Fotografie s lehkostí: Olympus E-400 (test)

Přestože je nová digitální zrcadlovka Olympus E-400 nejmenší na světě, vůbec nepůsobí lacině. Na první dojem je konstrukce poměrně bytelná.

Základní technické parametry fotoaparátu:

  • snímací prvek: Live CCD, 10 Mpx (efektivních)
  • velikost snímače: 17,3 × 13,0 mm
  • max. výst. rozlišení: 3 648 × 2 736 bodů
  • paměťové médium: xD/CF I, II/Microdrive
  • objektivy, bajonet: 4/3 standard (Olympus, Leica, Sigma)
  • LCD displej: úhlopříčka 64 mm, 215 000 obr. bodů
  • pokrytí hledáčku: 95 %
  • citlivost snímač: ISO Auto, 100–1 600
  • video: nepodporuje
  • možnosti napájení Li-Ion akumulátor, síťový adaptér
  • rozměry a hmotnost: 130 × 91 × 53 mm, 375 g
  • doporučené ceny vč. DPH: tělo 24 990 Kč, kit s objektivem Zuiko Digital ED 14–42 mm F3,5– 5,6 za 27 990 Kč, double kit navíc s objektivem ED 40-150 mm F4,0-5,6 za 31 990 Kč
Klepněte pro větší obrázek
S hmotností těla pouhých 375 g a rozměry 130 × 91 × 53 mm je E-400 nenáročným společníkem

Firma Olympus směřuje ve vývoji svých digitálních zrcadlovek především k amatérské části fotografů. Nová zrcadlovka, jenž vlastně svou velikostí představuje jednu z výhod 4/3 systému není výjimkou. Nenáročnost na objem batohu na cestách i síly však mohou ocenit různorodé skupiny fotografů.

Se základním objektivem 14–42 mm váží set E-400 pouze o 190 g více než tělo. Celková váha 565 g není opravdu mnoho a je dokonce menší než u některých ultrazoomů. Olympus se tak vrací do dob minulých, kdy na trhu také předčil jedněmi z nejmenších zrcadlovek a zároveň objektivů. Jednalo se o větší část kinofilmových zrcadlovek OM. Pro srovnání velikostí jsme pořídili snímky E-400 a Olympusu OM-20 (patřící stejně jako E-400 do amatérské řady). Nejen na pohled, ale i exaktním porovnáním jsou rozměry velmi podobné: 130 × 91 × 53 mm a 135 × 84 × 50 mm. Pro zajímavost, tělo kovového OM-2O váží 430 g, se standardním 50mm objektivem 600 g.

Klepněte pro větší obrázek
Srovnání E-400 s OM-20

Tvar těla a rozmístění tlačítek vychází z Olympusu E-500, koncepce se drží klasické konstrukce využívající pentaprismatický hranol. Jen ten tu grip chybí. Držení dvěma prsty s malíčkem vespodu těla jsem zprvu odsuzovala, a o to víc, že jisté držení považuji obecně za věc důležitou – už jen pro udržení delších časů. Přestože mám drobné ruce, jsem zvyklá buď na velký grip např. u ultrazoomů nebo právě na svůj OM-20, kde mi už o trochu delší pravá strana poskytne na prsty místa tak akorát a delší časy udržím díky větší hmotnosti.

Překvapilo mne však, že lidé s mnohem větší rukou si nestěžovali. Je to totiž otázka přizpůsobivosti. Setkala jsem se také se zajímavým názorem, že pro některé jsou téměř všechny fotoaparáty malé, tudíž horší držení je pro ně zcela normální a zaměřují se pouze na provedení povrchu těla, které je u E-400 na výstupku prakticky pogumované.

Klepněte pro větší obrázek
Snímač je stejně jako u předchůdců vybaven protiprachovým filtrem, ze kterého je při každém zapnutí přístroje sklepán prach ultrazvukovými vibracemi

V důsledku miniaturizace chybí stavový displej, Olympus však již z dřívějška našel své řešení. Stiskem tlačítka OK se při focení aktivuje informační rozhraní na 2,5" LCD displeji, v němž se pomocí čtyřsměrného ovladače pohybujete. Dle přání vstupujete do oken jednotlivých nastavení nebo rovnou ovládacím kolečkem hodnoty měníte. Tento způsob je poměrně rychlý, přesto je škoda, že jednotlivým polohám čtyřsměrného ovladače nezůstaly přímo přiřazeny nejzákladnější funkce.

Na těle najdete poměrně málo tlačítek přímého přístupu – na horní straně má místo ovladač korekce expozice, samospoušť a dálkové ovládání společně se sériovým snímáním, dále tlačítko blesku. Na zadní straně najdete programovatelné tlačítko Fn (pro náhled hloubky ostrosti, nebo k manuální kalibraci bílé barvy či pořízení testovacího snímku bez ukládání) a aretaci expozice či ostření. Veškeré parametry jsou přístupné i z menu, přívětivě přímo v české verzi.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Pokud jste nebyli u předchozích modelů Olympus spokojeni s velikostí hledáčku, vězte, že je situace stále stejná. Hledáček tak nedává například velké možnosti pro manuální zaostření. Pokrytí scény je běžných 95 %.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vlevo horní stěna E-400, vpravo srovnání velikostí E-400 s OM-20
Klepněte pro větší obrázek
Zdrojem energie je malý Li-ion akumulátor
Klepněte pro větší obrázek
Pro ukládání dat využijete paměťové karty typu CF i xD

Kompletní technické parametry si můžete stáhnout nebo si je prohlédnout v katalogu digitálů.

Témata článku: Testy, Olympus, Digitální fotoaparáty Olympus na Heureka.cz