Fotografické výstavy na konec roku

14. prosince 2012
TWEET SDÍLET
Vánoce jsou svátky klidu... Říká se. Většinou opak je pravdou. Nervozita, shon, horečky nedělních slev. A navíc ještě ten konec světa.

Proto je hezké, že alespoň většina muzeí a galerií nabídne svým návštěvníkům klidné útočiště ve sváteční i postapokalyptické dny, a to vše (na Štěpána) jak jinak než zadarmo! Neváhejte a běžte si oddychnout od předvánočního shonu.

Martin Kochan (host Cyril Blažo): Podobizny

 • kdy: do  14. 12. 2012
 • kde: Fotograf Gallery, Školská 28/693, Praha 1

Fotografie a fotoperformance Martina Kochana a Cyrila Blaža se vyjadřují k veřejnému (životnímu) prostoru současného Slovenska. Jejich komika je satirická. Kvalita fotografií je nízká, avšak to je fuk, protože Blažovi s Kochanem jde hlavně o kritický efekt a spontánní reakci. Kochan fotografuje Blaža, jak malými akcemi komentuje sochařské monumenty na veřejných prostranstvích. Kochan – vzděláním sochař – pak aparátem nalézá bizarní monumenty všedního života. Výstava Podobizny je rozšířenou reprízou výstavy Skulptúry, která letos proběhla v bratislavské galerii amt_project.

Klepněte pro větší obrázek 
Martin Kochan a Cyril Blažo

Jan Kašpar: Hlavně Hrádeček

 • kdy: do 21. 12. 2012
 • kde: kavárna Divadlo Na zábradlí, Anenské nám. 5, Praha

Kavárnu v Divadle Na zábradlí dnes zdobí vesměs dosud neznámé fotografie prezidenta Václava Havla a jeho přátel, které v 70. a 80. letech vytvořil herec Jan Kašpar, a to především na Havlově chalupě na Hrádečku. Odtud samotný název expozice. Asi tři desítky zejména černobílých snímků z Havlova disidentského období vybral Kašpar z mnoha negativů, které měl doma. Objevuje se na nich vedle Havla jeho první žena Olga a dále například hudebník Mejla Hlavsa či režisér Andrej Krob a mnoho dalších.

Klepněte pro větší obrázek 
z výstavy Jana Kašpara

Fotografie doby monarchie

 • kdy: do 31. 12. 2012
 • kde: Galerie fotografie Louvre, Národní 22, Praha

Expozice Fotografie doby monarchie divákovi nabízí výlet v čase. Snímky z doby označované jako Belle époque představují Prahu i Paříž, známé osobnosti, módu, první auta, dobové akty i způsob prožívání volného času v kavárnách, restauracích i třeba při sportu a rekreaci všeho druhu. Všechny fotografie je možno zakoupit.

Klepněte pro větší obrázek
U moře, neznámý autor, asi 1905

Jiří Koliš: Olympijské hry 1980 – 2012

 • kdy: do 6. 1. 2012
 • kde: Czech Photo Gallery, Újezd 19, Praha

Jiří Koliš patří k nejznámějším sportovním fotoreportérům. Svými snímky zdokumentoval už šest letních a pět zimních olympijských her. Aktuální expozice připomíná nejvýznamnější sportovní událost tohoto roku, Olympijské hry v Londýně, a zároveň nabízí pohled do historie olympijských klání. Z autorského rukopisu můžete vyčíst nejen technickou dokonalost obrazů, ale především tvůrčí přístup k daným tématům, což je dáno důvěrnou znalostí fotografovaného prostředí. Výsledkem jsou pak především netradiční náhledy na jednotlivé sportovní disciplíny, podtrhnuté emotivní prací se světly a stíny.

Klepněte pro větší obrázek
Michael Johnson (USA) po vítězství v běhu na 400m, LOH Atlanta, 1996

Ondřej Přibyl: Děti

 • kdy: do 11. 1. 2013
 • kde: Galerie Laboratorio, Bubenská 1, Praha

Ondřej Přibyl (*1978) své doktorandské studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové zasvětil rekonstrukci procesu daguerrotypie, první fotografické technice, kterou si v roce 1839 nechal patentovat Louis Daguerre. Přibylovým portrétním daguerrotypiím je věnována výstava Děti.

Název expozice je zcela návodný, autor divákovi prezentuje snímky dětských modelů. Stará technika, která pro nezbytnost dlouhé expoziční doby vyžaduje od pózujících naprostou nehybnost, plodí specifické obrazy: výsledná zcepenělost znesnadňuje zařazení lidí do přesného časového rozmezí, vzbuzuje pocit nejistoty a vytváří spojení, jež vzbuzuje pocit úzkosti.

Klepněte pro větší obrázek 
Ondřej Přibyl, z cyklu Děti

Václav Kopecký: Hotel Zenit

 • kdy: do 12. 1. 2013
 • kde: Drdova Gallery, Křížkovského 10, Praha

Instalace Zenit, která je zároveň diplomovou prací Václava Kopeckého, je koncipována jako kompilace čtyř událostí fotografické povahy, kde hraje důležitou roli předmětnost, dočasná plasticita a světlo. Prostor galerie působí jako místo příprav k události, gestu nebo procesu, jež právě nastal a skončí posledním dnem výstavy. Autor nám předkládá stručný a přehledný výběr okolností této události ve formě světelných stop nebo prostých objektů.

Kompozice celku se jímavě vztahuje k jediné barevné momentce s líbezným motivem. Proti tomuto iluzivně působícímu obrazu staví autor obyčejné fenomény toho, čeho se lze důvěrně dotknout a není jen zdánlivým zpřítomňováním vzdálené reality – dřevěné latě fixující obraz na který dopadá jejich pozitivní stín, adjustační materiál opřený efektně, ale dočasně o zeď, fotografický papír, který se díky občasnému průniku světla do prostoru stává automatickou fotografií.

Klepněte pro větší obrázek 
Václav Kopecký

Ivo Přeček

 • kdy: do 13. 1. 2013
 • kde: Ateliér Josefa Sudka, Újezd 30, Praha

Dílo Ivo Přečka bylo obvykle zhodnocováno v souvislosti s olomouckou fotoskupinou DOFO. Jako její člen byl na přehledových výstavách představován především fotografiemi z pracovního prostředí, reagující od konce padesátých let na imaginativní proudy české fotografie, případně svými experimenty, objekty a asamblážemi. Z jeho prací je však zřejmé, že reagoval i na dílo Josefa Sudka. Ze Sudkova odkazu přebírá všímavost k prostým motivům z nejbližšího okolí, lyrický akcent a především důraz na světlo, které také často nechává rozehrát na poloprůhledných nebo průsvitných předmětech, jako je igelit na fóliovnících, okenní sklo nebo zabalený chleba.

Klepněte pro větší obrázek
Ivo Přeček

Czech Press Photo 2012

 • kdy: do 31. 1. 2013
 • kde: Staroměstská radnice, Praha

Nejlepší dokumentární snímky uplynulého roku je možno prohlédnout v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Prestižní soutěže novinářské fotografie se letos zúčastnilo 297 fotografů s celkovým počtem 3719 fotografií. Hlavní cenu Fotografie roku 2012 – Křišťálové oko si odnesl za snímek Rozloučení s Václavem Havlem (prosinec 2011) fotoreportér časopisu Respekt – Milan Jaroš. K vidění jsou všechny oceněné snímky.

Klepněte pro větší obrázek
Michal Jaroš, Rozloučení s Václavem Havlem, 2011

Kartografie naděje: Příběhy sociální změny

 • kdy: do 21. 2. 2013
 • kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha

Rozsáhlá výstava představuje tři desítky umělců z celého světa, kteří se snaží mapovat prostřednictvím svých děl různé sociální změny a spojovat jejich vyprávění do většího společného příběhu. Cílem projektu, zahrnujícího fotografie, mapy, objekty, videa i konceptuální díla, je podnítit vytváření platforem pro pozitivní změnu založenou na spolupráci umělců, sociálních vědců, aktivistů a občanů na lokální i mezinárodní úrovni.

Klepněte pro větší obrázek
Daniel García Andújar, Archiv Postkapital / Postcapital Archive (1989-2001), 2006

Témata článku: Kultura, Zenit, Výstavy


Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

Velký špatný. Windows 11 mohou snižovat výkon PC až o čtvrtinu. Hlavně kvůli bezpečnosti

** Výkon PC je ve Windows 11 nižší než ve Windows 10 ** Důvodem jsou chybějící optimalizace pro AMD a nový typ ochrany ** Realita je ale ještě trochu složitější

Lukáš Václavík
Windows 11Windows 10IntelAMD
Kultovní Splinter Cell se vrací, Ubisoft konečně dává pokračování zelenou

Kultovní Splinter Cell se vrací, Ubisoft konečně dává pokračování zelenou

Po téměř deseti letech se Sam Fisher vrátí na naše obrazovky.

Michal Maliarov
UbisoftAkce
Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Tvůrci We Happy Few vyvíjí novou singleplayerovou akční adventuru

Studio se rozrůstá a připravuje zbrusu nový projekt.

Michal Maliarov
MicrosoftByznys
Recenze herních sluchátek Razer Kaira X. Výborný zvuk za pár babek

Recenze herních sluchátek Razer Kaira X. Výborný zvuk za pár babek

Razer vypustil dvojici nových levných sluchátek pro obě nové konzole. My jsme zaostřili na verzi pro Playstation 5.

Michal Maliarov
RazerSluchátkaRecenze