Fotografie Dagmar Hochové v Brně

17. dubna 2006
TWEET SDÍLET
Velkou retrospektivní výstavu Dagmar Hochové hostí v těchto dnech Dům umění města Brna. Expozice je pořádána k významnému životnímu jubileu autorky a představuje výběr toho nejlepšího z několika tématických cyklů, včetně portrétů osobností české inteligence.

Klepněte pro větší obrázek

Dagmar Hochová (*1926), označovaná někdy nepřesně jako fotografka dětí, má za sebou dlouhou a velmi úspěšnou uměleckou kariéru. Procestovala Rusko, Ukrajinu a Vietnam a patří k předním českým fotografům. Za tvůrčí vrchol této obdivuhodné ženy jsou považovány dokumentární fotografie z návštěvy Vietnamu, její tvorba je však daleko širší. Obsahuje řadu portrétů známých osobností ze světa kultury, snímky Prahy, ale i momentky ze života běžných lidí za totality i po ní, např. pohřeb Jana Palacha, snímky legionářů, dětí, pražských prvních májů, velikonočních svátků na Slovensku, mapování církevních slavností za komunismu, revoluce 1989 a mnoho dalšího. Těmito fotografiemi se paní Hochová stala takřka kronikářkou každodenní poválečné historie tohoto státu.

Klepněte pro větší obrázek

První, co na nás na fotografiích Dagmar Hochové zaujme, je jejich zvláštní atmosféra. Dýchá z nich nezlomný životní optimismus, láska k lidem, ke svobodě a úcta k lidské důstojnosti. Autorka v hojné míře zobrazuje děti, což dokládají její známé fotografie Kluci u vody (1963) a Dvě holky (1980). Pražská tématika je zastoupena ve fotografiích z pražské Tróje a Malé Strany, kde vyniká hlavně snímek nazvaný Přívoz v dešti (1952). Důraz je však položen na dokumentaristickou tvorbu Dagmar Hochové – celý jeden sál je totiž vyhrazen autorčiným fotografiím ze zahraničních cest, v první řadě z „výletu“ do Vietnamu, a poté fotografiím z Ruska a Ukrajiny.

Klepněte pro větší obrázek

 Vernisáž výstavy proběhla 28. března za účasti autorky a uvedl ji ředitel Domu umění města Brna Radek Horáček. Kurátorkou výstavy je Jana Vránová.

Klepněte pro větší obrázek 

Výstava potrvá do 7. května 2006 v Domě umění města Brna na Malinovského náměstí v Brně a rozhodně stojí zato ji navštívit. Otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, každou středu je vstup volný.

Témata článku: Kultura, Výstavy