Fotografie týdne: O světočárách a kuželu událostí v časoprostoru

27. srpna 2019
TWEET SDÍLET
Asi každý, kdo někdy studoval fyziku má pojem světočáry spojený s Minkowskeho časoprostorem a speciální teorií relativity. Světočára je množina bodů v časoprostoru, tedy událostí, která zobrazuje historii v jakémkoli časovém okamžiku.

Zní to podivně, ale vlastně jde o nesmírně zajímavé objekty, protože čtyřrozměrná geometrie zcela změnila to, co je to délka čáry a jak se počítá. A současně speciální tvar těchto křivek je přisouzený fotonům, které tvoří něco, co se oběžně označuje jako světelný kužel.

Události, které mohou mít vzájemnou spojitost jsou pak uvnitř tohoto kužele, ty, které nikoli jsou vně. Světelný kužel je tedy speciálně konstruovaná struktura pomocí světočar, která ukazuje jistý kauzální řád světa. Všechny ty báječné věci, jako jsou stroje času nebo kouzelný plášť z Arabely jsou něčím, co tento kužel obcházejí, to znamená, že se pohybují rychleji, než je rychlost světla.

S rychlostí světla je to vůbec zajímavé. Jde o maximální rychlost, kterou lze přenášet informaci, ale neznamená to, že by se nic nemohlo šířit rychleji. Typicky například provázané stavy částic mají rychlejší interakční výměnu, než je rychlost světla. Bohužel se příroda chová tak, že k praktickému přenosu informací se kvantová provázanost s větší rychlostí, než je rychlost světla využít nedá.

Klepněte pro větší obrázek
..., foto: Lukáš T

Einstein a Minkowski jsou spojení s tím že dotáhli do konce Newtonovu myšlenku geometrické struktury času. Na rozdíl od Newtona, ale čas a prostor nerozlučně provázali, takže nemá smysl hovořit o čase a prostoru zvlášť, pokud chceme popisovat jistou událost.

Zajímavý náhled na čas v tomto kontextu nabídl také francouzský filosof Henri Bergson. Pro něj je paměť něčím, co má před časem svým způsobem přednost. Paměť nám umožňuje se v prostoru a času pohybovat, strukturovat ho. Paměť není databází nebo knihovním lístkem v katalogu, je něčím, co je svázáno s myslí toho, kdo žije. Žijeme podle paměti, bez paměti nelze žádné myšlení vůbec myslet. Absence paměti by v pravdě znamenala vrženost do bezčasí.

Vzpomínky v paměti, ale také jejich vztahy jsou tím, co celou strukturu našeho světa formuje. To, jak ho chápeme je dáno právě tím, co se děje v naší paměti. Paměť je jistým předpokladem pohybu – až tehdy, když ji máme, můžeme se v pravém slova smyslu pohybovat, protože můžeme mít přístup k evidenci toho, že jsme před časem byly jinde.

Světočáry tak nejsou jen fyzikálními či matematickými konstrukcemi, ale v jistém ohledu jsou také věcí vlastního myšlení a paměti. Také v ní máme strukturu toho, co spolu může kauzálně souviset, co se může ovlivňovat, jak věci jdou za sebou. Také v ní pracujeme s omezenou rychlostí a nedokážeme propojit vše.

Snímek … od Lukáše T. jako by zachycoval tyto světočáry, jako jisté obrazy či metafory v naší mysli. Dívá se na svět, ve kterém se děje nepřeberné množství dějů, tu delších, tu kratších, výraznějších i téměř neviditelných. A vybírá si, které nechá vstoupit do kalichu svého bytí a své paměti.

Gratuluji k pěknému, výtvarně neobvyklému i trochu tajemnému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Že jsou portrétní fotografie schematizující a nezajímavé? Napol ukazuje, že i s tímto žánrem se dá pracovat skutečně zajímavě a hluboce. Snímek Des Fours je krásnou ukázkou hluboce promyšlené práce s kompozicí i se světlem.

Klepněte pro větší obrázek 
Des Fours, foto: Napol

Oko-nomada nabízí tradičně pohledy z cizích krajů. Tentokráte zavítáme do Číny a její zajímavé zelené kopcovité krajiny – okem vzduchoplavce IV., který zaujme barevností i celkovou atmosférou.

Klepněte pro větší obrázek
okem vzduchoplavce IV, foto: oko-nomada

František Vrba se zaměřuje na běžný život v ulicích, který je pro něj spojený s vtipem, nadsázkou a detektivní prací. Taková je fotografie ... kam se ztrácí ve Stínadlech blondýnky..., která zastavila čas.

Klepněte pro větší obrázek
...kam se ztrácí ve Stínadlech blondýnky..., foto: vrba-františek

A krajinu jako vyšitou na pozadí desktopové nabízí Rumovník P se svým snímkem Pohlednice zpod Sustenhornu.

Klepněte pro větší obrázek
Pohlednice ze Sustenhornu, foto: Rumovník P

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne


Honor Magic Vs. Nejnovější skládačka Honoru nabídne styl i výkon. Dorazí i do Evropy

Honor Magic Vs. Nejnovější skládačka Honoru nabídne styl i výkon. Dorazí i do Evropy

** Druhá generace skládačky od značky Honor ** Soustředí se na design, ale nezanedbává ani výbavu ** S novinkou se časem počítá také pro evropský trh

Jan Láska
Ohebný displejSkládací konstrukce
Tip: Jak odebrat Clipchamp z kontextové nabídky Windows 11

Tip: Jak odebrat Clipchamp z kontextové nabídky Windows 11

**Clipchamp dnes patří k předinstalovaným nástrojům ve Windows 11. **Pokud program nepoužíváte, odinstalujte ho. **Z kontextové nabídky ho vykážete i zásahem do registru.

Petr Urban
Windows 11SoftwareMicrosoft
Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Vybrali jsme nejlepší relaxační hry. Odpočiňte si u zahradničení ve Stardew Valley nebo při cestování v Euro Truck Simulator 2

Akce už je někdy už moc, a tak je lepší trochu zpomalit. Vybrali jsme hry, u kterých můžete vypnout a přijít na jiné myšlenky.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

Vybrali jsme 20 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Ty nejlevnější začínají už na tisícovce

** Chytré hodiny a náramky jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí ** Na výběr jsou náramky, sporttestery a komplexní chytré hodinky

Martin Chroust
Chytré náramkyChytré hodinky
Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Recenze hry Goat Simulator 3. Nezbedné kozy se vracejí

Kozy opět útočí a terorizují tentokráte celý ostrov jménem San Angora. Zaslouží si vaši pozornost i podruhé, nebo jde o zbytečné pokračování již tak dost pochybné původní hry?

Jindřich Landa
Goat Simulator 3Recenze
Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Recenze hry Evil West. Originálně pojatá akční řežba s kovboji a upíry

Vývojáři z polského studia Flying wild hog moc dobře vědí, že akční adventury umí. Podaří se jim výpravou po divokém západě navázat na úspěch jejich předešlého díla Shadow Warrior 3? Musím přiznat, že odpověď nemůže být úplně jednoznačná.

Michal Drmla
Evil WestRecenzePC