Navzdory odpudivosti v názvu je aktuální výstava v pražské galerii Langhans příjemným shrnutím toho, co se na světové fotografické scéně událo za posledních pět let.
Zúčastnily se necelé dvě desítky autorů od Argentiny přes Brazílii, Německo, Itálii, Francii a Estonsko po dalekou Čínu. Někteří promlouvají svými fantazijními představami, jiní vsadili na realismus. Ve většině případů je ale hlavním motivem člověk.

Jedna z hlavních fotografií – potetovaná upíří žena ležící na posteli od
Marie Flore-Aël Surun – působí děsivě stejně jako sám název: Foto virus
Čínský fotograf Kyungwoo Chun se zaměřil na slepé jedince a jejich myšlenky a vytvořil tak sérii s názvem „Věřit znamená vidět“. Jiný přístup zaujal Ital Giacomo Costa, který zachytil fiktivní města do trojrozměrných obrazů. Také Estonec Alexander Gronský se ve své sérii „Nekonečná noc“ pohybuje těsně mezi realitou a fikcí.

Alexander Gronsky, Nekonečná noc
Vedle digitální fotografie ale nechybí ani autoři, kteří prezentují klasickou fotku. Veru Iche se prezentuje černobílými snímky ze série „Ženy s psími stopami“, kde stopami jsou myšleny autorčiny čmárance po negativech.

Marie Taillefer, Bílá (vlevo) a Veru Iche, Ženy s psími stopami (vpravo)
Obrazy na stěnách jsou však pouhý zlomek toho, co výstava zahrnuje. Další snímky najdete v deseti obsáhlých publikacích mezinárodního magazínu C International Photo Magazine, jež jsou rozmístěny po místnostech. Díky tomu se vám návštěva galerie pravděpodobně prodlouží. Knihy neobsahují pouze fotografie, ale i eseje od filozofů a spisovatelů, kteří se zamýšlejí nad významem a hodnocením fotografické tvorby.

Victor Albrow, Missy
Výstavu Foto virus/C action uvedl nový kurátor Langhans galerie Walter Keller. Jeho záměrem bylo předložit kompaktní soubor informací o tom, co se za poslední léta na poli mezinárodní fotografie událo. Je zajímavé, že expozice působí uceleně, ačkoliv se jedná o fotografie od autorů z různých zemí, kteří hovoří různými „vizuálními jazyky“. Ve snímcích dominuje fantazie a nadskutečno, ale najdeme v nich i cosi lidského. Autoři nás seznámí s osobní vzpomínkou na dětství, se svým snem anebo s momentem, který stál za to zastavit.
Výstava trvá do 15. května, mimo pondělí má galerie otevřeno denně mezi 13. a 19. hodinou.
Vystavení autoři: Veru Iché, Sun Hongbin, Marie Taillefer, Lovisa Ringborg, Kyungwoo Chun, Julia Peirone, Giacomo Costa, Aniu, Alexander Gronsky, Victor Albrow, Eustaquio Neves, Julia Fullerton-Batten, Flore-AëL Surun, Lia Saile, Rong Rong + INRI, Flore AEL Surun, Antonio Girbés.