Fotografie měsíce: hvězdy zašlých putyk

16. června 2021
TWEET SDÍLET
Společným jmenovatelem výběru fotografií je myšlení. Myšlení jako obtížně materializovatelný i stahovatelný fenomén, který zachycují autoři ve svých snímcích. Věnují se různým fragmentům nebo aspektům toho, jak mysl a procesy v ní transformují to, co sami považujeme za skutečnost.

Ukazují, že umění je, jak zdůrazňoval Martin Heidegger, nástrojem na odhalování neskrytosti světa. Světa, který není tam někde za oknem, jako objektivní faktum, ale který je postupně uchvacován a tvořen interakci námi s prostředím v němž se nacházíme. Všechny snímky tak před nás staví známou otázku německého filosofa – Co znamená myslet? A svým estetickým přístupem ukazují, že jde o problém vícedimenzionální.

...

Klepněte pro větší obrázek

Autor fotografie: navyy

„Bylo tu, není tu…“ zpívá Nikola Šuhaj v Baladě pro banditu a ukazuje na určitý základní rozměr nostalgie. Pocitu, že dříve bylo lépe, že to, co bylo, můžeme porovnávat s tím, co je. Pouštní mniši právě nostalgii označovali za jeden z největších problémů duchovního života.

Neumožňuje nám zaměřit se na nás samotné a uvrhuje do nereálně zkresleného světa vzpomínek, kotví nás v minulosti tak, že přicházíme o budoucnost. S tímto tématem pracuje navyy a ukazuje pohled na zašlou slávu a na to, jak nás předchozí zkušenosti mohou brzdit v procesu změny sebe samých.

Témata článku: Kultura, Fotografie týdne