5
Fotogalerie

Fotografie týdne: O identitě, nejen kavárenské

Albert Einstein říkal, že každý člověk má tři identity: tu kterou ukazuje druhým, tu kterou si myslí, že má a onu skutečnou. Je mezi těmito pohledy nějaký zásadní rozdíl?

Pokud se podíváme do slovníku cizích slov na význam pojmu identita, pak nalezneme dva základní významy – prvním je sebeuvědomění si člověka a druhý shodnost. Jak se tedy na Einsteinův výrok dívat?

Hovoříme-li identitě, pak by měla být splněna podmínka shodnosti, kterou ale právě Einstein napadá. Ve skutečnosti tak nehovoří o identitě, ale o tom, jak se nám člověk jeví – odpovídá tedy na otázku epistemologickou nikoli ontologickou. 

Myslím si, že právě takových „tváří“ může mít člověk celou řadu – ostatně jinak nás znají přátelé, jiní se můžeme zdát kolegům v práci a zcela odlišnou výpověď by o nás podala manželka či maminka. Dnešní fotografie týdne ukazuje jednu z tváří člověka, který se nachází v kavárně. Tedy prostředí, které máme spojené především s dobou první republiky a jakéhosi kulturního a intelektuálního rozvoje. Kavárna nebyla hospodou, ale spíše jemným prostředím všední všeobecné kulturní debaty. 

Muž na snímku s názvem O identitě, nejen kavárenské není vidět celý. Mohlo by se na první pohled zdát, že se skrývá nebo že jeho identita byla spojena s klimatem kavárny, podobně jako duše v podání de Chardina konverguje k bodu Omega. Již není možné hovořit o jeho oddělené „identitě“ ale o jeho místě v řádu celé kavárny, jejího prostředí, rozměru a významu. 

o-identit.jpg 
O identitě, nejen kavárenské (foto: Jokr7)

Ostatně takto mnoho lidí svoji identitu chápe – jako jeden z mnoha dílů, který se připojuje k mohutnému proudu lidství – plní svůj úkol v práci či v rodině a žijí v konvergenci k nějakému vyššímu cíli, aniž by sami sebe nějakým zvláštním způsobem od společnosti separovali. Často od nich slyšíme slova jako je společnosti, národ nebo klub. Jakoby nežili oni sami, ale jen nějaké společenství. 

Snímek od uživatele s přezdívkou Jokr7 je zamyšlením nad tím, s čím my sami spojujeme své bytí – nikoli ve smyslu vnímání či poznatelnosti, ale ve smyslu ontologickém – za co sami své bytí považujeme. 

salswap.jpg 
Již jsou tady!!! (foto: Salswap)

Fotografie Již jsou tady!!! od uživatelky Salwap má dokonalou atmosféru, která odhaluje tajemství skryté za hladinou. Ilustrace do Čapkovy knihy Válka s mloky by snad nemohla být expresivnější a děsivější. Co bychom nalezli za vodní stěnou? 

The-Storm-Around-Me.jpeg 
The Storm Around Me (foto: Lissuin)

Neméně zajímavým snímkem jest The Storm Around Me, který také popouští uzdu fantazii při případné interpretaci. Ač je jeho zpracování možná poněkud násilně přehnané, přesto lze říci, že obraz má svůj jednoznačný styl, atmosféru i příběh. A to odlišuje dobrou fotografii od průměru. 

bourka.jpg 
Bouřka (foto: Jan Berounský)

Pomalu nadchází léto, a s ním také čas bouřek. Snímek pocházející z Ústí nad Labem, nese prozaický název Bouřka a pořídil jej Jan Berounský. 

plavani.jpg 
Plavání (foto: Martin Kozák)

A na závěr ještě jeden pohled pod vodní hladinu na fotografii Plavání, kterou vytvořil Martin Kozák, jemuž se podařilo výborně zachytit dynamiku sportovního výkonu neznámé plavkyně.

Určitě si přečtěte

Články odjinud