Fotografie měsíce: Příští pětiletka generace "Z"

14. prosince 2021
TWEET SDÍLET
Soubor snímků měsíce listopadu má společné téma; hledání znamení času. Čas pro autory není jen fyzikální jednotkou spojenou s entropií, ale něčím, co vytváří – slovy Martina Heideggera – základní strukturu naší zkušenosti.

Musíme se neustále učit, co znamená inkulturace, nejde o akt jednou provedený, ale o bytostný proces našeho spojení s prostředím, společenstvím, kulturou ve které žijeme. To nutně nemusí vést ke konformitě nebo přizpůsobení se. Lze se vůči tomu vyhranit či vyslovit.

Ale pochopit čas, v němž žijeme a své stanovení si životních cílů v něm, je úkolem, kterého nás nemůže nikdo a nic zprostit. Všech šestnáct snímků se s tímto fenoménem určitým způsobem vyrovnává a nabízí pestrou mozaiku pro adventní přemýšlení.

Příští pětiletka generace "Z"

Klepněte pro větší obrázek

Autor fotografie: schizoafektiv

Romano Guardini hovořil o tom, že bychom se měli naučit číst znamení času, ve kterém žijeme, že náš život musí být nutně odvislý od prostředí a kultury, ve kterém se nacházíme. Proto Tomáš Halík hovoří o kairologii – specifické schopnosti interpretovat svět a jeho potřeby, abychom do něj mohli přinášet adekvátní hodnoty.

A přesto, dobré porozumění našemu času není snadné, jsme uvnitř něj, odlišení pěny dní a podstatného nemusí být lehké, historii proto nepíší dějiny současnosti. Avšak navzdory tomu má smysl usilovat o to, abychom mohli vstoupit do porozumění a alespoň částečně pohlédnout ven z „boxu“ našeho přebývání. Tak jak to dělá snímek Příští pětiletka generace "Z" od schizoafektiv.

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne