Filozof George Santayana prohlásil, že kdo si nepamatuje minulost, je odsouzen k jejímu opakování. Vraťme se tedy občas do minulosti a připomeňme si kořeny současné fotografie.
Ansel Adams (20. 2. 1902 – 22. 4. 1984) byl pro první díl našeho seriálu o významných a slavných fotografech vybrán do značné míry díky svým iniciálám. Je to osoba obecně dost známá a uznávaná, což je patrně dáno nejen samotnou jeho tvorbou, ale i jeho popularizační a pedagogickou činností. Je totiž autorem množství knih o fotografování, které jsou dodnes zdrojem poučení pro nadšence v oboru. Známý je též jako spoluautor zónového systému (spolu s Fredem Archerem) – tedy způsobu optimální expozice a reprodukce světel i stínů na výsledné fotografii. Již za svého života obdržel řadu ocenění, po jeho smrti po něm byla (kromě jiného) pojmenována hora a část národního parku.
Již od mládí se zajímal o přírodu a brzy ji i začal fotografovat (nejprve aparátem Kodak Brownie, který mu daroval otec). Rychle si osvojil fotografickou techniku a v roce 1922 publikoval své první fotografie. V mládí se sice velmi intenzívně zabýval hudbou, ale posléze se zaměřil na fotografii a ochranu přírody.
Nezanedbatelný je jeho vliv na rozšiřování národních parků USA. Jako fotograf je nejznámější svými fotografiemi krajiny – zejména Yosemitského národního parku. Množství knih je dodnes nevyčerpatelným zdrojem inspirace pro fotografy krajiny, především pro ty, kteří používají černobílý proces, jakkoliv Adams po sobě zanechal i množství fotografií barevných.
McDonaldovo jezero (foto: Ansel Adams)
Ansel Adams proslul nejen jako vynikající fotograf, ale nesmrtelnost mu do značné míry zajistily jeho knihy o fotografickém procesu. Samotný výčet titulů je poměrně dlouhý, proto jen namátkou uveďme nejznámější: Camera and Lens: The Creative Approach (1948), The Negative: Exposure and Development (1948), The Print: Contact Printing and Enlarging (1950), Natural Light Photography (1952), and Artificial Light Photography (1956). Řada jeho knih se dočkala více vydání a reprintů. Ještě daleko impozantnější je seznam knih fotografií.
Fotogalerie
http://www.anseladams.com

Komerčně zaměřená stránka prohlížení fotografií
poněkud ubírá na efektu
Další informace
http://www.anseladams.com/anseladams_biography_s/51.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Ansel_Adams