Fotografie měsíce: Pod mostem

13. října 2021
TWEET SDÍLET
Hledat společný průsečík šestnácti vybraných fotografií je tentokráte poměrně snadné. Stojíme před otázkou ontologickou, v čem spočívá základní charakteristika našeho bytí?

Jaký smysl má náš pobyt ve světě nebo kde nalézt místo ve vesmíru, pro náš konkrétní životní příběh? Jednotliví fotografové se svými snímky nabízejí různé perspektivy, které se snaží diváka či čtenáře vést k nejhlubším otázkám po bytí.

Staví ho do situací, které nelze přejít mlčením nebo nezúčastněným pokrčením ramen, ale nutí nás formulovat pohled na to, kým skutečně jsme. K tomu, abychom takové odpovědi byli schopni, se musíme naučit zastavit, ztišit, být sami se sebou a přestat před vlastním já utíkat do obstarávání všech povinností, které jsou kolem nás.

Pod mostem

Klepněte pro větší obrázek

Autor fotografie: honzj

Antonio Damasio tvrdí, že život je procesem dosahování rovnováhy. Kdykoliv jsme daleko od rovnováhy, naše žití se hroutí, celý systém mění svoji strukturu a hledáme novou konfiguraci, která takovou rovnováhu zajistí. Nejde přitom jen o interakci buněk, kterým se věnuje primárně, ale o extenzi celého konceptu na společnost a život v ní. Jízda na kole je pozoruhodná v tom, že vyšší rychlost přináší i vyšší stabilitu.

Snímek Pod mostem zachycuje jezdce, který se nedívá do zpětného zrcátka, jednotlivé volby a nerovnováhy kolem něj mizí a on se v úzkém intervalu možností, které mu chodníček dává pohybuje vpřed. A ví, že zastavit se znamená pád, rekonfiguraci celé existence cyklisty, o kterou ale nikdo nestojí. Autorem je honzj.

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne


6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

6 nejlepších programů pro úpravu fotografií zdarma

Helena Vyplelová
Fotografický software
20 tipů pro lepší fotografování svateb

20 tipů pro lepší fotografování svateb

Ačkoli běžnému životu stále brání nejrůznější omezení související s koronavirovou epidemií, svatby a pohřby tu s námi budou stále.

Jan Pánek
FotografovéFotoškola