6
Fotogalerie

Fotografické workflow na cestách

Fotografování doma, nebo na cestách. Každá situace si vyžaduje rozdílný přístup. Na co si dát při dlouhodobém cestování pozor a jak moc se focení „on the road“ liší?

Přípravu fotografické techniky v pohodlí domova zvládnete levou zadní. Jakmile ale budete vyrážet na dlouhodobější cestu, začnete řešit problémy, o kterých jste třeba ani netušili, že by vás mohly potkat.

Celá řada otázek

Čím delší a vzdálenější cesta, tím bude potřeba se déle a hlouběji připravit. Musíte například předpokládat, že se klidně týden i déle nemusíte dostat k elektřině. Tedy v případě, že si to namíříte do míst vzdálených civilizaci a že si zdroj energie nepovezete s sebou v podobě nějakého přenosného solárního panelu.

vybava.jpg 
Olympus OM-D EM-5, šestice objektivů k tomu, GoPro 2 HD HERO, panoramatický Horizont, Fujifilm Instax Mini 7S, stativ, dva externí disky, filmy a kazety, laptop – nikdy nevíte, co se bude hodit. Pamatujte ale na to, že méně je někdy více.

Jakou techniku budete chtít brát s sebou? Bude stačit kompakt do kapsy, nebo se neobejdete bez lepšího fotoaparátu a několika objektivů? A co přenosný počítač, budete chtít zpracovávat fotografie přímo v terénu? Do čeho to všechno zabalíte? Kde se budete pohybovat? Jak budete snímky zálohovat? Na přenosném disku, nebo do cloudu? Jo a ještě – budete chtít brát s sebou i stativ? A takhle bychom mohli klidně pokračovat.

01_hanoi.jpg
Rybář od Západního jezera, Hanoj, Vietnam
 

Předpoklad, že byste si na cestu sbalili čistě mechanický filmový fotoaparát tentokrát vynecháme, protože je to v dnešní době výrazně nepravděpodobné. Zaměříme se na mnohem pravděpodobnější a také složitější situaci při cestování s digitálem.

Začíná to před cestou

Již zmiňovaným problémem číslo jedna se tedy může stát nedostatek energie. Osobně v tomto případě sázím na jistotu a bez náhradního akumulátoru pro každé (!) tělo zrcadlovky či bezzrcadlovky, kterou s sebou vezu, nevyjíždím.

Pravidelnou součástí mé výbavy se už před pár lety stal také adaptér na nejrůznější druhy zásuvek. Není nic radostného na tom, když přijedete do cizí země a zjistíte, že místo dobití baterií a nejbližšího focení budete muset nejprve pár hodin (v závislosti na lokalitě a schopnosti se domluvit) shánět zmiňovanou redukci.

redukce.JPG 
Redukce na několik různých druhů zásuvek.

Jak můžete sami vidět, z předchozího plyne, že fotografické workflow na cestách začíná ještě před samotným opuštěním rodné hroudy a tudíž i před pořízením první fotografie.

02_ta_phrom.jpg
Ruiny chrámu Ta Phrom, Sim Reap, Kambodža

Oscilovat mezi dvěma póly

V závislosti na tom, kde a jak se budete pohybovat, jak moc často a jaké objekty budete fotografovat, se bude měnit i přístup k práci. Můžete klidně lítat z jednoho extrému do druhého.

Jeden měsíc se nezastavíte a budete dobíjet baterky při každé vhodné příležitosti, zpracovávat fotky ve vlaku, nebo dohánět spánek z předchozích dní a při nejbližší příležitosti se budete chtít dostat k internetu a snímky odesílat lačným odběratelům či zálohovat je do některého z internetových úložišť – ovšem, jen když se dostanete k dostatečně rychlému připojení.

 
Nejhorší není přijít o foťák, ale o data!
 

Dalších pár týdnů se klidně můžete nudit na hotelovém pokoji, protože vaší cílové lokalitě nepřeje počasí, nebo čekáte na spolu-fotografa (cestovatele), který z nějakých důvodů nezvládl dorazit ve smluvený termín. Zaháníte nudu fotografováním svého okolí, zpracováním fotografií, nebo třeba samostudiem – učení se fotografie je nikdy nekončící proces. Tohle je také nejlepší čas na upload snímků online.

03_skye.jpg
Ostrov Skye, Skotsko
 

Kdykoliv se dostanete do situace, kdy nemáte co fotografovat, nechte to plavat. Zbytečně nepřemýšlejte o tom, co byste mohli nafotit, a odpočívejte. Nechte fotoaparát klidně celý den na hotelu a procházejte se danou lokalitou bez něj. Otevřete oči a dívejte se.

Dávejte si pozor

Jakmile vyrazíte fotografovat, chcete se na techniku stoprocentně spolehnout a nemyslet na to, zda vám snad náhodou nedojdou baterky, jestli jste si neměli vzpomenout dřív na polarizační filtr, nebo přeci jen nechat stativ doma. Na to už je pozdě.

Během fotografování, kdy střídáte nejrůznější žánry od krajiny po portrét, od reportáže po detail a u toho pochopitelně měníte objektivy, je v cizích a především v chudších zemích třeba dávat pozor na svou výbavu. Nenechavci jsou všude, nejen u nás doma. Navíc by bylo nemilé třeba i zapomenout právě vyměněný objektiv na sedadle autobusu, jehož řidiče už nemáte jak kontaktovat. Cestování se tím prodraží a vaše další fotografické možnosti to omezí.

04_palawan.jpg
Ostrov Palawan, Filipíny

Ještě se nabízí otázka, zda nechávat techniku či alespoň její část na hotelovém pokoji, nebo ji neustále brát s sebou. Jsem zastáncem prvního případu, resp. když už ne na pokoji, tak v hotelovém trezoru. Většinou to bývá bez poplatku a vy můžete klidně vyrazit večer ven, aniž byste museli myslet na to, jestli se vám z pokoje nevytratí celá výbava. Hotelový trezor sice nemusí být 100%, ale určitě bezpečnější. Toto rozhodnutí je ovšem na každém cestovateli-fotografovi.

TYPICKÝ DEN NA CESTÁCH

Přestože žádný den na cestách není stejný a tok práce se tak nedá standardizovat, vždy je nutná příprava a kontrola vybavení. Taková ani ne ranní, jako spíš večerní rutina. Ráno na to totiž většinou není čas.

  • Kontrola akumulátoru/dobíjení
  • Kontrola čistoty objektivů/čištění
  • Kontrola brašny, zda jsou paměťové karty a další vybavení na svých místech
  • Je rychloupínací destička na stativu?
  • Výběr techniky na nejbližší fotografování

Samotnému fotografování může ještě předcházet shánění kontaktů a povolení k fotografování (je-li to třeba).

Zálohovat, zálohovat, zálohovat

Po návratu z fotografování, přestože už bývá většinou večer, či noc, se vyplatí ihned snímky zálohovat. Kam? To bude záviset na vašich možnostech – od databanky, laptopu po zasílání fotek do online úložiště. Případně kombinací všeho zmíněného.

  • Zálohování snímků po návratu z fotografování
  • Třízení fotografií, hodnocení, zpracování
  • Záloha na externí disky anebo do cloudu
  • Sdílení snímků v internetových galeriích, sociálních sítích
  • Příprava na další fotografování
     

Určitě si přečtěte

Články odjinud