Častým námětem fotografie bývá nahé lidské tělo. Každá doba si však vytvořila vlastní hranice mezi přijatelným zobrazením a zavrhovanou pornografií.
Počátky fotografie skrývají řadu událostí, které dnes mohou vzbudit úsměv, případně podivení. Nelehkou pozici měli první fotografové disciplíny, která je dnes samozřejmá a jen zcela výjimečně někoho pohorší (alespoň v našich zeměpisných oblastech).
Řeč je o fotografii aktu.
Ženský akt, stojící, foto: Félix-Jacques Moulin, 1849, zdroj: Wikimedia Commons, 2×
Francouzský fotograf Félix-Jacques Antoine Moulin (27. březen 1802 – 12. prosinec 1875) si otevřel vlastní ateliér v roce 1849 v Paříži ve čtvrti Montmartre a začal pořizovat daguerrotypie žen a dívek (často však velmi mladých, ve věku 14–16 let). Následkem bylo, že jeho práce byla v roce 1851 konfiskována a autor sám byl odsouzen k měsíčnímu vězení za obscénní dílo.
Nijak zvlášť asi nepřekvapí, že Félix-Jacques Moulin po propuštění z vězení fotografie aktu nezanechal, ba právě naopak, pokračoval však opatrněji.
Dalším zajímavým počinem tohoto autora – tentokrát již bez „skandálního“ podtextu – byla expedice do Alžíru v roce 1856. Fotografování na cestách a navíc v klimatických podmínkách severní Afriky bylo v té době poměrně obtížným technickým úkolem (vybavení vážilo údajně více než tunu). Z cest se vrátil v roce 1858 z množstvím fotografií dokumentujících krajinu, města, archeologické výzkumy a místní obyvatele.
Podobně jako Gustave Le Gray se také Félix-Jacques Moulin podílel na dokumentaci historických a architektonických památek Francie (projekt „Mission héliographique“).
Monseigneur Pavy, biskup v Alžíru, foto: Félix-Jacques Moulin, asi 1856, zdroj: Wikimedia Commons
Fotogalerie
Další informace