Fotografie týdne: Netradiční krokodýlí křivky...

25. prosince 2013
TWEET SDÍLET
To důležité často není vidět. Abychom pochopili, musíme jít pod povrch věcí, zajet do hlubiny a chvíli čekat. Pak se nám teprve vyjeví to, co hledáme a nejsme schopni jednoduše najít.

Antoine de Saint-Exupéry v Malém princi maluje beránky a slony, které snědl had, aby ukázal, že to co můžeme očima vidět a čeho se můžeme rukama dotýkat, je jen velice malá část reality.

To skutečně důležité je pod povrchem, skryté očím. Je zajímavé povšimnout si, že tato situace je vědě již relativně dlouhou dobu vlastní – máme za to, že se díváme na složení látek, studujeme krystalové mříže i složení atomů a přesto jsme nikdy atom na vlastní oči neviděli. Je příliš malý.

Rozvoj sociálních věd v tomto ohledu přinesl ještě jeden pokrok. Člověk přestal být mechanickým či termodynamickým strojem, ale i z hlediska exaktního bádání se začalo uvažovat o jeho psychice nebo sociálních aspektech života. Také příroda sama se snaží většinou chovat tak, že živé tvory skrývá takovým způsobem, aby nebylo snadné je uvidět a najít. Jde o konkurenční výhodu, která je důležitá pro přežití.

Snímek zachycující krokodýla v kvetoucí vodě nese název Křivky… a jeho autorkou je paní Nečasová. Ukazuje přitom na další zajímavou vlastnost přírodních věd – díky tomu, že je možné popsat pohyb pomocí nejvýše druhé derivace polohy podle času, můžeme rekonstruovat minulost, pokud máme dostatečné informace o současnosti. Snímek přitom zachycuje, způsob, jakým se krokodýl vlnitě pohybuje ve vodě.

Klepněte pro větší obrázek 
Křivky, foto: necasova

Netradiční pohled do světa zvířat tak tentokrát nezachycuje roztomile vypadající zvíře nebo dokonalé aranžmá, ale skutečný fragment přírody – nejasný, smradlavý a téměř neviditelný. Přesto zajímavý a přitažlivý. Gratuluji autorce k podařenému snímku a dovoluji si pozvat na prohlídku dalších fotografií uplynulého týdne.

Pro všechny milovníky jemné abstrakce a minimalismu je určený snímek Číhadlo..., jehož autorem je tchmes. Pracuje s výtvarnými myšlenkami počátku minulého století, avšak fragmentarizaci světa převádí do digitální fotografie.

Klepněte pro větší obrázek 
Číhadlo, foto: tchmes

Neuspořádanost sněhových bariér se stala námětem fotografie s názvem Přesto že jsou již škádleny prvními stopami sněhu, ke svému úkolu se zatím nedostaly. A tak čekají, ale ani takové vyčkávání nemusí nutně znamenat absolutní klid.

Klepněte pro větší obrázek 
Neposedné..., foto: No21

Peter Singer, známý bojovník za práva zvířat, uvažuje nad tím, jaký je rozdíl mezi člověkem a zvířetem. Fotografie Kuba versus Ollie může být pěknou ukázkou syntézy soupeření a lásky obou. Autorem je Šebin.

Klepněte pro větší obrázek 
Kuba versus Ollie, foto: šebin

Na závěr ještě jeden pohled do kostela v podání Rostislava Jirků – fotografie nese název Chrám Nanebevzetí Panny Marie a zachycuje gotiku – styl který většina lidí na sever od Alp obdivuje a na jih považuje za barbarský.

Klepněte pro větší obrázek 
Chrám Nanebevzetí Panny Marie, foto: Rostislav Jirků

Určitě si přečtěte

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

8 tipů na nejvýhodnější pokročilé kompaktní fotoaparáty. A proč jsou lepší než fotomobily

Malé kompaktní fotoaparáty jsou vhodné i pro pokročilé fotografy. Nabízejí výbornou obrazovou kvalitu a maximální kontrolu nad procesem fotografování. Současně jsou vždy po ruce.

40 Helena Vyplelová

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

6 tipů pro lepší kompozici fotografií – vylepšete jednoduše své snímky

Dobrou fotografii poznáte jednoduše podle toho, že vás na první pohled něčím zaujme, to „něco“ však obvykle nejste schopni snadno popsat. Ve valné většině případů se totiž takový snímek vyznačuje povedenou kompozicí.

1 Petr Březina

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

11 fotoaparátů s výměnnou optikou, které se dnes nejvíc vyplatí koupit

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s vyměnitelným objektivem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

91 Helena Vyplelová

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Vybrali jsme nejlepší fotomobily. Všechny nejsou drahé, začínají už nad 4 tisíci

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

16 Petr Březina