Fotografie týdne: Industriality 2019 aneb pohlédni k výšinám

10. září 2019
TWEET SDÍLET

Je zajímavé sledovat, co se děje se stavbami, pro které již nemáme uplatnění. V antice, ve středověku, ale i v novověku byla zcela přirozená jistá recyklace – to, co nemělo využití bylo postupně rozebráno a stavebně užito jinde.

Mnoho antických památek nebo raně středověkých staveb je zřejmě dislokováno ve zdivech, která jsou v průměru podstatně mladší. Stavební materiál byl drahý, proto bylo nutné s ním šetřit.

To, co bylo ale ještě dražší bylo místo v hradbách. Město bylo městem díky tomu, že celé své bytí muselo vměstnávat do velice omezené struktury obklopené hradbami, ve kterých často zůstávaly primárně kostely, paláce a radnice či trhy, zatímco většina bydlení byla odsouvána na okraj. Nikdo nechtěl stavět hradby pro jistotu větší, než byla aktuální velikost města a jakékoli zvětšování bylo nesmírně náročné.

Město tak se svým opevněním připomíná vroucí tekutinu, která probublává, přestavuje se, je svázána okrajovými podmínkami, ale maximalizuje vše, co je uvnitř. Takové pojetí neznamená ale izolaci. Například města v Itálii jsou ve středověku typická tím, že jejich obyvatelé mají typicky statky někde za městem a dovážejí do něj zboží. Naopak hanzovní města v dnešním Německu žijí obchodem, tedy komunikací s vnějším světem.

Izolace určitého města či kultury, jak zdůrazňoval Teilhard, je něčím, co je spojené s kulturou smrti. Izolace vede ke strnulosti, k přesvědčení, že zde byl nějaký zlatý věk, který je třeba myšlenkově zakonzervovat a uchovat pro další generace. Tato ztráta kontaktu s okolím, uzavřenost, je něčím, co hrozí každé kultuře i každému městu, jakkoli je zřejmé, že právě přijetí této ideje s velkou pravděpodobností způsobí smrt.

Klepněte pro větší obrázek
Industriality 2019, foto: kuldas

Průmyslová revoluce přinesla zásadní změny – města se zbavují hradeb, rychle rostou a vznikají průmyslové zóny stojící mimo samotné centrum města. Jde o části měst, které najednou vznikají s horizontem funkčnosti maximálně sta let. To mění veškeré přemýšlení o nich. A je to průmysl, který bude na jedné straně z obchodu silně čerpat a na straně druhé bude volat po protekcionalismu. Dnešní původní průmyslové oblasti jsou často brownfieldy. Místy, kde se nic nevyrábí, nikdo v nich nežije, místy, která umřela.

A přesto existuje možnost jim vdechnout život. Co to ale předpokládá? Téměř vždy stejnou mentalitu, s jakou žila města středověce svázaná hradbami. Překlenout strach z izolace a místo propojit se zbytkem světa, opustit představu původních desítky let disfunkčních forem a vydat se na cestu jisté recyklace – nalezení toho, co nového se zde může dít. Z těchto ingrediencí se pak může zrodit něco nového, jen tak mohou stavby nebo celé urbanistické celky získat svého druhého ducha. Musí se najít někdo, kdo jim dodá energii, aby mohly začít znovu vřít.

Nejde přitom samozřejmě jen o obraz staveb, ale o libovolné struktury, které ve svém životě pečlivě budujeme. Pokud je necháme vyhasnout, vyprázdnit, izolujeme je a jen je zakonzervujeme, bude nesmírně obtížné do nich znovu vdechnout život. Život je dynamickou strukturou, je varem s počátečními podmínkami uskutečňován na konkrétním místě s určitým materiálem.

Snímek Industriality 2019 jehož autorem je kuldas právě k takové úvaze vybízí. Obrací naše zraky k výšinám, k mrakům nových ideálů, ale současně nás nechává stát na zemi v prostoru, kde se vše postupně bortí a rozpadává. Gratuluji autorovi k zajímavému i ne zcela technicky konvenčně řešenému snímku se středovou kompozicí, která jako by k výše zmíněným úvahám chtěla být úběžníkem. A současně si dovoluji pozvat na prohlídku dalších snímků uplynulého týdne.

Fotografie Zapovězené touhy vybízí k tomu, aby se na ni člověk díval déle, zkoumal ji, nechával se do ní postupně vtahovat. A odkrývat více vrstvy sebe, než jí. Autorem je hotmandarin.

Klepněte pro větší obrázek
Zapovězené touhy, foto: hotmandarin

Pro všechny milovníky rán, železnic, mostů a nábřeží je určený snímek železniční most.  Když se na něj člověk dívá, snadno vytuší, proč svatí v kostelích mají svatozář. Autorem je Jahru.

Klepněte pro větší obrázek
železniční most, foto: Jahru

Abstraktní konstrukce zachycuje Lukáš T. Jestliže někdy je fotografie o správném úhlu pohledu, tentokráte nás snímek nechává se sebou samým libovolně rotovat, aniž by ztrácel něco na své estetické kvalitě.

Klepněte pro větší obrázek
..., foto: Lukáš T

A na závěr ještě Paklík se svoji obvyklou kompozicí sledující geometrii prostoru a dynamiku živé bytosti v ní. Tentokráte na venkově sportovních motivech do-o-kola.

Klepněte pro větší obrázek
do-o-kola, foto: shimmell

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne


Olympus se mění na OM System

Olympus se mění na OM System

Petr Březina
OM SystemOlympus
Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

Tipy na 14 fotoaparátů s nejlepším poměrem cena/výkon. Kompakty i bezzrcadlovky

​Foťáky v mobilu jsou sice díky využití umělé inteligence čím dál výkonnější, stále však nedokážou nahradit, zejména co do kvality snímku, klasický fotoaparát s velkým obrazovým snímačem.

Helena Vyplelová
Průvodce nákupem
6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

6 programů pro správu fotografií – skoncujte s fotonepořádkem

Desetitisíce fotek na disku ve stovkách složek, jejichž obsah je takřka nemožné ručně roztřídit – noční můra nejednoho zapáleného (a trochu líného) fotografa. Nejeden správce fotek přitom pomůže tohle peklo vyřešit.

časopis Computer
Fotografický softwareFotoškola
6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Jak na digitalizaci kinofilmových fotografií

Petr Březina
Analogová fotografieFotoškola
Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Nejlepší fotomobily pod stromeček. Vybírat můžete podle ceny nebo počtu objektivů

Proč s sebou nosit mobil a fotoaparát, když můžete mít vše v jednom, navíc i s velmi slušnou videokamerou. Smartphony válcují nejen levné, ale už i pokročilé kompakty. Po kterých byste měli sáhnout?

Petr Březina
Fotomobily
Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Nejlepší plnoformátové fotoaparáty pro aktivní fotografy. Bezzrcadlovky i se zrcadlem

Doporučíme nejlepší fotoaparáty s plnoformátovým snímačem, které by mohly potěšit nejen zkušenější fotografy, ale i ty začínající.

Petr Březina
Full-frame
Fotografie měsíce: Pod mostem

Fotografie měsíce: Pod mostem

Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Michal Černý
Fotografie týdne
6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

6 objektivů, s nimiž můžete fotit i v totální tmě

Světelnost je jedním z velmi důležitých parametrů při výběru objektivu. Znáte ty nejsvětelnější kousky, které se v průběhu let objevily na trhu?

Petr Březina
Technika