Fotografie týdne: O budoucnosti a přítomnosti

18. června 2019
TWEET SDÍLET
Existencialisté věřili, že existence předchází esenci. To znamená, že člověk, k tomu, aby byl, musí mít určitý plán, rozvrh svého bytí, které chce uskutečňovat. Žít bez plánů znamená nežít vůbec. Takové bytí je zcela absurdní, protože pak není ničím jiným, než nepříliš komfortním čekáním na smrt.

Právě smrt se zdá být důležitým motivem. Jakkoli o ní dnes hovoříme jen velice málo, je to právě ona, která nás nutí k aktivitě. Slovy existencialistů bychom mohli říci, že naše existence je sama o sobě absurdní, vědomí smrti nás pak nutní s naší situací něco dělat, přijmout za ni odpovědnost a starat se o ni.

Je zajímavé, že tento model bytí v naději je vlastně základním motivem celé Bible. Kazatel uvádí, že v životě je na tom lépe živý pes nežli mrtvý lev, protože pes má ještě naději. Naděje je něco, co dává smysl všemu. Podobně v příběhu o potopě doufá Noe, že voda opadne a vysílá ptáky, aby vyzkoušel, zda budou mít kde hnízdit. Izraelci v babylonském exilu neustále doufají ve svůj návrat do Jeruzaléma. Jediný, kdo v celém kánonu knih ztratí naději, je Jidáš, který se – mohli bychom říci, že téměř sarterovsky – oběsí.

Ztratit naději tedy znamená ztratit smysl existence. Antonio Damasio popisuje řadu případů, kdy lidé, kteří měli poškozenou čelní část mozku, nepřišli o svůj intelekt, ale ztratili city a emoce. A s nimi i schopnost stanovit si smysl svého bytí. Damasio zdůrazňuje, že právě emoce jsou tím, co nám umožňuje stanovovat si další plán žití. A to nikoli jen v drobných úkonech, ale také v celkovém směřování našeho života.

Klepněte pro větší obrázek 
., foto: jokr7

Jestliže osvícenectví zavrhlo emoce, jako výraz jisté slabosti ducha, pak zřejmě nedocenilo jejich vliv na to, mít jako člověk schopnost cokoli dělat. Kantova pružina povinnosti bez emocí, je nepochopitelný i nesmyslný koncept. Jen ten, kdo má smysl pro budoucnost, může s povinností nějak zacházet. Bez smyslu bytí není povinnosti. Martin Heidegger upozorňuje, že schopnost mít naději souvisí s dovedností být v čase. V každém novém okamžiku jsme vrženi do nové situace, ve které si musíme znovu a znovu volit, co chceme dělat. Jen smysluplná posloupnost voleb může dát životu jako celku smysl. Jen vidění budoucnosti ve smyslu naděje a snění nás může uchovat ve stavu, kdy naše nehotové bytí neukončíme, ale dáme mu růst.

Filosof, který je spojený s nihilismem, totiž Friedrich Nietzsche, říká, že člověk je jen zvíře, které může slíbit. Slíbit ale znamená věřit v budoucnost. Slib nemá smysl nikdy tady a teď, ale spojuje současnou situaci s očekáváním budoucnosti. Zdůrazňuje, že neznáme přesný vývoj věcí, ale že skrze vlastní odpovědnost, budeme schopni konfigurovat situaci, která bude s tou stávající provázaná právě existencí a funkčností slibu. I Nietzsche tedy odkazuje k naději.

Snímek, jehož autorem je jokr7, zachycuje dvojici mužů, kteří společně sní. Hledí do budoucnosti, a přitom žijí přítomností. Podobají se tak Martinovi Lutherovi Kingovi a jeho slavnému výroku „mám sen“. Sen není něčím odtrženým od reality, ale naopak něco, co život ve světě umožňuje. Rozdíl mezi zemitým člověkem, který si je dobře vědom své reality a snílkem je stejný, jako mezi námi výše analyzovaným lvem a psem. Jen druhý z nich má naději, jen druhý z nich může se svým životem i se světem něco udělat.

Gratuluji autorovi snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Fotografie O dětech z Taroudantu od Napol ukazuje, jak neostré může být naše poznání. Snímek jako by odkrýval to, co je vidět na první dojem, který si tak rádi tvoříme, aniž bychom viděli dost. Sázka na to, že přece na první pohled vidíme nebo dobře víme, není adekvátní a měli bychom s ní podle toho pracovat.

Klepněte pro větší obrázek 
O dětech z Taroudantu, foto: Napol

Snímek Kočky jsou vrženy je klasickou stínovkou, hravou, rychlou, chytlavou. Autorem je hotmandarin.

Klepněte pro větší obrázek 
Kočky jsou vrženy, foto: hotmandarin

Jgf3 nabízí fotografii se stejným názvem, jako dnešní fotka týdne a v dokonalé abstrakci nechává diváka vidět noční můry, hejna delfínů, vrcholky hor nebo cokoli dalšího. Je to pozvánka pro to dívat se a snít sám dál.

Klepněte pro větší obrázek 
., foto: Jgf3

A na závěr ještě . . . od Navyy – s výbornou kompozicí, skvělým technickým provedením i jemným sdělením, kterým se dá pěkně kochat.

Klepněte pro větší obrázek
..., foto: navyy

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne