžké je být sám se sebou. Na rozdíl od pouštních mnichů ale svůj souboj se samotou vlastně vůbec nebojuje. Utíká k oknu, sleduje život mimo sebe. Odstupuje do vlastního časového obstarávání. Nechává čas plynou, zabíjí ho. Doufá, že někdy skončí a ona se vrátí ke svým tradicím a rituálům.

Gratuluji autorovi snímku Přízrak, kterým je honzj k mimořádně zajímavému obrázku vtahujícím do vnitřního života člověka a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Hotmandarin se snímkem A přece se točí! pro mnohé z nás stal téměř válečným fotografem, vyrážejícím pro snímky do míst, kam se „normální“ člověk nevydává s fotoaparátem. Ilustruje motto Františka Saleského – „co nic nestojí, za nic nestojí“. Zde se investice jednoznačně vyplatila.

Klepněte pro větší obrázek
A přece se točí! , foto: hotmandarin

Vhumanik nabízí komponovanou fotografii oddělené životy. Jako by chtěl ukázat, že v našem počínání jsou diskontinuity, možnosti nechat umřít to staré a nechat zrodit nové.  A současně zřetelně akcentovat bolest a častou nejednoznačnost takového procesu.

Klepněte pro větší obrázek
oddělené životy, foto: vhumanik

František Vrba se vrací k tradiční hodnotě židovského náboženství „nepřidáš se k většině, když bude konat zlo“ a promýšlí jí dále. Ukazuje rozhodnutí být sám proti všem, jako záležitost dualistickou a jasnou. Ale je tomu vždy tak? Tuto otázku klade fotka mlčící většina.

Klepněte pro větší obrázek
mlčící většina, foto: vrba-františek

A na závěr ještě nepřehlédnutelný a snadno rozpoznatelný Cako_SK se snímkem Parasite.

Klepněte pro větší obrázek
Parasite, foto: Cako SK

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne


Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

Huawei Watch Buds. Zcela bezdrátová sluchátka schováte pod výklopný displej hodinek

** Pokud vás nebaví neustále tahání sluchátek a hodinek, zbystřete ** Huawei připravuje zařízení typu dva v jednom ** Z těla hodinek jednoduše vytáhnete miniaturní sluchátka

Martin Chroust
Zcela bezdrátová sluchátkaChytré hodinkyKuriozita
Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

Vznikne nová konkurence pro Android a iOS? Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu

** Amazonu a Facebooku vývoj vlastních telefonů nic nepřinesl ** Elon Musk zvažuje vývoj a výrobu vlastního telefonu ** Pokud zmizí Twitter z mobilních obchodů, nebude mít jinou možnost

Martin Chroust
Elon MuskTwitterSmartphony
Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

Vystřízlivění z předplatného. Mimo her s reklamami je to největší zlo, které mohlo mobily potkat

** Předplatné bylo před lety doménou streamovacích služeb ** Dnes na něj najíždí i vývojáři her a aplikací ** Peníze z vás dostávají po troškách, ale mnohem častěji

Martin Chroust
předplatnéMobilní aplikaceSmartphony