5
Fotogalerie

Fotografické editory na síti aneb proč neinstalovat programy

Řadu činností už nejste nuceni dělat s pomocí aplikací, které byste museli instalovat do svého počítače. Dokumenty, tabulky a dokonce i úpravu fotografií již také zvládnete online.

Jak už název tohoto článku napovídá, řeč bude o fotografických editorech, které naleznete na internetu a které dokáží vaše snímky upravit (nikoliv však třídit), aniž by bylo třeba je instalovat nebo nahrávat do počítače.

Proč editovat fotografie online?

Možná si kladete otázku, komu jsou fotografické editory online vůbec určené. V době, kdy se trh začíná dělit na fotografy vybavené digitální zrcadlovkou (případně bezzrcadlovkou) anebo chytrým telefonem.

Ti první přeci mají (polo)profesionální vybavení, a tak „musí“ zákonitě mít i odpovídající software, ti druzí pak používají aplikace jako Instagram, Aviary, české Zoner Photo Studio pro Android, či jim podobné a rovněž zdarma dostupné a rovnou fotky sdílí na sociální sítě.

kolaz.jpg
Základní úpravy, efekty, nebo vážná práce? Uvidíme, co všechno fotografické editory online umí

Co zde tedy znamená existence online fotografických editorů? Možná se podobně jako jiné aplikace dostupné na síti a bez nutnosti za ně utratit jediný halíř snaží urvat kus budoucího cloudového trhu.

Možná se hodí pro cestovatele, kteří s sebou netahají laptop, ale přesto chtějí sdílet své fotografie při náhodném připojení k internetu z hotelového počítače. A nechtějí ukazovat snímky bez patřičných úprav jako je oprava vyvážení bílé, narovnání horizontu, či třeba nějaká ta drobná retuš.

Neustále kupředu

Nebudeme ale polemizovat nad budoucností online editorů nebo jejich současnou potřebností – to za nás ostatně rozhodne jen čas. Podíváme se ale na to, co všechno se s nimi dá dělat a jaké editační schopnosti fotografům nabízí. Mohli bychom je rozdělit na skutečné editory a různá mrvítka na efekt. Přednostně se jim však budeme věnovat právě z pohledu čisté fotografie a nutných úprav před tím, než budete své snímky sdílet digitálnímu světu na internetu.

Vizuální podoba a schopnosti těchto editorů za poslední roky značně vyspěli. Nejnutnější podmínkou k jejich provozu je pochopitelně internetové připojení, webový prohlížeč a Flash Player a v některých případech dostatečné množství operační paměti (v dnešní době by však ani jedno neměl být výrazný problém).

Hned zkraje nakousneme možnosti editoru, který by zřejmě hledali fotografové jako jeden z prvních podle jeho jména – Photoshop. A v druhém dechu dodáme, že se rozhodně nejedná o jediný zajímavý online fotoeditor, ale pouze jeden z několika. O těch dalších budeme psát v následujících textech (téma přesahuje rozsah jen jednoho článku). Na všechny se budeme přitom dívat z bezplatného pohledu, a pokud to bude jen možné i bez nutnosti se jakkoliv registrovat.

Pokračování 2 / 2

Adobe Photoshop Express Editor

Adobe Photoshop Express Editor naleznete na této adrese. Podporuje soubory ve formátu JPEG a neměli byste používat fotografie s větším rozlišením než 16 Mpx. Nakonec i samotný program snímek při ukládání zmenší

Při zmenšení pak dojde na mnohem nižší rozlišení odpovídající přibližně 3 Mpx a menší než 100% kvalitě. S tím je tedy třeba počítat, a jak lze vidět, není vhodné jej využívat k vážné práci, ale čistě jen jako náhradu, když jste například na cestách a bez vlastního vybavení.

edit_01.png
Pro práci s programem stačí poklepat na tlačítko Upload Photo a na disku počítače vybrat snímek, který chcete upravit

Základní úpravy jsou plně dostačující

Při zpracování fotografií můžete využít práci v režimu full-screen (plná obrazovka), tudíž se budete moci soustředit pouze na fotografii a nebude vás rušit okolí webového prohlížeče.

Express Editor od Adobe nabízí několik základních kompozičních úprav jako jsou ořez, otočení, narovnání horizontu či změnu rozměrů. Dále pak vyladění expozice podle přednastavených hodnot, zeslabení světel a zesvětlení stínů, opravu efektu červených očí, ale i drobné retuše (Touchup), možností přidání nebo ubrání sytosti.

edit_02.png
Pracovní prostředí v režimu plné obrazovky
edit_03.png
Ukázka lokální retuše

Další lokální úpravy pak můžete využít k zesvětlení či ztmavení určitých partií fotografie (klasické Dodge & Burn známé z Adobe Photoshopu). Nedokonalost automatiky při nastavení vyvážení bílé zde lze opravit podle přednastavených hodnot či ručně pomocí dvou jezdců Teplota bílé a Odstín. Nechybí zde ani klasické Kapátko, které využijete při poklepaní do barevně neutrální části snímku – editor pak provede vyvážení bílé zcela automaticky. Snímek zde také můžete doostřit.

Ve spodní část okna editoru se nachází nástroje pro přiblížení, provedení kroku zpět či dopředu, resetování všech provedených úprav a porovnání s originálem. Mezerník zde funguje jako pacička, která vám dovolí posouvat přiblíženou fotografii a tím sledovat jaký vliv mají dané změny v detailech fotografie.

Efekty „samozřejmě“ nesmí chybět

Zmiňované základní i pokročilé úpravy nabízí první dvě záložky při levém okraji pracovního okna editoru – Basic a Adjustment. Třetí nese název Effects a slouží – jak jinak – k vytváření nejrůznějších efektů. Pro čistě fotografické úpravy zde zřejmě nejvíce mohou uživatelé využít převodu do černobílé. Zbylé efekty posouvají fotografii už spíše do grafiky.

Nakonec by bylo chybou nezmínit ještě záložku Decorate, na které se nachází opět nástroje pro efekt, nikoliv pro čistou úpravu fotek. Existuje zde například přidání bublin, rámečků, klipartů či textu.

edit_04.png
Efekty jsou dostupné na jedno poklepání myši

Práce s Adobe Photoshop Express Editor je velmi intuitivní, především pro ty uživatele, kteří jsou již navyklí na fotografické editory a angličtina jim nečiní problémy. Dá se říci, že editor nabízí všechny potřebné základní úpravy a i několik pokročilých (jako lokální retuše), které byste mohli potřebovat. Přednosti kromě celkových úprav naleznete především v již zmiňovaných lokálních úpravách jasu, funkci zesvětlení stínů a retušování.

Určitě si přečtěte

Články odjinud