Fotografické výstavy na listopad

10. listopadu 2012
TWEET SDÍLET
Podzimní plískanice jsou tu a každý z nás se určitě rád zahřeje nad šálkem, sklenkou či kelímkem oblíbeného moku, nejlépe ve vyhřáté hospůdce či restauraci. I tady se snadno dostanete pod obraz, před něj však pouze v galerii.

Slepá Láska: Georgij Bagdasarov, Pierre Daguin, Zdeněk Mezihorák, Filip Nerad, Petr Strouhal, Jan Žalio

Název výstavy je definován poněkud šalamounsky: „Slepá láska, už ze svojí podstaty, jakékoliv rozumné zdůvodnění postrádá. Slepá láska je vášeň, polehčující okolnost před soudem, tragické nedorozumění.“

Společné téma, které by mělo spojovat díla šesti výtvarníků, tak může být uchopeno i interpretováno v podstatě jakkoli. Podobná tajemství však lákají a odhalování styčné plochy díla experimentálního filmaře a hudebníka, milovníka videa, kreslíře, malíře, animátora, grafika nebo fotografa může být zajímavou intelektuální zábavou.

 • kdy: do 24. 11. 2012
 • kde: Polansky Gallery, Štefánikova 43a, Praha
Klepněte pro větší obrázek 
fofo: Petr Strouhal

Tereza Příhodová: Lekce samoty

Tereza Příhodová studuje v ateliéru Štěpánky Šimlové na Katedře fotografie pražské FAMU. Stěžejním tématem její tvorby je les a jeho podoby. Na aktuální výstavě prezentuje snímky nočních lesních zákoutí. Možná napoví víc autorčina slova:

„Je zase noc. Vlastně pořád je noc, když jsem tady. Nebo spíš, když znova uběhne pár let a já jsem tady. Ale před tím, tě vidím někde sedět a znovu máš jiný obličej, ale pořád jsi to ty, jako kdybys nikdy ode mne neodešel, a ani já od tebe, a jako by nebyla ani noc, ani žádná léta neuběhla, přitom jsi někdo jiný a já si myslím, že jsem pořád stejná. Stejně tak jako kdysi, když jsi vypadal ještě jinak, stejně tak už tam nejsem a jsem někde jinde. Tady nejsem doma, ale ani to, čemu se říká doma, ani tam to není a teď jsem ráda, že je noc.“

 • kdy: do  25. 11. 2012
 • kde: Ateliér Josefa Sudka, Újezd 30, Praha
Klepněte pro větší obrázek
Tereza Příhodová, z cyklu Lekce samoty

Michal Vitásek: Benátský sen, La Serenissima

Fotograf Michal Vitásek po velmi úspěšné výstavě pražských motivů vystavuje melancholicky zasněné pohledy na italské Benátky. Expozici doprovází autorským, nostalgicky laděným textem:

„Nad ztemnělé kanály se od moře pomalu a tiše vkradly mlžné cáry. Osamocená gondola rozčísla klidnou vodní hladinu, ladný dřevěný trup mě minul jako duch a rychle zmizel za nejbližším rohem. Instinkt mi napověděl, že mě někdo pozoruje. Ohlédl jsem se a na poslední chvíli zahlédl v tmavém okně bělmo očí. Pohled utnulo zavrzání dřevěné okenice, kterou kdosi nešetrně přibouchl. Mlha znenadání zhoustla a já se ztratil ve víru města, kterému vládne voda.“

 • kdy: do 3. 12. 2012
 • kde: Smart Gallery, Janovského 5, BéFOTO, Praha
Klepněte pro větší obrázek
Michal Vitásek, z cyklu Benátský sen

Petr Nikl: Divňáci z Njújorku

Petr Nikl v poslední době trávil hodně času v New Yorku ježděním po ulicích na koloběžce a (jak sám říká) „lovením zvláštních lidí“. Kořist lapal malým foťáčkem a poté kreslil její realistické portréty. K obrázkům napsal básničky. Výsledkem je nová knížka Divňáci z Njújorku, kterou autor 3. 10. tohoto roku pokřtil ve Švandově divadle. V galerii Artinbox můžete nahlédnout do autorské kuchyně a porovnat fotografické předlohy s jimi inspirovanými kresbami.

 • kdy: do 6. 12. 2012
 • kde: Artinbox gallery, Perlova 3, Praha
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Petr Nikl, Divňáci z Njújorku, fotografická předloha, realistická kresba

Jiří Havran: From Architecture/Photography 2009 – 2012

Galerie Jaroslava Fragnera připravila ve spolupráci s galerií ROM v Oslu výstavu předního norského fotografa architektury Jiřího Havrana. K expozici je vydána i barevná česko-anglická publikace, která dokumentuje tvorbu autora, který emigroval do Norska v roce 1974.

Výstava představí několik fotografických cyklů, především z posledních dvou let, např. sérii Národní turistické cesty, která zaznamenává zvláštní místa jako odpočívadla, vyhlídky a zajímavosti podél vybraných komunikaci v Norsku nebo cyklus Suldal kraft / norská brutalistická architektura. Tato série je doplněna fotografiemi české brutalistické architektury 60. a 70. let nebo sérií Červené prostory.

 • kdy: do 9. 12. 2012
 • kde: Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1
Klepněte pro větší obrázek
Jiří Havran

Brian Tjepkema & Miroslav Tichý:Návrat šamana

Výstava Návrat Šamana – umění alchymie Miroslava Tichého a Briana Tjepkemy je pokračováním uměleckého projektu Theatre Obscura, který byl poprvé prezentován v Brně v Galerii Katakomby. V Praze vystavuje kanadský výtvarník poprvé. Své malby a objekty prezentuje společně s fotografiemi svého přítele Miroslava Tichého (†2011), expozici doplňuje videodokument „Konverzace s Bohem“.

 • kdy: do 31. 12. 2012
 • kde: Novoměstská radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Brian Tjepkema, Miroslav Tichý

Alberto Vojtěch Frič: Fotografie

Na život a dílo českého cestovatele, dobrodruha, botanika, sběratele kaktusů a exotických rostlin, etnografa, vědce a spisovatele Alberto Vojtěcha Friče (1882 – 1944), je možno nahlížet z mnoha zorných úhlů. Aktuální výstava jej představuje jako fotografa, kterého touha po poznání zavedla až mezi indiány v divokých a nepřístupných končinách Brazílie, Paraguaye, Bolívie, Argentiny a Uruguaye.

Fričovy snímky jsou většinou řazeny do kategorie etnografická a místopisná fotografie, tedy do vědeckého dokumentu, přesto je v nich patrné silné citové zaujetí (s indiánskou dívkou Lorai měl dceru Herminu) a snaha o osobní interpretaci života indiánů.

 • kdy: do 6. 1. 2013
 • kde: Galerii Josefa Sudka, Úvoz 24, Praha
Klepněte pro větší obrázek
Alberto Vojtěch Frič, Autoportrét s tělem pomalovaným ornamenty Kaďuveů, Mato Grosso do Sul, Brazílie, cca 1907

Portraits by WOWE

Expozice představuje ikonické portréty osobností kultury i politiky, jejichž autorem je německý fotograf Wolfgang Wesener, známý pod pseudonymem WOWE. Některé tváře – Andy Warhola nebo Michaela Schumachera – jste patrně viděli už tisíckrát, jiné obličeje – Dennise Oppenheima nebo Susan Sontagové – možná poznáte pouze podle jména. WOWE si nelibuje v povrchních gestech a svou práci má promyšlenou do nejmenšího detailu.

Nasvícení je dokonalé, a přestože často fotí v ateliéru, při snímání portrétů vždy vystačí s jedním světlem. Jak říká, má k tomu dobrý důvod: „Venku také svítí jen jedno slunce“. Tuto minimalistickou metodu WOWE dovedl do takové dokonalosti, že ji dokáže používat i v nečekaných situacích, například když zvedne blesk vysoko nad hlavu a na okamžik zaplaví scénu jasným světlem. Podrobněji jsme se výstavě WOWE věnovali nedávno.

 • kdy: do 6. 1. 2013
 • kde: Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha
Klepněte pro větší obrázek
WOWE, Keith Haring, 1996

AMOR PSÝCHÉ AKCE – VÍDEŇ. Ženský element ve vídeňském akcionismu

Výstava je věnována uměleckému směru tzv. vídeňskému akcionismu. K vidění jsou fotografie i filmy z brutálně krvavých erotických akcí, jejich scénáře, skici, ale i objekty a malby. Představena je tvorba čtyř hlavních představitelů tohoto provokativního hnutí plného sexu, krve, násilí a znepokojivých otázek – Otto Muehla, Hermanna Nitsche, Rudolfa Schwarzkoglera a Güntera Bruse, a také díla jejich následovníků Kurta Krena, Erwina Wurma, Adolfa Frohnera.

Třebaže od vzniku akcionismu uplynulo více než půlstoletí, působí vystavená a kdysi mnohdy skandální díla dodnes znepokojivě, neboť vyvolávají pocity ohrožení, odporu či studu a jsou nepochybně schopna svou syrovou nekompromisností zasáhnout i současného návštěvníka galerie. Není proto divu, že výstava je přístupná až od 18 let.

 • kdy: do 14. 1. 2013
 • kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha
Klepněte pro větší obrázek
Rudolf Schwarzkogler

Přehled připravila Helena Vyplelová

Témata článku: Kultura, Výstavy


Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak složit počítač a nespálit se. 10 častých chyb při výběru nové sestavy

Jak složit počítač a nespálit se. 10 častých chyb při výběru nové sestavy

Výběr nového počítače je radostí i starostí. Čemu se však vyhnout, aby používání takového stroje bylo už jen radostné?

Jan Pánek
Sestavy
Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

Satelitní komunikace je v módě. Garmin inReach Messenger pošle textovku i z těch nejodlehlejších končin světa

** Satelitní komunikaci nemusí mít přímo váš telefon ** Bohatě si vystačíte s doplňkovou krabičkou ** Ta od Garminu vás nenechá ve štychu kdekoliv na světě

Martin Chroust
SatelitKonektivitaGarmin
Tento malware nejčastěji škodí firemním mobilům. Napadá výhradně Androidy

Tento malware nejčastěji škodí firemním mobilům. Napadá výhradně Androidy

tisková zprávaJan Láska
Check PointMalwareBezpečnost
Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

Qualcomm QRD jsou telefony, které jste nikdy neviděli. Stojí tisíce dolarů, přesto si je nemůžete koupit

** Nabízí ty nejmodernější technologie a cenou předčí nejdražší telefony ** Přesto si je nekoupíte a zřejmě byste ani nechtělo ** Toto jsou referenční telefony Qualcomm QRD

Martin Miksa
SnapdragonQualcommSmartphony
Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

Jak funguje Nord Stream. Potrubí, čerpadla, tlaky… A jak se staví podmořský plynovod

** Nord Stream tvoří stovky tisíc ocelobetonových rour ** Dohromady je svařily speciální lodě ** Pravděpodobnou sabotáž usnadnila odlišná konstrukce v jižním Baltu

Jakub Čížek
plynEnergetika
Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

Normálně za peníze, dnes zadarmo nebo se slevou: Pokročilý skener, unikátní klávesnice a epické RPG

** V marketech se pravidelně objevují slevy na aplikace a hry ** Vybírejte pro platformy Android i iOS ** Na titulu můžete ušetřit desítky korun

Adam Kos
SlevyAkceMobilní aplikace
15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

15 tipů a triků pro Messenger, které možná neznáte

** Základy práce s Messengerem jsou jednoduché a zná je každý ** Některé funkce ale mohou být skryté nebo nejsou úplně intuitivní ** Tento přehled pomůže odhalit taje nejpoužívanějšího komunikátoru

Adam Kos
Tipy a trikyMessenger
Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

Superzemě jsou větší, běžnější, a také obyvatelnější než planety jako Země. Jsou doslova superobyvatelné

** Země podle všeho není nejlepším ze všech možných světů, alespoň pokud jde o obyvatelnost lidmi ** Máme štěstí, že jsme naživu ** U superzemí, tedy planet větších než Země a menších než ledoví obři jako Uran nebo Neptun, to je jiné

Stanislav Mihulka
ZeměAstronomie
DALL-E 2 se otevírá všem. Zkuste AI, která vám nakreslí, na co si vzpomenete

DALL-E 2 se otevírá všem. Zkuste AI, která vám nakreslí, na co si vzpomenete

** OpenAI uvolnilo do betaverze umělou inteligenci DALL-E pro generování obrázků a fotografií ** Technologie zvládne generovat obrazy všeho druhu i podle jakéhokoli stylu **

Karel Javůrek
OpenAIUmělá inteligenceByznys
Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

Malé basy do bytu. Recenze subwooferu Sonos Sub Mini

** Menší subwoofer cílí na menší místnosti ** Soundbaru Sonos dovolí lépe otevřít prostor a vylepšit dialogy ** Basy uslyšíte, ale nábytek to nerozklepe

Tomáš Holčík
SonosSubwooferyTesty