Fotografie jako živé: Epson Stylus Photo R2880

27. října 2009
TWEET SDÍLET
Fototiskárna A3 Epson model Stylus Photo R2880 řadí do segmentu profesionálního velkoformátového tisku. Oprávněně?

Jsou to již čtyři roky, co se objevily na trhu první tiskárny Epson s pigmentovými inkousty UltraChrome K3 – středoformátová Stylus Photo R2400 a velkoformátové Stylus Pro 4800, 7800 a 9800. Oproti předchozím typům pigmentových inkoustů Epsonu nový inkoust UltraChrome K3 odstranil používání Gloss Optimizeru, redukoval metamerism a rozšířil gamut. Podstatnější však je, že za tuto dobu si vybudovaly tiskárny s tímto typem inkoustu velmi dobrou pověst pro výborné fotografické tiskové výstupy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Epson Stylus Photo R2880 

Základní parametry:

 • technologie: Epson Advanced MicroPiezo Technology, 9 barev, Micro Dot 3 pl., Variable Sized Droplet
 • inkoust : Epson UltraChrome K3 s technologií Vivid Magenta
 • tisková konfigurace: 1 x 180 trysek pro Photo Black, 1 × 180 trysek pro Matte Black, 1 × 180 trysek pro Light Black, 1 × 180 trysek pro Light Light Black, 1 × 180 trysek pro Light Cyan, 1 × 180 trysek Cyan, 1 × 180 trysek pro Light Magenta, 1 × 180 trysek pro Magenta, 1 × 180 trysek pro Yellow
 • rozlišení tisku: max. 5 760 × 1 440 dpi
 • formáty papíru: DIN A3+, DIN A3, DIN A4, DIN B5, DIN A5, Half Letter, 130 × 180 mm, DIN A6, 100 × 150 mm, 20 × 25cm, 16:9 Breitformat, 9 × 13 cm, DIN B(Ledger), SuperA3
 • rozhraní: USB 2.0 Hi-Speed
 • paměť: 256 kB
 • maximální příkon: 20 W (4 W v nečinnosti)
 • rozměry: 616 × 322 × 214 mm (š × h × v)
 • hmotnost: 12 kg
 • software: Epson Print CD Adobe Elements 5 (PC) / 4 (Mac), Camera RAW Plug-in for Epson Creativity Suite, Epson File Manager, Epson Web to Page, Epson Easy Photo Print, Epson Creativity Suite
 • podporované operační systémy: Mac OS 10.5.x / 10.4.X / 10.3.9, Windows Vista / XP / 64 Bit / XP / 2000
 • volitelné příslušenství: displej X-Rite i1, síťový (kabelový i bezdrátový) externí print server
 • oficiální cena: 21 690 Kč vč. DPH
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Nikoliv teplo, ale vibrace

Epson v tiskárně Stylus Photo R2880 používá, ostatně jako ve všech svých modelech, piezo technologii tisku. V tomto modelu konkrétně Advance MicroPiezo technologii s tiskovou hlavu MicroPiezo s teflonovým povrchem trysek MicroDot 3 pl a proměnlivou velikostí kapek inkoustu. Oproti například termotiskárnám HP a Canon s tiskovými hlavami s velkým počtem trysek, Epson používá (nejen zde) tiskovou hlavu s pouhými 180 tryskami na barvu.

Instalace, ovladače a provoz

O instalaci a uvedení do provozu tiskárny Epson Stylus Photo R2880 mohu s trochou nadsázky prohlásit, že ji zvládne téměř každý. Sestavení, instalace i nastavení tiskárny je intuitivní, ovladače jsou velmi přehledné a správu tiskárny je možné až na několik výjimek provádět na dálku.

Při náročném testu tiskárny ale vyplynuly na povrch tři neduhy. První výtka se týká startovací prodlevy. Při zapnutí si totiž tiskárna dává docela načas – půlminutová inicializační doba je na inkoustovou tiskárnu docela dost. A při výměně inkoustového zásobníku si počkáte ještě o něco déle. Druhá výtka je spíše rodičovského charakteru, protože tiskárna při zvednutí horního víka nepřeruší dočasně tisk, ale pokračuje v poklidu dále v tisku.

Třetí výtka je již závažnější. Bohužel, ne zcela k dokonalosti je konstrukčně vyřešen střadač papíru. A jak se ukazuje, je to slabina nikoliv ojedinělá, ale týká se několika tiskáren z konstrukční dílny Epsonu. Na problém se střadačem jsem totiž narazil již u modelů 1400/R1900/R2400. O co se jedná: Při tisku na malogramážové papíry (nejčastěji kancelářský papír) a velkém pokrytí tiskového média inkoustem se vlhký papír ve střadači začne kroutit. První tisk se uloží na střadač v pořádku, následující však mají minimálně tendenci ke kroucení, přičemž může dojít i k zablokování výstupu zkroucenými papíry. U velkých gamáží, typicky tedy tisku na fotopapíry, tento problém naštěstí nevzniká.

Výměna černé za černou

Jak jen to Epson udělal, že Stylus Photo R2880 má devět inkoustů a přitom pouze osm pozic pro zásobníky inkoustu? Není to marketingový trik, ale celkem běžná praxe – výměna inkoustů. V případě R2880 (ale třeba i u o formát většího Stylus Pro 4880) se prohazují zásobníky s matně černým a fotograficky černým inkoustem podle aktuální potřeby. Praxe je to sice obvyklá jak u malých domácích tiskáren, tak i u profesionálních fototiskáren, ale...

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost
Osm pozic pro devět inkoustů

Ale hlavně se nesplést – fotografická černá pro tisk na glossy a semi-gloss fotopapíry, matná černá pro matte nebo fine-art fotopapíry. Výsledný tiskový efekt je zřejmý, přesto minimálně jednu nevýhodu výměna dvou různých inkoustů v jednom slotu přináší zaručeně – při časté výměně narůstá spotřeba inkoustu a souběžně s tím se snižuje i životnost odpadní nádoby. Někteří uživatelé záměnu dvou typů inkoustů v tiskárně proto nemají v oblibě, jiní si naopak libují v rozšířených možnostech černobílého tisku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
max. velikost | max. velikost | max. velikost

Kvalita na prvním místě

Kvalita tisku dokumentů a barevné kancelářské grafiky je na velmi dobré úrovni. Navíc tiskárna není příliš náročná na kvalitu papíru při kancelářském tisku a tak ostré písmo, nerozpité kontury a spojité barevné plochy se stejnou intenzitou pokrytí lze docílit i na levnějších kancelářských papírech.

Při tisku testovacích DWG souborů však tiskárna produkovala relativně málo sytý tisk, byť ostrost písma, ostrost tenkých čar i kvalita rastru byla výborná. Nejednalo se ani o chybu nastavení profilu, ani o ni o špatně zvolenou variantu černé inkoustové náplně či špatně nastavený profil. Odstranění tohoto pravděpodobně SW problému ale je jednoduché – manuální úpravou tiskového profilu v ovladačích. Jak se však z obdobných testů ukazuje, je to problém všech A4/A3/A2 tiskáren Epson s pigmentovými inkousty UltraChrome K3.

A teď to nejdůležitější: fotografický tisk. Ten je v podání Epsonu Stylus Photo R2880 lahůdkou. Barevné přechody jsou na vynikající úrovni, stejně tak i černobílé. Gamuty jsou velmi vysoké, kontury přesné a bronzing je nezřetelný. I saturace barev je vynikající, přesto saturace tmavě červené a světle modré by mohla být subjektivně lepší. Pleťové barvy jsou přirozené a na velmi dobré úrovni.

Porovnání s předchůdcem

Model Epson Stylus Photo R2400, jenž byl součástí velkého testu na Živě.cz, je přímým předchůdce modelu aktuálního – R2880. Na první pohled je nový model velmi odlišný. Na ten druhý... Posuďte sami.

Změnil se design i zásobníky inkoustu. Jsou menší, mají jiné číslování a logicky tak vzájemně nejdou mezi modely R2400 a R2880 zaměnit. V jejich náplni však rozdíl nenaleznete. Tisková hlava je taktéž technologicky shodná, byt v R2880 se pyšní přídavkem Teflon. Přibyla však technologie Epson LUT pro lepší přechody, což se opravdu velmi projevilo na kvalitě tisku přechodů. Model R2880 je oproti staršímu sourozenci R2400 mírně rychlejší v tisku textu, smíšené a vektorové grafiky, jenže je velmi výrazně pomalejší při tisku fotografických výstupů. To je částečně vyváženo skutečnosti, že souběžně s výrazným snížením rychlosti fotografického tisku vzrostla výsledná kvalita výtisků.

Pomalu, ale jistě (a kvalitně)

Fototiskárně Epson Stylus Photo R2880 mohu s ohledem na určení a cílový segment trhu vytknout maximálně jen drobnosti. Epson totiž oproti předchozímu modelu R2400 výrazně zapracoval na firmware i software a dokázal Stylus Photo R2880 posunout zase o kvalitativní krůček dále. Fotografické tiskové výstupy jsou tak u R2880 jedny z nejlepších, jenž můžete v kategorii A3 tiskáren v současné době pořídit při stávající technologické úrovni produktů jednotlivých výrobců.

Naměřené rychlosti tisku:

 • rychlost tisku textu, A4 rychle : 3,75 str./min.
 • rychlost tisku textu, A4 kvalitně : 2,07 str./min.
 • rychlost tisku textu, A3 rychle : 2,73 str./min.
 • rychlost tisku textu, A3 kvalitně : 1,46 str./min.
 • rychlost tisku smíšené grafiky, A4 rychle : 2,86 str./min.
 • rychlost tisku smíšené grafiky, A4 kvalitně : 1,54 str./min.
 • rychlost tisku smíšené grafiky, A3 rychle : 2,00 str./min.
 • rychlost tisku smíšené grafiky, A3 kvalitně : 1,00 str./min.
 • rychlost tisku vektorové grafiky, A3 rychle : 1,94 str./min.
 • rychlost tisku vektorové grafiky, A3 kvalitně : 0,81 str./min.
 • rychlost fotografického tisku A4, nejvyšší kvalita : 0,20 str. / min.
 • rychlost fotografického tisku A3, nejvyšší kvalita : 0,12 str. / min.

plusy:

 • kvalita fotografického tisku
 • kvalita tisku přechodů
 • ovladače
 • tříletá záruka

 mínusy:

 • střadač
 • velká spotřeba Photo Black (PK) inkoustu
 • rychlost
 • inicializační prodleva

cena:

Doporučená koncová cena: 21 690 Kč (24 190 Kč s X-Rite i1 Display)
Nejlevnější cena na trhu: 16 200 Kč
Cena inkoustových náplní: á 329 Kč (á 260 Kč na internetu)
Cena za ml inkoustu: 29 Kč

Zapůjčil: www.epson.cz

Témata článku: Testy, Příslušenství


Nejlepší hororové hry pro PC a konzole. Nejvíce straší Resident Evil, Alien a F.E.A.R.

Nejlepší hororové hry pro PC a konzole. Nejvíce straší Resident Evil, Alien a F.E.A.R.

Horory patří dlouhodobě mezi jedny z nejpopulárnějších žánrů. I ony však prošly obměnou a my se podíváme, jaké nejlepší kousky si můžeme zahrát s odstupem času.

Martin Nahodil
HororTéma
Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Need for Speed Unbound můžete hrát už dnes. Co očekávat od pokračování legendárních závodů?

Pokud si pořídíte Palace edici, nemusíte čekat do pátku, abyste si zahráli nové Need for Speed. Zatím jsme pro vás připravili souhrn toho, co od Unbound můžete očekávat.

Jindřich Landa
Need for Speed UnboundPreview
Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

Androidy dostanou dárek pod stromeček. Nejzajímavěji vypadá nová aplikace, která zpřehlední čtení textů

** Androidy dostanou „dárek“ pod stromeček ** Google si připravil drobné aktualizace svých aplikací ** A také jednu novou - užitečný Režim čtení, který umí předčítat nahlas

Martin Chroust
UpdateMobilní aplikace
Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

Google v Česku skryje náhledy článků. Co to znamená pro uživatele, co to znamená pro vydavatelství

**Novela autorského zákona čeká na podpis prezidenta. **Zákon má posílit pozici vydavatelů vůči technologickým platformám. **Google už ale řekl, že v Česku raději omezí služby.

Petr Urban
ČeskoAutorské právoPrávo
Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Nejlepší notebooky pod stromeček. Stroje pro náročnou práci, intenzivní hraní i unikáty na chlubení

Výborné notebooky najdete už kousek nad hranicí 20 tisíc, přičemž dražší stroje nabídnou nejen vyšší výkon, ale i lepší provedení. Hlavně si už můžete vybírat notebook přímo na míru konkrétním požadavkům.

Tomáš Holčík
Notebooky
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

25 filmů, které musíte vidět, dokud jste ještě na světě. Víme, kde si je můžete pustit online

Vybrali jsme 25 jedinečných filmů napříč žánry a historií. Nabídnou to nejzajímavější ze světové i české filmové tvorby. Je to základní výběr, který byste podle nás měli vidět, pokud chcete mít přehled o kinematografii.

Vojtěch Malý
Filmy, které musíte vidět
40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

40 největších ženských hereckých sex symbolů 90. let

V 90. letech už nemůže být o prudérnosti žádná řeč, a tak se vesele odhalovaly i největší hvězdy Hollywoodu. Kdo překoná Sharon Stone a její rafinované přehazování nohy přes nohu?

Marek Čech
Filmy a seriály
Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

Satelitní komunikaci nabídne i Mediatek. Spojil síly s výrobcem ultraodolných telefonů do terénu

** Mediatek příští rok nabídne svou vlastní satelitní komunikaci ** Má být obousměrná, poslání zprávy potrvá 10 sekund ** První telefon se satelitním příjmem přijde na trh v 1. čtvrtletí 2023

Martin Chroust
SatelitZvýšená odolnostMediaTek